Barcelona në 2 ditë: një paraqitje të shkurtër Turistike Guide - Dita 1

Shiko barcelona Parc Guell

Mendoni se ju keni nevojë për një qëndrim të zgjatur për të shijuar Barcelona? Mendoni përsëri. Këtu ne kemi krijuar një udhëzues të plotë për të vizituar pikat kryesore të Barcelonës në vetëm dy ditë! Natyrisht, më shumë kohë në Barcelonë, aq më mirë, por ju prapë mund të vëzhgojnë historinë, dëshmitar bukurinë natyrore, dhe të reflektojnë mbi frymëzimin e Gaudi në një pushim të shkurtuar. Për të marrë maksimumin e një vizite fundjave në Barcelonë, ndiqni Ultimate Guide ynë turistik Barcelona krijuar posaçërisht për udhëtar afatshkurtër.

DITA 1

Le të fillojmë ditën në qendër të Barcelonës: placa de Catalunya dhe Las Ramblas.

09:00

Filloni me mëngjesin në Buenas Migas në trekëndësh, ngjitur me placa de Catalunya. Kjo kafe e shijshme e specializuar në bukë foccacia dhe ofron një gamë të enëve mëngjes përfshirë bllokime, bërë me dorë foccacias ëmbël dhe trajton të tjera të pjekur.

10:00

Pas mëngjes, ndalesa e parë është Placa de Catalunya. Duke mbuluar mbi 50.000 metra katror, ​​ky shesh është e njohur kryesisht për burimet e saj mbresëlënëse dhe statuja, por ajo gjithashtu tregon disa nga ngutje dhe nxitim shpesh lidhur me Barcelonën. Tjetra, të lëvizin drejt poshtë famshme Las Ramblas dhe të eksplorojnë dyqane të shumta suveniresh, bare quirky dhe stalla rrugë. Mos humbisni statujat jetojnë me pika nëpër rrugë si ata ju verboj me kostumet e tyre krijuese dhe akteve imagjinative.

11:00

Rreth gjysmë rrugën poshtë Las Ramblas, në të drejtën tuaj, ju do të shihni një nga tregjet më të famshme të Barcelonës - El Mercat de Sant Josep de La Boqueria (ose La Boqueria për të shkurtër). Jenë të përgatitur për të festës të gjitha shqisat tuaja si turistët dhe vendasit përplasen në këtë vend të mahnitshme, të hahet në restorante gojë-lotim brenda ose blerjen e përbërësit e freskët për në shtëpi-i gatuar ushqimet e tyre. I njohur për cilësinë e produkteve të saj, ky treg ka mbi 300 stalla ofruar një shumëllojshmëri të ushqimeve. Provoni një rostiçeri paketë fruta duke vazhduar së bashku udhëtimin tuaj.

Edhe për të drejtën e Las Ramblas është e rrethit gjallë dhe multikulturore Raval. Këtu ka shumë bare dhe restorante dhe ju mund të zgjidhni për të vizituar dy prej muzeve më të njohur të Barcelonës: Muzeu i Artit Bashkëkohor (MACBA) në dels Placa engjëjt dhe Qendra De Cultura Contemporània de Barcelona (CCCB) në Carrer de Montalegre.

01:00

Vazhdo shkon poshtë Las Ramblas dhe të ndaluar në Placa Reial në të majtë tuaj. Ky shesh, i ndërtuar në vitin 1848, tregon një Arcade gjobë, një burim fantastik qendër, palma, llambat e projektuar nga Gaudi. Për drekë, ne rekomandojmë madhështore Los Caracoles në Carrer dels Escudellers cila ofron kuzhinë të mirën Catalonian dhe mesdhetare. Shikoni jashtë për fotot në muret e vizitorëve të saj të famshëm.

