Barcelona Christmas Market - La Fira de Santa Llúcia

Barcelona Panairi Krishtlindje

Nëse jeni të vijnë për të Barcelonës këtë sezon pushimi, atëherë tregu më i madh Krishtlindjeve në qytet është një pjesë e kulturës katalanisht ju nuk mund të humbasë. Duke filluar të shtunën në nëntor 26 th dhe përfundon të enjten 22 dhjetor nd, ky panair fantastike është e mbushur me dhurata të mrekullueshme të punuar me dorë, skena lindjes së Krishtit dhe shumë, shumë më shumë!

La Fira de Santa Llúcia është një pjesë e rëndësishme e Krishtlindjeve në Barcelonë, sidomos si këtë vit tregu i shquar do të festojë përvjetorin e saj 225th. E vendosur në frontin e katedrales Barcelonës në Tremujori gotik të qytetit, panairi do të jetë i hapur çdo ditë nga 10:30 deri 8.30-9.30pm dhe do të kandidojë një shumëllojshmëri të aktiviteteve festive së bashku me 275 stalla e saj.

Dita e Saint Lucy

Një nga ditët më të mira të përjetojnë këto aktivitete do të jetë në 13 dhjetor, ditën e Santa Llúcia, kur tregu do të kushtoj një ditë të plotë me traditat Katalonje Krishtlindjeve. Në mëngjes ju mund të shihni Tio de Nadal: një version gjigand të log druri që fëmijët zakonisht goditur me një shkop në ditën e Krishtlindjeve, derisa ata të gjejnë dhurata nën batanije e tij të kuqe. Në pasdite ju mund të zbuloni paradën Carassa de Nadal, ku ëmbëlsirat janë hedhur për fëmijët si shifrat festive të kalojë nga.

Ka shumë aktivitete në të cilat për të marrë pjesë më 13 dhjetor th dhe gjatë gjithë kohëzgjatjes së panairit vetë. Ecje rreth tregut ju mund të këndojnë së bashku në carols Krishtlindjeve duke u kryer apo të bashkohen në një skenën grazhd bërë kurse të udhëhequr nga Shoqata e krevat fëmijësh Scene Krijuesve të Barcelonës (APB).

Dhurata për të gjithë

Nëse ju dont ndjeheni si duke marrë pjesë këtë vit, ka ende shumë për të parë (dhe blerje) në treg gjatë katër pjesë të saj. Sektori Lindja e Krishtit dhe figurinë përfshin dekorata të ndryshme të tilla si dritat e Krishtlindjeve, baubles, qirinj dhe modelet e punuar me dorë për skenat e lindjes së Krishtit. Gjelbërim dhe Bimët zonë është ajo ku ju mund të gjeni pemë të dy natyrore dhe artificiale, myshk, shifrat Tio në shumë madhësive, dhe degët fat. Seksioni Mjeshtëri i tregut është një vend i madh për të gjetur dhurata për të gjithë familjen dhe miqtë tuaj, si stalla e tij përbëhen nga mijëra artikujve të punuar me dorë të tilla si stoli, rroba dhe pajisje. Së fundi, Simbombes pjesë e tregut ofron instrumente muzikore dhe i jep pushimet e Krishtlindjeve që dorën e fundit!

Histori

Daton në 1786, tregu ka rëndësi të madhe historike në Barcelonë. Thuhet se çdo vit më 13 dhjetor th, njerëzit do të mblidhen jashtë Katedrales Barcelonës për të festuar dhe për të nderuar jetën e Saint Lucy, e virgjër dhe martir. Brenda Katedralja, njerëzit do të adhurojnë shenjtorit, duke u lutur për shikim dhe qartësi të tyre, ndërsa ajo ishte e njohur të jetë përkrahëse e rrobaqepëse, rrobaqepës, needleworkers dhe të verbërit. Megjithatë, të drejtë jashtë katedrales atje ishte një skenë tjetër. Një panair u ngrit me shumë stalla, balta dhe kartoni figurines, tregon lindjes së Krishtit dhe imazhet shenjtorësh, barinjve dhe kafshët. Ajo është gjithashtu tha se ai ishte i njohur si "vajzave panairit," sa më shumë njerëz mendonin se zonjat e pamartuar të rinj do të shkojnë atje për të gjetur një burrë.

Sot, Fira de Santa Llúcia është një vend magjik ku banorët dhe turistët njësoj mund të mblidhen për të blerë dhurata, të bashkohen në aktivitete dhe në përgjithësi të marrë në frymën e Krishtlindjeve. Nëse ju do të donte për të marrë pjesë në panair këtë vit, ju mund të gjeni shumë e apartamenteve Barcelona oferta speciale dhe të merret minutën e fundit në apartamente të Barcelonës vendosura në tremujorin e gotik dhe zonave të tjera përreth në treg.

Si për të arritur atje:

Duke Metro: (L4) Jaume I

Me autobus: Lines 17, 19, 45, N8

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete, Events, Shopping dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>