Barcelona në 2 ditë: një paraqitje të shkurtër Turistike Guide - Dita 2

Barcelona natën

ditën e 1Barcelonës udhëzuesin tonë turistik, ne kemi marrë ju në një turne të disa pamjeve më të mirë në qytet, nga Las Ramblas, në katedralen gotike, në El Born. Por, sigurisht, ka shumë më shumë për të parë! Get gati për disa arkitekturë të pabesueshme, ushqim e shijshme dhe pamje të mahnitshme me ditën 2 të udhëzuesin tonë të shkurtër në kryeqytet katalanisht.

Dita 2

Le të fillojë ditën e 2 në rrethin Eixample dhe të fillojë turne duke kontrolluar nga punimet Katalonje arkitekti Antoni Gaudi.

09:30

Filloni me mëngjes në Forn de Sant Jaume në Rambla de Catalunya, 50. Kjo kafene lezetshëm ofron një përzgjedhje të trajton katalanisht pastë për të larë poshtë me çaj shijshme, kafe ose çokollatë të nxehtë trashë.

10:30

Të mbajtur në këmbë deri në Rambla de Catalunya deri sa të arrijë në stacionin diagonal Metro, pastaj kthehet në drejtim të madh Passeig de Gracia ku ju së shpejti do të shihni një nga Gaudí's sukseset mahnitëse: Casa Mila. Projektuar fillimisht si një simbol shpirtëror dhe i njohur ndryshe si La Pedrera, që do të thotë gurore, kjo ndërtesë madhështore apartament u përfundua në vitin 1912. me dizajn arkitektonike dhe valë-si ballkonet e saj të pazakonta, kjo me të vërtetë është një nga Barcelona "duhet-shih" tërheqjet. Mos harroni të marrë një sy në tarracë çati të mahnitshme me pamje spektakolare mbi Eixample.

11:30

Marrë rreth një 5 minuta në këmbë poshtë Passeig de Gracia për të parë një tjetër nga thesaret Barcelonës: Casa Batlló. Kjo është një ndërtesë që u rivendos me një dizajn moderniste nga Gaudi në vitin 1906 dhe duket sikur është bërë nga kafka dhe eshtra. Merrni një turne audio të kësaj strukture gjallë dhe të eksplorojnë karakteristikat e tij mozaik që tentojnë për të shmangur linjave të drejtë në një stil tipik Gaudi.

12:30

Një vizitë në Barcelonë nuk do të jetë i plotë pa parë Gaudí's kryevepër papërfunduar: Kisha Sagrada Familia. Merrni linjës metro 2 nga stacioni Passeig de Gracia, duke marrë jashtë në Sagrada Familia. Pas daljes nga stacioni i metrosë, ju menjëherë do të jetë i habitur nga Gaudí's punë më të famshme, e cila ka filluar në vitin 1882, dhe me anë të restaurimeve të vazhdueshme, ka ende për t'u përfunduar.

02:00

Për drekë ne rekomandojmë Cal Boter në Carrer de Tordera 62, vetëm një shëtitje të shkurtër nga Sagrada Familia. Ky restorant i mrekullueshëm u themelua në vitin 1986 dhe ofron gojë-lotim mish i pjekur në skarë dhe enët perime, si dhe një shumëllojshmëri të specialitete katalanisht.

03:30

Pas drekës, është koha për të vazhduar në Montjuïc - kodër e famshme që mbikëqyr të gjitha të Barcelonës dhe ofron frymë-marrjen pikëpamjet e Detit Mesdhe. Merrni linjës metro 2 nga stacioni Sagrada Familia dhe të zbres në Paral-lel, duke ndryshuar në të teleferikut de Montjuïc. Kalaja historike e Montjuïc, e cila dikur ishte një fortesë e mbrojtjes për qytetin dhe më vonë një burg ushtarak, është vendosur në krye të kodrës dhe mund të arrihet me lehtësi me makinë aty pranë kabllor. Tjetër duhet-sheh në Montjuïc përfshijnë Poble Espanyolit, një muze i hapur, dhe Muzeu Fundació de Joan Miro e artit modern.

05:00

Tjetër, le të drejtojë përsëri poshtë kodrës në marinë piktoreske Barcelonës: Port Vell. Merrni tren teleferikut prapa në stacionin Paral-lel dhe për të marrë linjës metro 3, duke marrë jashtë në Drassanes. Nga këtu, ju mund të ecin poshtë në fund të Ramblas dhe përgjatë Passeig de Colom në Port Vell, i cili, pas një projekti të gjerë rinovimit urban, është tani një pikë fokale kryesore e qytetit. Ajo është shtëpia e Akuariumi më i madh në Europë me mbi 8000 peshk dhe 11 peshkaqenë, dhe gjithashtu mburret me shumë bare, dyqane dhe restorante, shumë prej të cilave janë të vendosura rreth e madhe qendra tregtare Maremagnum.

7:00 pasdite

Le të përfundojë ditë në La BARCELONETA me një darkë të bukur bregdetar. Të marrë një shëtitje të bukur poshtë Passeig de Joan de Borbó në lagjen Barcelonës plazh. Ne rekomandojmë restorant El Suquet de l'Almirall për prodhimet e detit më të mirë në Barcelonë me çmime të arsyeshme. Ju mund të gëzojnë pikëpamjet e portit olimpik, jahte në marinë, dhe muzg, ndërsa të hahet vakt juaj e fundit e Barcelonës.

Nëse ju dëshironi të provoni disa më shumë e natës Barcelonës, ne highly recomend kaloi disa kohë në zonën e Port Olymipic, vetëm një minutë dhjetë ecin poshtë bregut nga La Barceloneta. Shoko, Danzatoria dhe Opium Mar janë disa nga më të popullarizuar hot-spoteve në Barcelonë për të dy banorët dhe turistët.

Gatshme për të rezervoni banesën tuaj për të përsosur qëndrimit tuaj dy-ditor në Barcelonë? Nga apartamente plazhi në Barcelona për apartamente Eixample; nga banesa Ramblas në Barcelonë për apartamente në El Lindur - kudo që ju vendosni të qëndroni për udhëtimin tuaj të Barcelonës, ju mund të gjeni një shumëllojshmëri të Rentals që janë të mirë-lidhur të gjitha tërheqjet e listuara në udhëzuesin tonë turistik. Kontrollo online për disa fantastike oferta speciale Barcelona dhe marrëveshjet minutën e fundit dhe për të gjetur strehim tuaj të përsosur Barcelona me çmim të mirë!

Për të parë detajet e secilit vend, vetëm të klikoni mbi ikonat!

Shiko Barcelonën në 2 ditë: një paraqitje të shkurtër Turistike Guide - Dita 2 në një hartë më të madhe

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Bare dhe natës, Brendshme, Vendet, Restorante dhe Ushqimit, Shopping, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ , Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>