03:00

Tjetra, të bëjë rrugën tuaj poshtë një rrugicë të quajtur Carrer de Ferran në Tremujori gotik të Barcelonës. Kjo rrugë ofron një shëtitje lezetshëm me shumë dyqane, butiqe, dhe kafeneve. Pasi të keni arritur në Placa de Sant Jaume, ju mund të shihni në sallën historike të qytetit dhe pallatin e qeverisë e Katalonjës. Nga këtu ju do të shihni rrugën e vogël me emrin Carrer de Bisbal, i cili ju çon drejt Catedral de Barcelona. Këtu ju mund të vëzhgojnë këtë katedrale befasues gotik, me manastir saj lezetshëm dhe vepra arti fetar. Ndërsa në këtë fushë, dont harroni të ndaluar La Pallaresa në Calle Petrixol. Kjo kafene çuditshëm u themelua në vitin 1947 dhe ofron'chocolate shijshme kon churros' - e përkryer për një ëmbëlsirë vonë ose pasdite trajtojnë!

04:30

Nga Tremujori gotik, të shkojë drejt rrugës Via Laietana. Nëse ju ecin nëpër këtë rrugë të madhe në drejtim të maleve, ju mund të vizitoni një faqe UNESO Trashëgimisë Botërore: El Palau de la Musica Catalana. Me dekorata e saj të ndërlikuar dhe zbukurime dhe të brendshme bujar, kjo sallë koncertesh u përfundua në vitin 1908 dhe është projektuar nga Lluis Domenech i Montaner në një stil modernist. Disa nga solistë të mira, përçuesve dhe orkestra të botës kanë kryer këtu.

06:00

Shkon poshtë Via Laietana në drejtim të detit, ju do të jetë në gjendje të përfundojë një ditë në lagjen El Born, një nga vendet më në modë në qytet, duke paraqitur një karakter bohem dhe vetëm një shëtitje 10 minuta nga Las Ramblas. Stop për pije dhe ushqime në La Vinya del senyor në Placa Santa Maria.

Në këtë rrethin up-dhe-vjen i Barcelonës, ju do të gjeni shumë dyqane projektuesi dhe artet dyqane, si dhe një shembull i shquar e arkitekturës Katalonisht-gotike, bazilika Santa María del mars Kjo kishë pabesueshme tregon një stil shumë të veçantë arkitektonik me harqe swooping dhe dritaret gotë lejuar drita shumëngjyrëshe për të hyrë në ndërtesë - një tipar paparë në shumë kisha gotike.

08:00

Për darkë, ne rekomandojmë Sagardi në Carrer de l'Argenteria 62, për disa kuzhinë tipike Basque Country, duke përfshirë një përzgjedhje ngjyra e'pintxos' - të vogla (por e shijshme) tapas në shkopinj. Megjithatë, nëse ju gjeni se ju do të donte diçka pak më të katalanisht, kreu në Cal Pep në Placa de les Olles për disa enët mrekullueshme deti.

Për pije pas darkë në El Born, provoni Miramelindo në Passeig de Born. Ky bar ofron një mjedis salsa dhe një pije të shijshme nënshkrim, Koktej Coca. Nëse ju keni zgjedhur një nga shumë apartamenteveBarcelonës që janë të vendosura nga qendra dhe ju do të donte për të qëndruar pranë në shtëpi, ne rekomandojmë bar Boadas koktej, e vendosur vetëm në krye të rrugës. Duke kërkuar për të qëndruar jashtë një pak më vonë? Popular kosh klub nate mund të gjenden në Placa Reial me muzikë që varion nga nata në natë.

Gjeni se ku të shkoni në ditën 2 të Barcelonës udhëzuesin tonë turistik këtu.

Për të parë detajet e secilit vend, vetëm të klikoni mbi ikonat!

Shiko Barcelonën në 2 ditë: një paraqitje të shkurtër Turistike Guide - Dita 1 në një hartë më të madhe

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Bare dhe natës, Brendshme, Vendet, Restorante dhe Ushqimit, Shopping, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ , ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>