Eixample Barcelona - Histori, pamjet, Apartamente

Passeig de Gracia Barcelona

Kur zgjedh cilën lagje ju dëshironi të qëndroni në udhëtimin tuaj në Barcelonë, ju mund të gjeni veten prishur për zgjedhje. Nga lagjen historike gotik në BARCELONETA diell, në up-tregut Gracia, Barcelona është askund afër shkurtër e zonave fantastike për të thirrur në shtëpi tuaj të përkohshme. Por nuk janë fare si rrethin Eixample. Mbushur për të shpërthyer me pamjet pabesueshme, restorante hyjnore, dyqane bollëk dhe disa apartamente mahnitshme, ky është një vend në Barcelonë ju jeni të sigurt për të bjerë në dashuri me të.

 

Eixample (shqiptohet 'ay-shampla') është Katalonisht për "zgjerimin", dhe vetë qarkut është vetëm se. E vendosur në mes Ciutat Vella dhe qytetet përreth të Sants, Gracia, dhe Sant Andreu, L'Eixample ishte i pari zgjerimi i qytetit nga qyteti i vjetër Barcelonës. Rrethi Eixample është bërë në të vërtetë nga dy seksione të ndryshme:. Dreta de l'Eixample (ana e djathtë) dhe Esquerra de l'Eixample (ana e majtë) Të dyja këto rajone janë të mbushur deri në buzë me pamjet për të parë dhe gjëra për të bërë, duke e bërë një Eixample nga vendet të njohura për të qëndruar në Barcelonë.

Historia dhe Projektimi

Eixample Barcelona Ndërtimi i Eixample u zhvillua gjatë 19-të dhe në fillim të 20 shekujve th. Dizajni i vetë rrethit është kryer nga Ildefons Cerda që zgjodhi për të krijuar një model të rrjetit-si kur dizajnimin rrugët dhe lagjet brenda rrethit. Cerda konsiderohen elemente shumë të ndryshme kur të krijuar këtë rrjet të tilla si trafikut dhe transportit, së bashku me rrezet e diellit dhe ventilim. Rrugët brenda rrethin Eixample zgjerohet në çdo kryqëzimin e bërë për dukshmëri më të madhe dhe ventilim. Shumë pjesë të Eixample ishin të ndikuar nga arkitektët modernistë dhe artistë të kohës, të tilla si Antoni Gaudi, të cilët ndërtuan dy shtëpi të dallueshme brenda rrethit. Por më shumë për këtë më vonë!

Dreta de l'Eixample

Sot, Dreta de l'Eixample është një nga zonat më të ngarkuara në gjithë Barcelonës. Shtëpi në qendër sheshin e qytetit, disa rrugët të famshme dhe disa nga veprat më të pabesueshme Gaudi-së, Eixample Derecho, siç është përmendur shpesh, është shndërruar në një nga rrethet më të rëndësishme në Barcelonë.

Casa Mila La Pedrera Barcelona Në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë, një vizitë në Placa Catalunya është padyshim në kartat, dhe ndërsa ju jeni atje, pse nuk shikoni se çfarë më rrethi Eixample drejta ka për të ofruar? Ne rekomandojmë një shëtitje poshtë famshme Passeig de Gracia, i njohur si një nga rrugët më të pasura në Barcelonë. Pamjet e rrugës shkojnë nga dyqane projektuesi, të tilla si Louis Vuitton dhe Miu Miu në disa nga dyqanet më të njohura të Spanjës rrugë të lartë, si Zara dhe mango. Ju gjithashtu do të gjeni një gamë të bare dhe restorante të modës duke ofruar kuzhinës mrekullon nga tapas dritë për disa nga kuzhina mirën katalanisht. Dhe, nëse asgjë tjetër, kreu në rrugë më bujar Eixample për të përjetojnë një arkitekturë frikë-frymëzuese: Passeig de Gracia është shtëpia e famshme Antoni Gaudi-së Casa Batlló dhe La Pedrera (Casa Mila).

Përveç kësaj, Dreta de l'Eixample gjithashtu shtëpi copë më të famshëm Gaudi-së, La Sagrada Familia, të cilat mund të gjenden në rajonin e sipërme të rrethit.

Esquerra de l'Eixample

Ashtu si në anën e djathtë të rrethit, në anën e majtë është e preferuar për turistët dhe ka shumë për të parë. Eixample Izquierdo ka një grumbull të tërë të ndonjë gjë hot-spote dhe vende të freskëta për të ngrënë, si dhe disa prej Barcelonës bare nxehta dhe klube. Pjesë të ndryshme të Eixample majtës kanë fituar edhe emrin "Gayxample" për shkak të skenave të tyre të gjallë e homoseksualëve. Zona është shtëpia e shumë dyqane elegant, bare homoseksual dhe një natës të gjallë.

Një duhet të shohim, ndërsa në anën e majtë Sant Antoni Market Eixample Barcelona i qarkut Eixample është Antoni Tregut Sant. E vendosur në fund në jug të zonës, tregu është pak më pak të mbushur me njerëz se Boqueria të famshëm në Las Ramblas, dhe është plot hijeshi. Këtu ju mund të gjeni çdo lloj imagjinueshëm delikatesë spanjolle, dhe të gjitha për një çmim të arsyeshëm. Të dielave, tregu është transformuar plotësisht në një dyqan të dorës së dytë të librit, duke shitur monedha të vjetra, pulla, dhe - ju mendoi ai - libra.

Një tjetër pamje të denjë në Eixample Majtës është Parc de Joan Miró, ndodhet pranë madh Placa Espanya. Parku, që mund të gjenden në sytë e thertores së vjetër të komunës, luan të presë për të gjitha llojet e ngjarjeve dhe aktiviteteve, dhe ka disa karakteristika interesante pikëzuar rreth shesh saj qendrore.

Apartamente Eixample

Eixample Apartamente, Barcelona

Në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë, ju patjetër do të ketë kaluar të paktën disa nga koha juaj në rrethin Eixample ... kështu që pse të mos qëndrojnë atje? Ka shumë apartamente Barcelona në rrethin Eixample, si në të djathtë dhe anët majtë, që janë të pajisura plotësisht dhe mobiluar, gati për ju që të gëzojnë qëndrimit tuaj. Të vendosura nga qendra dhe me disa akomodimin deri në 8 njerëz, ju do të gjeni të gjitha pamjet e rrethit të drejtë në pragun tuaj, kur duke qëndruar në një apartament Eixample në Barcelonë. Shumë apartamente mund edhe të ju ofrojnë pamje të veprave të Gaudi-së, si apartamente Sagrada Familia cilat janë të vendosura në cep të bazilikës.

A keni qëndruar në Eixample para? Na bjerë një koment dhe na tregoni se çfarë keni menduar të rrethit!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Vendet dhe tagged ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>