Sagrada Familia Barcelona - Gaudí's kryevepër e papërfunduar

Barcelona Sagrada Familia

Barcelona është një vend i shumë mrekulli arkitektonike, shumë prej të cilave janë projektuar nga i famshëm Katalonisht-lindur Antoni Gaudi. Por në qoftë se ju jeni të vijnë në këtë qytet të bukur, qoftë në pushim, një pushim të shkurtër në fundjavë apo një udhëtim biznesi, ju duhet të bëni të sigurtë që ju të mos lënë pa vizituar ndoshta strukturën më mbresëlënëse në të gjithë rajonin e Katalonjës: La Basilica ï Temple Expiatori de la Sagrada Familia.

Pas më shumë se 100 vjet, Sagrada Familia mbetet në ndërtim e sipër, duke i dhënë asaj titullin jozyrtar të kryeveprës papërfunduar Gaudí's. Bazilika katolike, e cila është dedikuar për të Familjes së Shenjtë, ka bërë Barcelona's pikë referimi më përcaktues, tërheqjen e turistëve nga e gjithë bota për mrekulli në linjat e saj të pazakonta, ngjyra të ndritshme dhe karakteristika ndërlikuar. Këtu Barcelona udhëheqësi ynë turistik ju tregon më shumë ...

Histori

Historia e kishës daton në 1877 kur një organizatë devotshëm bleu një komplot në rrethin e ri Eixample për të shënuar fundin e de-kristianizmit, duke filluar me industrializimin dhe rritjen e pasurisë e qytetit. Ndërtimi aktual i kishës filloi në 1882, të udhëhequr nga arkitekti Francisco de Paula del Villar deri 1883. Më pas, në moshën 31, Antoni Gaudi mori në projekt, dhe do të kushtojnë pjesën tjetër të jetës së tij në ndërtimin e kishës madhështore, deri vdekja e tij mbi 40 vjet më vonë.

Gaudi mori përsipër të ndryshojë tërësisht dizajn origjinal e Sagrada Familia konvertimin e tij në një stil modernist bazuar në format e natyrës. Ndërtimi u ndërpre në vitin 1935 për shkak të mungesës së fondeve dhe shpërthimit të Luftës Civile Spanjolle. Gjatë luftës, anarkistët Katalonje shkatërroi shumë nga modelet dhe harton Gaudi la pas pas vdekjes së tij, por për fat të mirë kisha ende qëndronte pas luftës ndërsa shumë ishin djegur. Ndërtimi filloi përsëri deri në vitet 1950 dhe ndërtesa është ende duke u punuar në sot.

Dizajni

Sagrada Familia është një kishë shlyerës, do të thotë se është financuar tërësisht nga donacione nga fillimi. Bazilika ka një plan urbanistik kryq në formë, 95 milion e gjatë dhe 60 milionë të gjerë, dhe një kapacitet për 13.000 persona. Aktualisht, ka 8 kulla, por deri në fund të ndërtimit, ndërtesa do të ketë një total prej 18 kullave, 12 prej të cilave do të përfaqësojnë 12 apostujt, 4 do të përfaqësojnë katër ungjilltarë dhe do të jetë pak më i gjatë, 1 do të përfaqësojë Virgjëra Mari, dhe më në fund, një kullë qendër, e cila do të ngrihet 180 metra, duke përfaqësuar Jezusin.

Kur ecin përreth ndërtesës, ju gjithashtu mund të shihni bedenat në krye të kullave dekoruar me mozaikë ngjyra me textures të ndryshme, si dhe tre fasadave: një dedikuar me pasion dhe vdekjes së Krishtit, një tjetër festuar lindjen e Jezusit, dhe Lavdi fasadës.

Përparimet teknologjike kanë ndihmuar të përshpejtojë ndërtimin e Sagrada Familia, por procesi ende mbetet shumë e komplikuar. Kisha është vlerësuar të përfundojë në 2026, por kjo është ende në pritje, si një datë aktuale planifikuar mbetet e panjohur.

Vizitë

Sagrada Familia është e vendosur në thërret de Mallorca, 401 dhe është e hapur nga ora 9 deri 6 të mëngjesit. Për të arritur atje, ju mund të marrë L2 metro (linjë vjollcë) ose L5 (vija blu) në Sagrada Familia ndaluar. Biletat për të hyrë në koston e kishës rreth 12,30 euro dhe mund të blihen pas mbërritjes (edhe pse ajo është e rekomanduar që ju të blini bileta tuaj paraprakisht internet nga http://www.ontiendas.com/ofertas/servicaixa.html për të shmangur queuing ).

Ju gjithashtu keni mundësi të marrë një turne audio udhëzuar, në dispozicion në 8 gjuhë të ndryshme, dhe gjithashtu për të vizituar në krye të kullave për të parë pamje spektakolare të Barcelonës. Brenda Sagrada Familia, ju mund të shihni Gaudí's varrin si dhe muze dhe ekspozita të ndryshme, duke përfshirë edhe modelet e planet e tij origjinale.

Sagrada Familia me të vërtetë është një duhet të shohim në udhëtimin tuaj në Barcelona, ​​nëse ju vendosni të kaloni një ditë të tërë në admirimin e këtë kryevepër të pabesueshme apo vetëm një orë ose dy. Për më shumë informacion, shikoni tonë Sagrada Familia Barcelona video në kanalin YouTube! Ka edhe mundësinë e marrë me qera një prej apartamenteve Sagrada Familia në Barcelonë, duke e lejuar ju që të shikoni jashtë mbi ndërtesën e mahnitshme, ose të kalojë nga ajo çdo ditë.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Places, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>