Karnavalet në Sitges dhe Barcelona 2012

Barcelona Carnaval 2012

Në qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë këtë shkurt, ju absolutisht nuk mund të humbas në një nga festivalet më të mëdha të vitit: karnaval. Në javën e shpie deri në Ash Wednesday, njerëzit e kryeqytetit katalanas hedhin veten e tyre në këtë festë ngjyra me partitë e mëdha, parada të mëdha dhe mrekullon kuzhinës, duke shijuar pak fundit të kënaqje dhe lakmi para 46 ditë të Kreshmës fillojnë. Këtu, Barcelona udhëheqësi ynë turistik ju tregon saktësisht se pse ju duhet të kapur këtë ngjarje unmissable ...

Ditët e Carnaval

Festimet e karnaval, ose Carnava l, ashtu siç është e njohur në Spanjë, të fillojë të enjten, Februrary 16-të këtë vit, i cili njihet në Barcelonë si Dijous Gras ose 'Maundy enjten. " Kjo ditë është i dedikuar zakonisht për kënaqje dhe lakmi përreth ardhjen e Kreshmës, dhe në Katalonjë, butifarra shijshme dhe tortillas janë konsumuar gjerësisht.

Festimet procedurë e fundjavës ndodhë gjatë çdo ditë e natë. Parada linjë rrugët, ndërsa banorët dhe turistët njësoj ndarë në atmosferë eksitim, kuzhinë gojë-lotim, dhe partiake. Ju do të shihni të gjithë të veshur me maska, ngjyra të ndritshme, dhe kostumet ekstravagante, duke krijuar një atmosferë Halloween-style gjatë kësaj pjese të festivalit.

Marta është dita e fundit e piknik, si çdo minutë e fundit nga kënaqje është ngjyhet deri para fillimit të Kreshmës. Të nesërmen, Ash Wednesday, varrimi i sardele zhvillohet. Mbreti i karnaval vdes dhe ngjyrat të bollshëm dhe bie shumë në sy e kostumeve të kthehet në të zezë për të mbajtur zi për vdekjen e tij. Shpesh një sardele (nganjëherë mjaft të mëdha dhe prej letre-mache) mund të varroset në në plazh apo djegur, shumë duke besuar atë për të simbolizuar heqin dorë sardelet për Kreshmës.

Përvoja Carnival në Barcelonë

Qëndruar në Barcelonë është ideale gjatë kësaj kohe të festimeve electrifying. Por ndërsa ajo merr pjesë gjerësisht në veprimin e karnaval, kjo nuk është një nga qytetet më të mëdha në Spanjë për të shkuar "të gjithë-out." Nëse ju jeni duke vizituar Barcelona me familjen, ose jeni duke kërkuar për një shije të veprimit të kombinuar me një grup i pafund i thesareve të ndonjë gjë interesante, atëherë Barcelona është vend për ju.

Ka shumë apartamente Barcelona në vende të përsosur, në afërsi të të gjitha parada kryesore, e cila do të zhvillohet të qytetit të gjerë këtë vit. Qëndro në një prej apartamenteve Ramblas në Barcelonë, të vendosura nga qendra dhe me të gjitha lehtësitë e nevojshme, dhe të lejojë vetes qasje të lehtë për të gjitha festimet karnaval.

Karnaval në Sitges

Nëse jeni duke kërkuar për të marrë këto festimet shkurt të plotë, dhe do të donte të sipërmarrjes pak më tej jashtë Barcelonës, atëherë Sitges Carnaval është një opsion të caktuar për ju. E vendosur vetëm 40 minuta në jug të Barcelonës me tren, qyteti plazhi i Sitges është shtëpi për një nga më të mëdha festimet karnaval në Spanjë. Parada ndritura dhe më të portreti në Sitges të mbahet të dielën, 19 shkurt, dhe të martën, 21 shkurt, edhe pse ka shumë ngjarje fantastike ndodhin gjithë fundjavës në komunitetin më të madh të homoseksualëve në Spanjë.

Kostumet, festimet, ushqim dhe pije, të gjitha të shtoni në atmosferë të paharrueshme të partisë dhe muzika pompimit ju mban vallëzimi gjithë natën e gjatë. Sitges është një qytet piktoresk bregdetar ditës, por ajo e di se si të le flokët e saj poshtë, dhe gjatë gjithë javës e karnaval, festimet e saj janë shpesh në krahasim me ato të Mardi Gras.

Për të marrë në Sitges nga Barcelona, ​​ju mund të marrë Barcelonës Rodalies, e operuar nga Renfe. Ka 10 stacione të vendosura në Barcelonë, të gjitha prej të cilave të kandidojë udhëtime të shpeshta në Sitges, duke e lejuar ju që të shkoni dhe të kthehet në të njëjtën ditë, nëse është e nevojshme. Stacioni më i përshtatshëm për të marrë në Sitges, megjithatë, është stacioni Barcelona-Sants, e cila lidhet me trena nga shumë stacione të tjera, too.

Këto stacione janë arritur lehtë me autobus, metro, apo edhe në këmbë nga apartamentet më qendrore në Barcelonë. Megjithatë, ka edhe shumë apartamente fantastike Sitges, të vendosura të drejtë nga plazhi, në qoftë se ju do të në vend të jetë më afër fun!

Pa marrë parasysh se ku ju vendosni të qëndroni, partia, dhe festojnë, karnaval në Barcelonë dhe Sitges është një përvojë që ju patjetër nuk mund të humbasë.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Bare dhe natës, Events, Vendet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Një përgjigje të karnaval në Sitges dhe Barcelona 2012

  1. Pingback: Barcelona në pranverë të vitit 2012: Dita Trips | Sitges & Montserrat | Apartament Barcelona Udhëzues

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>