Traditat Barcelona Krishtlindje: origjinën e Caganer

Caganer Barcelona

Ata që kanë prenotuar fluturime në Barcelonë për një largim të Krishtlindjeve mund të jetë i befasuar kur ata të vijnë nëpër skenat lokale lindjes së Krishtit. Si dhe personazhet e zakonshme nga historia e Krishtlindjeve (Maria, Jozefi, Foshnja Jezusit, barinjtë dhe të diturit) është një traditë Katalonisht për të përfshirë el Caganer: figura e një fshatari të kuqe-kapela Katalonje kapur të shkurtër, pantallona poshtë , në mes të një lëvizje zorrë.

El Caganer është padyshim mjaft zbavitës për të rinjtë (dhe ato me një ndjenjë scatological e humorit), por arsyeja për vendosjen e tij në skenën e lindjes së Jezusit është hutues.

Për fat të keq origjina e sakta të El Caganer janë humbur në analet e kohës, por ai duket të ketë qenë pjesë e skenës lindjes së Krishtit që nga periudha barok të shekullit të 18-të. Caganer ndoshta filluan të shfaqen rreth kohës që skena nga 18 jeta shekullit u inkorporuar në skenën e lindjes së Krishtit.

Në Spanjë, skena Lindja e Krishtit janë shumë të përpunuar me të gjithë qytetin e Betlehemit përshkruar. Caganer është vetëm një nga shumë karaktereve shkuar në lidhje me biznesin e tij të përditshme; është e zakonshme për të parë edhe gratë larë rrobat në lumë, si dhe weavers qytet dhe bakers në punë. Caganer zakonisht është i fshehur diku në vendin e ngjarjes, larg nga sytë e grazhd. Kjo siguron orë argëtuese për njerëzit duke u përpjekur për të gjetur Caganer dhe ku ai është i fshehur.

Ka një numër teorish për atë që simbolizon Caganer, të cilat mund të shkojnë disa mënyra për të shpjeguar praninë e tij në skenën e lindjes së Krishtit. Disa thonë se ai simbolizon pjellorinë dhe shpresë për vitin e ardhshëm; si ai defecates, ai po plehërues tokën. Të tjerë besojnë se ai është një simbol i barazisë së të gjithë njerëzve; kjo nuk ka rëndësi se kush jemi, ne të gjithë mut. Një shkollë mendimi thotë se ai tregon se Perëndia mund të duket pa pritur për ne që të jetë i gatshëm edhe në qoftë pantallona tanë janë rreth këmbëve tona.

Por që do të thotë se Caganer nuk është atje vetëm si një grimë e fun? Katalanasit nuk janë të njohur për finesë e tyre kur bëhet fjalë për lëvizjet zorrë; një Katalonje thënie e famshme është "menja bé, caga fort unë nuk tinguis por a la mort!" ("ha mirë, mut fort dhe mos kini frikë nga vdekja.")

Caganer është një pjesë e rëndësishme e kulturës katalanase sot e kësaj dite. Nuk ishte një protestë publike në vitin 2005, kur Këshilli Barcelona hequr caganer nga vendlindjen e tyre pasi ai ishte "duke vendosur një shembull të keq". Ai ishte vënë përsëri në vend në vitin 2006. Fëmijët janë të shpërblehet me një çmim në qoftë se ata mund të nxehtë el Caganer në skenën e lindjes së Krishtit, dhe edhe pse fshatarët e kuqe-kapelash janë tradicionale është e mundur për të blerë caganers modeluar në fytyrat e famshme të tilla si Barak Obama dhe Michael Jackson , për përfshirje në vetë skenën tuaj lindjes së Krishtit.

Pra, nëse ju jeni duke planifikuar për të vizituar Barcelona këtë Krishtlindje, sigurohuni që ju keni marrë një dhomë të vogël shtesë në valixhen tuaj për të sjellë disa dhurata humor prapa për miqtë dhe familjet. Shumë e buxhetit të linjave ajrore që ofrojnë fluturime të lira në Spanjë ketë kufizime të rrepta bagazh, por me një paketim të vogël të kujdesshëm dhe prioritizimin e çfarë është me vlerë që mbante - çorape ose stolitë vrazhdë - ju duhet të jetë në gjendje për të gjetur një hapësirë ​​dhe për të sjellë në shtëpi një dhuratë, kjo është definitivisht do të jetë më unike miqtë tuaj dhe të familjes të marrë këtë Krishtlindje.

Udhëtimi në Barcelonë këtë sezon pushimi? Qira një prej apartamenteve në qendër të qytetit të Barcelonës për udhëtimin tuaj, dhe të gëzojnë qëndrimit tuaj një të pajisur plotësisht shtëpi-larg-nga-shtëpi të afërt për të gjithë të ndonjë gjë interesante mirë nxehta në qytet këtë Krishtlindje.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>