Casa Batlló Barcelona - Një Gaudi Masterpiece Ju nuk mund të humbasë

Casa Batlló Barcelona fasadës në Night

Shanset janë që ju keni dëgjuar për arkitektit organizatori Antoni Gaudi. Në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë, pa dyshim i famshëm Sagrada Familia është në listën tuaj të "duhet të shohim s 'gjatë qëndrimit tuaj. Megjithatë, shumë vizitorët nuk arrijnë të përjetojnë disa prej pjesëve të tjera të tij fantastike, si La Pedrera dhe Casa Batlló. Mos të jetë një nga ata vizitorë! Këtu, nga Barcelona turistike Guide do të shpjegojë vetëm disa nga arsyet pse Casa Batlló duhet të jetë pranë krye të listë tuaj ndonjë gjë.

Fillimi i diçka të bukur

Casa Batlló është ndërtuar në mes 1904 dhe 1906 nga Antoni Gaudi, dhe ishte porositur nga industrialisti tekstilit, Josep Batlló. Struktura origjinale e ndërtesës, të vendosura në rrugë aktiv të Passeig de Gracia, u përfundua në vitin 1877 nga Emilio Sala Cortés. Kur Gaudi është autorizuar për herë të parë për të punuar në shtëpi, ai ishte për të hedh në tokë e strukturës ekzistuese dhe të rindërtojnë atë nga toka lart. Megjithatë, u vendos më vonë se rinovimet në ndërtesë do të jetë shumë më praktike.

Josep Batlló ishte një njeri i shquar në Barcelonë, që operon me shumë fabrika të tekstilit në qytet. Kur ai dhe gruaja e tij u zhvendos në shtëpi, ata e dinin se ata donin shtëpi të tyret të jenë të ndryshme se ato të të tjerëve brenda klanit Batllo. Prandaj, ata punësohen Gaudí për të dalë me një plan të reja dhe krijuese, të cilën ata nuk e kufizojnë në asnjë mënyrë.

Familja jetonte në katin e fisnike të Casa Batlló deri në mes të viteve 1950, pas vdekjes së tyre. Ky kat fisnik është në katin e parë në godinën e galerinë, e cila mbikëqyr të gjitha Passeig de Gracia, dhomë ngrënie, banjo, dhe shumë fusha të tjera të bollshme lagjet e jetesës.

Kafshëve, perime apo minerale?

Antoni Gaudi ishte i njohur për simbolizmin e tij dhe përfaqësimin krijuese e imazheve të përditshme brenda veprat e tij. Casa Batlló ishte absolutisht ndryshe. Ata baza e shtëpisë ishte një "kafshë të vijë në jetë", duke evokuar natyrën me strukturat organike dhe fantazi në mendje. Fasada, për starters, ka kolona përfaqësojnë eshtra dhe një formë me onde rrethon tërë fytyrën e ndërtesës, duke sugjeruar lëvizje. Ndërtesa përbëhet nga pllaka mozaik, duke krijuar një ngjyrë të bukur dhe imazhin, si dhe përfaqëson peshore peshku dhe jetën ujore. Kulmi i fasadës ogur kulla gjigande, duke kujtuar shpinë një kafshe-së, laget me më shumë pllaka mozaik.

Pjesa e brendshme e shtëpisë ishte gjithashtu i ndikuar tërësisht nga krijesa mitologjike, fantazi, dhe jetës së kafshëve. Megjithatë, shumë nga funksionet e shtëpisë janë ndërtuar edhe për shkak të praktike, duke e bërë shtëpinë një "shtëpi të mençur" në terezi, për prodhimin e saj. Trajton në shkallë, për shembull, janë figurative e spines zvarranikëve, ndërsa gjithashtu duke u formuar për të përshtaten formën e dorës së njeriut si një zbret shkallët shkëlqyer.

Shtëpia jonë, në mes të rrugës sonë

Sot shtëpia është kthyer në një muze kulturore për publikun dhe turistëve për të këqyrur, të mësuarit për të kuptuar "ins dhe opozitë 'e mendjes moderniste Gaudi-së. Shtëpia është e hapur me një turne të plotë audio-drejtuar për një tarifë të përgjithshme prej rreth 18 €. Mos harroni për të bërë rrugën tuaj deri në çati pasi mbaron turne audio, për një pamje spektakolare të Barcelonës, ku ju mund të zbuloni edhe më shumë nga kryeveprat e Gaudi-së. Biletat mund të blihen direkt në zyrën e biletave, të vendosura jashtë hymje të ndërtesës, ose duke vizituar Faqja e internetit Casa Batlló. Ndërtesa është e hapur 365 ditë në vit nga ora 9 deri 9pm. E vendosur në qendër të qytetit, në Passeig de Gracia, Casa Batlló është shumë e lehtë për të gjetur, dhe vështirë të humbasë për shkak të ngjyrave të saj të hollë që vetëtin në diell Barcelonës.

Nëse ju jeni të vijnë në Barcelonë për dy ditë apo dy javë, turne e brendshme e Casa Batlló është një domosdoshmëri. Ju mund edhe të zgjidhni për të qëndruar në një nga shumë Apartamente Barcelonës në afërsi të madh Passeig de Gracia dhe kujdes mbi, apo të ecin me, Casa Batlló përditshme. Një shtëpi si asnjë tjetër, Casa Batlló ju jep një pasqyrë të asaj që duhet të ketë qenë si të jetojnë brenda fitim të një artisti.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>