10 Vendet më të mira për të vizituar në Barcelonë

Shiko barcelona

Barcelona është me të vërtetë një qytet i thesaret që janë të dashura nga banorët dhe turistët njësoj. Ndërsa disa ditë mund të mos jetë e mjaftueshme për të mbuluar pamjet spektakolare të gjithë qytetin, më poshtë ne ju jap një listë të dhjetë vendet e lartë ju duhet të shikoni për vizitën tuaj në Barcelonë!

1. Sagrada Familia

Merrni në arkitekturën mahnitëse Barcelonës në bazilikën e papërfunduar Antoni Gaudi-së. Ndërsa shumica e punës së arkitektit Barcelonës është në shfaqje në pika të ndryshme në të gjithë qytetin, më të famshme të të gjithë atyre është Sagrada Familia, e cila është edhe vlerë një çift i orëve të admirim. Përkushtuar për të Familjes së Shenjtë, kjo kryevepër e mahnitshme krenohet me një stil modernist dhe një dizajn unik. Ajo gjithashtu shtëpi një muze me disa nga punimet më interesante Gaudi-së.

Qëndro në një prej apartamenteve mahnitshme Sagrada Familia, dhe kujdes të përditshme mbi një shumicën e ndërtesave frymë-marrjen në botë.

Metro të ndaluar: Sagrada Familia (L2 dhe L5)


2. Parc Guell

Next në listë është Parc Guell. Gjithashtu projektuar nga Gaudi, ky park i mrekullueshëm është i zbukuruar me skulptura mozaik të stilit dhe prodhim xhami. I ndodhur në një kodër, ajo është një kompleks i gjerë kopsht me bimësi pi dhe elemente të bukura arkitektonike. Plani për një shëtitje të qetë nëpër park me disa ndalesa për të admirojnë skulptura, dhe mos harroni të vizitoni muze brenda parkut.

Metro të ndaluar: Lesseps (L3)


3. Montju ï c

Mënyrë e përsosur për t'i dhënë fund një ditë turistik do të jetë për të vizituar burimin magjike e Montjuïc, në rrëzë të malit të famshëm Barcelonës. Akrobaci e saj të ujit të shoqëruar me disa ngjyra të mahnitshme dhe modelet e krijuar një pamje mahnitëse, sidomos në të ngrysur.

Rrugët dredha-dredha në Montju ï c kodre në vetvete janë gjithashtu me vlerë eksploruar, si dhe kalaja piktoresk i vendosur në krye.

Metro të ndaluar për burimit: Spanjë (L3 & L1)

Metro të ndaluar për të kodrës: Paral-lel (L2 L3 &) - pastaj të marrë trenin litar de Montjuic deri në kodër

4. Las Ramblas

Një shëtitje nëpër rrugë famshme, Las Ramblas, është një një nga një përvojë lloj. Las Ramblas është bërë në të vërtetë nga pesë rrugëve të ndryshme, dhe është gjithmonë gumëzhimë në çdo kohë të ditës me rrugë interpretues, stalla dhe statujat jetësore. Mos humbisni tregun famshme hapur, La Boqueria, dhe Teatri shquar Liceu, rreth gjysmë të rrugës poshtë Las Ramblas.

Qëndro në një apartament Ramblas në Barcelonë dhe të hap jashtë në këtë rrugë unmissable, duke marrë në atmosferë krijuese si dhe dyqane fantastike, bare dhe restorante pranë!

Metro të ndaluar: Catalunya, Liceu ose Drassanes (L3)

5. Tremujori gotik

Turning off Las Ramblas ju çon në Tremujori gotik. Kjo është e njohur si zemra e qytetit dhe ajo përdoret për të jetë një fshat të lashtë romake. Ajo përmban disa bukur, rrugët çuditshëm të cilat mund të jenë të gëzuar të mirë në këmbë, si dhe e famshme Catedral de Barcelona. Rrënojat romake, arkitektura Katalonisht-gotik dhe sheshet piktoreske e bëjnë këtë një vend shumë simpatik.

