Restorantet në Barcelonë: The Menu del Día

Menu del dia, Barcelona

Lunching në Barcelonë është një aktivitet shumë kulturor që të gjithë vizitorët duhet të përgatiten për kur duke u përpjekur për të marrë një përvojë të mirëfilltë. Drekë tipike është shumë më i madh se sa ato në vende të tjera dhe është ngrënë mes orëve 1pM dhe 4pm. Shumë restorante ofrojnë atë që është quajtur "Menu del dia", ose menynë e ditës, i cili mund të jetë një përvojë e lirë dhe autentike për të gjithë vizitorët.

Çfarë është el Menu del Día?

Në mënyrë tipike, Menu del Día përbëhet nga dy kurse, bukë, një pije dhe një ëmbëlsirë apo kafe. Mesatarisht, një Menu del Día do t'ju kushtojë vetëm 8 € -15 €. Menus të ndryshojë çdo ditë dhe ka mundësi të shumta zakonisht për secilën kategori të menusë, kështu që ju do të keni një shumëllojshmëri të pjatave për të zgjedhur nga dhe ju nuk janë të mbyllur plotësisht në një kurs. El Menu del Día zakonisht postuar jashtë restorantit, në ose një bord shkumës apo shenjë kështu që ju mund të shfletoni pak para marrjes së vendimit tuaj, si për të nëse janë apo jo për të ngrënë në atë vend.

Çfarë është në el Menu del día?

El Menu del Día ndryshon bazuar në restorant dhe ditë të javës. Disa restorante do të ju jap më shumë ushqim, për më pak para, thjesht për shkak të natyrës së vendit të punës. Shpesh, restorant edhe do të ju lejojnë të urdhërojë dy artikuj nga të njëjtën kategori pjatë në vend të një nga secili. Sigurohuni që të kontrolloni shenjë nga para për një përshkrim të plotë të asaj që ju do të marrë në qoftë se ju qëllim nga Menu del ASD një shembull i një Menu tipike del Dia është si vijon.:

El Primer (Kursi i parë)

 • Ensalada Mixta (sallatë jeshile të përzier me ton)
 • Paella (gjellë tradicionale oriz me ushqim deti, mish apo perime)
 • Sopa del Dia (supë e ditës)

El Segundo (Kursi i dytë)

 • Chuletas de Cerdo (bërxolla derri)
 • Pollo Asado (pulë rosto)
 • Filete de merluza con tomate (fileto peshk të bardhë me një salcë domate)

El Postre (ëmbëlsirë)

 • Tortë (një ëmbëlsirë tradicionale spanjolle, të ngjashme me Creme Brulee)
 • Kos (flavors të ndryshme të kos)
 • Fruta (fruta)
 • Pastel del día (tortë e ditës)

Bebida (pije)

 • Vino (një gotë verë të bardhë ose të kuqe)
 • Agua (me ose pa gaz)

Pan (bukë)

Pse duhet të zgjedh el Menu del día?

Quite thjesht, vlera për para. El Menu del Día është një nga mënyrat më të lira për të marrë një vakt të plotë në qytet, dhe të gëzojnë disa kuzhinë të shijshme katalanisht. Përveç joints ushqim të lirë të shpejtë, Menu del Día është një nga mënyrat vetëm që të ketë një drekë të cilësisë të gjatë në Barcelonë për një pjesë të çmimit të ngarkuar në shumë prej restoranteve synojnë turistët.

Ku mund të gjej el Menu del día?

Pjesa më e mirë për el Menu del DnV është se ajo mund të gjenden në të gjithë qytetin. Restorante që ofrojnë atë do të ketë një menu të plotë të ngrënies të tjera të shijshme. Kontrolloni disa nga rrugët e brendshme të BARCELONETA, El Borne, dhe Eixample për Menu mirë del Día gjen. Qëndro në një apartament ndodhet qendra Ramblas në Barcelonë, dhe ju do të jetë i sigurt për të gjetur këtë opsion tradicional të gjithë rreth jush.


Check out këto Meny të madh del día:

Mund Pere

Ushqimi mesdhetar me një Menu del dia prej 9 €

Rruga: Rossello, 264, Barcelona 08037
District: Eixample (Dreta)
Metro: Verdaguer (L4 ose L5)

Hola Manito

Ushqim meksikan me një Menu del dia prej 10 €

Rruga: Gran de Gracia, 167 Barcelona, ​​08012
District: Gracia
Metro - Fontana (L3)

Mund Vador

Vuaj Katalonisht me një Menu del dia prej 15 €

Rruga: Diputació, 367 Barcelona, ​​08.009
District: Eixample
Metro: Tetuan (L2)

L'Antull

Më të vogla bar tipik / restorant me një meny del dia prej 10 €

Rruga: Europa, 32 Barcelonës, 08014
District: Les Corts
Metro: Maria Cristina (L3)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Restorante dhe Ushqimit, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

2 Përgjigjet për Restorante në Barcelonë: The Menu del día

 1. Jasmine thotë:

  Unë me të vërtetë nuk e pëlqen këtë vend. > :(

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>