Krishtlindje në Barcelonë - Ushqimit, festimet dhe fun!

Krishtlindje në Barcelonë

Krishtlindje është një kohë shumë të veçantë në Barcelonë. Me traditat e shumta, ushqime dimri dhe atmosferë emocionuese festive, ajo është një vend i mrekullueshëm për të vizituar në dhjetor dhe janar. Këtu Barcelona udhëheqësi ynë turistik ju jep disa arsye fantastike pse vizituar Barcelonën kjo Christmastime është zgjidhja më e mirë për pushimet tuaja të dimrit!

Ushqim

Sweet trajton

Krishtlindje është një kohë ku popullata lokale e festave të Katalonjës në ushqime tradicionale dhe ha lavishly gjatë gjithë sezonit. Turrón është ëmbëlsirë më popullor gjatë pushimeve festive, dhe edhe pse ka shumë varieteteve të ndryshme të shijshme, ajo është bërë zakonisht me nuga, bajame dhe lajthi. Churros me zhytje çokollatë janë të gëzuar edhe gjatë sezonit të dimrit, si dhe dhe ëmbëlsirat e bëra me bajame paste, i quajtur Polvorones.

Festive Festat

Festa më e madhe është në ditën e Krishtlindjeve ku një merak-supë të quajtur, përmban makarona njohur si 'galets', është shërbyer. Pjatë përfshin mish, i cili paraqitet nganjëherë në një pjatë si një kurs të dytë; megjithatë, gjeldeti tradicional i mbushur është gjithashtu një të preferuar në shumë familje. Ditë pas Krishtlindjeve, populli i Barcelonës në mënyrë tipike kanë një festën e Shën Steven, njërit që është praktikuar vetëm në Katalonia. Ata zakonisht hanë cannelloni, një makarona të punuar me dorë të mbushur me mish të mbetura nga një ditë më parë.

Kurorëzuar mbretin

6 janar-të, e sheh ditën e fundit të sezonit të Krishtlindjeve, dhe kjo është e zakonshme për të festuar Ujët e Bekuar me një drekë të madhe ndjekur nga një ëmbëlsirë Tre Kings-themed quajtur El Roscón de Reyes. Fshehur brenda krem ​​e tortës formë unaze-, ka një figurë në formën e një mbretit si dhe një bathë thatë gjere. Nëse pjesa juaj e mban mbretin, ju i vishni një kurorë letër për ditën dhe janë të emëruar mbret (ose mbretëresha) të tabelës. Nëse ju merrni Bean ... ju paguani për ëmbëlsirë!

Traditat

Tio de Nadal

Tio de Nadal është një simbol i rëndësishëm i Krishtlindjeve në Barcelonë. Futur më 8 dhjetor-të çdo viti, Tio de Nadal (i njohur ndryshe si Caga Tio) është një shifër log që është pikturuar me një fytyrë smiley dhe zakonisht vesh një kapelë të vogël të kuqe Catalonian. Tio është e mbuluar me një batanije kështu që ai nuk do të marrë të ftohtë dhe çdo natë gjatë gjithë sezonit fëmijët do të "ushqyer" atë derisa ai është plot dhurata. Në prag të Krishtlindjeve, fëmijët këndojnë këngë dhe goditi log me shkop derisa ai poops 'dhuratave! Këto shifra në përgjithësi mund të gjenden në të gjithë Barcelonë dhe shumë janë në dispozicion në treg të Krishtlindjeve, i njohur ndryshe si La Fira de Santa Llúcia.

Tregu Krishtlindje

Siç u përmend më lart, më popullor dhe të shquar të tregut Krishtlindjeve në Barcelonë është e njohur si La Fira de Santa Llúcia. Duke shënuar 225 vjetorin e saj-të, këtë vit panairi do të hapur nga 26 nëntori deri në 22 dhjetor dhe do të mbahet pranë Katedrales Barcelonës në zonën gotik. Këtu do të gjeni më shumë se 270 stalla me dhurata të punuar me dorë, ëmbëlsirat tradicionale të Barcelonës, dhe Caga Tio. Nuk do të jetë një varg i aktiviteteve festive dhe tregon që zhvillohen gjatë gjithë sezonit të festave, kështu që ne rekomandojmë që ju të qëndroni në një apartament të Barcelonës në qendër të qytetit dhe të përjetojnë këtë treg të bukur çdo ditë!

Tre Mbretërve

Në mbrëmjen e 5 janar, festival i Tre Mbretërve merr vendin. Çdo qytet në Spanjë mban paradën e vet, por më i madh në Katalonjë zhvillohet në qendër të Barcelonës. Këtu ju do të shihni shumë gjithandej dekoruar extravagantly, të tre ato më të rëndësishme secili mbante një mbret i mençur. Muzikë është luajtur dhe ka shumë gjëra për të bërë dhe të shohin gjatë paradës. Fëmijët përpiqen për të kapur karamele hedhur nga gjithandej dhe ata gjithashtu kanë mundësinë për të dhënë pranishëm dëshirash-listën e tyre të mbretërve, të gatshëm për festimet e ditës tjetër. Tradicionalisht para se të nisej për paradës, fëmijët do të largohet nga këpucët e tyre jashtë shtëpive të tyre, me shpresën se Tre Mbretërit do të vijnë nga dhe plotësuar ato me dhuratat dhe ëmbëlsirat.

Tre Kings paradë është një shfaqje që nuk duhet humbur nëse ju jeni të udhëtojnë në Barcelonë këtë sezon pushimi, së bashku me të gjitha traditat e tjera fantastike ky qytet i bukur ka për ju të përjetojnë. Qëndro në një apartament të Ramblas në Barcelonë dhe të shohim paradën nga fillimi në fund, ecin me tregun e Krishtlindjeve dhe të marr vet tuaj Tio de Nadal ose thjesht të gëzojnë të gjitha të së drejtës shijshme ushqimore festive në pragun tuaj këtë Krishtlindje.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Events , Shtëpi , Travel & Pushimet dhe tagged , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>