Metro të ndaluar: Jaume I (L4)

6. Passeig de Gr à CIA

Rruga kryesore e rrethit Eixample, Passeig de Gracia, është pazar dhe qendër financiare të qytetit. Si ju amble poshtë këtë rrugë të madhe, ju do të shihni një shumë të harton katalanisht moderniste, nga grupe dhe lampposts në arkitekturën e ndërtesave. Shikoni jashtë për dy ndërtesave të mirën Antoni Gaudi-së, La Pedrera dhe Casa Batll ​​o.

Metro të ndaluar: Passeig de Gr à CIA-s (L3)


7. El Born

Në anën e kundërt të Via Laietana nga Tremujori gotik, ju do të gjeni modës qarkut El Born. Këtu ju do të hasni një shumëllojshmëri të vendeve për të vizituar, duke përfshirë edhe disa nga butiqe quirkiest të qytetit si dhe muzeu i famshëm Picasso. Ndërsa në këtë fushë fantastike, të sigurt për të ndaluar dhe për të marrë një turne të Palau de la M ú Sica Catalana. Kjo sallë madhështore koncert është vendosur aktualisht në afër 'Barrio' e Sant Pere, edhe pse ajo është vetëm hapa nga El Born. Ajo u hap në vitin 1908 dhe është projektuar nga arkitekti Lluis Domenech modernist i Montaner. Gjatë viteve ajo ka qenë nikoqire në disa prej orkestrave më të njohur në botë.

Metro të ndaluar: Urquinaona (L4)

8. Tibidabo

Një tjetër vend me vlerë vizituar është mali i Tibidabo. Në natën ju mund të shihni kisha e saj të ndezur kundër sfondit të errët të qiellit dhe gjatë ditës ajo ofron pamje mahnitëse të qytetit. Ky është një vend i madh për të vizituar qoftë se ju jeni të vijnë në Barcelonë me fëmijët si ajo është edhe shtëpia e një amusement park.

Metro të ndaluar: Catalunya (L3 & L1) - marrë Ferrocarril L7 për Av. Stacion Tibidabo, pastaj të marrë Tramvia Blau deri teleferikut del Tibidabo, i cili pastaj do të ju të marrë pjesën tjetër të rrugës kishës dhe parkun zbavitës

9. Camp Nou

Stadiumi Barcelona Football Club dhe muzeu Camp Nou janë vende thelbësore për të vizituar kur qëndruar në Barcelonë, nëse ju jeni një tifoz futbolli apo jo. Këtu ju mund të blini bileta për ndeshjet si dhe të marrë të plotë 'Camp Nou Përvoja' - një turne i cili ka një udhërrëfyes audio lejuar ju për të shqyrtuar stadiumin mahnitshme dhe muze në ritmin tuaj. Feel vërtetë pasion Barça kur ju shikoni fushat më emblematike e Camp Nou.

Metro të ndaluar: Collblanc (L5)

10. BARCELONETA

Nëse koha është e nxehtë dhe me diell, goditi plazh në zonën BARCELONETA dhe të shpenzojnë pak kohë njomje deri dielli dhe shijuar disa Cervezas (birra) në stilin e vërtetë spanjoll! Nëse jeni të vijnë në Barcelonë jashtë muajt e verës, ju ende mund të vizitoni këtë pjesë hedhur-mbrapa e qytetit si ajo ka disa restorante fantastike ushqim deti si dhe shumë bare dhe kafene rreshtim në plazh.

Qëndro në një prej apartamenteve plazhit në Barcelonë me pamje të pabesueshme në det, dhe të bëjë më të madhe të udhëtimit tuaj duke qëndruar vetëm disa hapa nga plazhi me diell BARCELONETA!

Metro të ndaluar: BARCELONETA (L4)

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Aksion

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places, Travel & Pushimet dhe tagged ​​ ​​ ​​ ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>