Barcelona Tremujori gotik - Top 5 Sightseeing Këshilla!

Katedralja Barcelona

Ka shumë fusha të ndryshme të Barcelonës që një duhet ta vizitoni kur eksplorimin e qytetit: nga Born modës, të Barceloneta diell dhe, natyrisht, historike Gotic Barri. Këtu ne ju ofrojmë disa nga shumë pikat kryesore të Tremujori gotik, një nga vendet më interesante Barcelonës për Arkitekturë, pazar dhe restorante.

1. Arkitekturë

Ndodhet në zemër të Barcelonës, Gothic Tremujori ishte dikur një fshat i vjetër romak, dhe disa prej mureve të lashtë të qytetit mbeten ende sot. Shtrihen nga Las Ramblas në Via Laietana, arkitektura e bukur mesjetar i kësaj zone ju rrethon si ju ecni nëpër rrugët e ngushta dhe dredha-dredha. Catedral de Barcelona, ​​i njohur gjithashtu si Catedral La Seu, është një nga strukturat më të pabesueshme të qytetit, dhe mund të gjenden në veri të zonës gotik, në Pla de la Seu. Kjo katedrale befasues mixes arkitekturën Katalonje Gothic me një kthesë Rilindjes, duke ju lënë me të vërtetë i habitur me harqe dhe spires.

Ne rekomandojmë: marrë Carrer del Bisbe drejt Sheshin e Katedrales kështu që ju mund të përjetojnë harton gotike nga të gjitha këndet, duke përfshirë urë mbresëlënëse neo-gotik.

2. Muzetë

Museu d'Historia de la Ciutat, i (Qyteti Muzeu Historik) mund të gjenden në Placa del Rei, ose Sheshin King's, një vend shumë popullor brenda Tremujori gotik. Ky muze është unik për shkak të ekranit të tij të rrënojat nëntokësore, të cilat janë thënë për të rivale ato të Italisë.

El vëmendjen është Tremujori çifute i distriktit gotik dhe është shtëpi për një labirint e rrugëve dredha-dredha, disa prej të cilave mbajnë shtëpitë më të vjetra në qytet. Mbetjet e sinagoga të vjetra gjithashtu banojnë këtu duke përfshirë edhe Sinagoga Major de Barcelona, ​​e cila është e hapur për publikun dhe thënë të jetë një nga më të vjetër në Evropë.

Ne rekomandojmë: Duke vizituar El Museu de la Catedral në Pla de la Seu. Kjo e lashtë chapterhouse është kthyer në një muze, duke na dhënë një pamje interesant të disa prej artit përdorur në Katedralen në shekullin e 15, duke përfshirë edhe veprat kushtuar një prej shenjtorëve mbrojtës të Barcelonës: Shën Eulalia.

3. Plazas

Një udhëtim në Tremujori gotik nuk do të jetë i plotë pa një vizitë në disa nga sheshet e saj të mrekullueshme, duke përfshirë placa del Pi, placa Sant Jaume dhe pla ndonjëherë popullore ç një Reial. E vendosur vetëm jashtë Las Ramblas, Placa Reial është një nga Barcelona's njollat ​​më të famshëm, jo ​​vetëm për pamjet e saj të ditës, por edhe për natës e saj. Tërheqjet kryesore të këtij sheshi përfshijnë burim bukur, dy lampposts zbukuruar projektuar nga arkitekti Antoni Gaudi Katalonisht, si dhe tre klubet e natës popullore. Ka edhe shumë bare dhe restorante dhe në Plaza që janë thjesht shumë të shijshme për të kaluar deri!

Ne rekomandojmë: drekë në Les Quinze thërija në Placa Reial. Ky restorant simpatik ofron një shumëllojshmëri të spanjisht, katalanisht dhe kuzhinë mesdhetare, dhe ka një tarracë të mrekullueshme ku ju mund të rri duarkryq dhe të thith atmosferën e Barcelonës duke shijuar disa enët gojë-lotim.

4. Shopping

Një nga më tërheqës Tremujori gotik e përmban rrugët e tij labirint stilit, ku ju mund të gjeni diçka të ndryshme rreth çdo kënd. Nga dyqanet komerciale në portalin de l'engjëll për dyqane quirky në Carrer d'Avinyo, pazar në këtë qark Barcelona është një përvojë emocionuese dhe ju jeni të sigurt për të gjetur diçka që i përshtaten stilit tuaj. Nëse jeni duke kërkuar për një shenjë të vizitës suaj në Barcelonë, Carrer de Ferran ju çon të gjithë rrugën nëpër Tremujori gotik, duke paraqitur disa nga dyqanet më simpatik suveniresh gjatë rrugës.

Ne rekomandojmë: Ndalimi në La Manuali Alpargatera në Carrer d'Avinyo. Ky dyqan espadrille ka qenë dora-marrjen dhe shitjen e këpucë tipike katalan nga viti 1940, duke përfshirë edhe për klientët e famshme të tilla si Catherine Zeta-Jones.

5. Baret dhe restorantet

Ka shumë bare të pabesueshëm, restorante dhe furrat e bukës në Gotic Barri. Një e mirë shembull është Els Quatre GATS, të vendosura në Carrer de Montsió. Tani një nga restorantet më të famshme në Barcelonë, kjo ishte një herë një nga Picasso's preferuar ndjek në ditët e hershme moderniste të qytetit. Artisti ka mbajtur një nga ekspozitat e tij të parë këtu dhe sot restorant ofron tapas shijshme dhe një shumëllojshmëri të ngrënies katalanisht.

Nga ana tjetër, El Bosc de les Fades ju jep një përvojë krejtësisht të ndryshme nga Barcelona han tipike. Dekoruar fantastike, bar përrallë takon Muzeun Wax aty pranë, dhe është e vendosur në thelb deri të bindur se ju jeni duke shijuar pije tuaj në mes të një pyll magjepsur. Me pemë, vreshta dhe vezulluese dritat, kjo tavernë fantazi ju lejon të transportohen në një botë tjetër, të drejtë në mes të Tremujori gotik Barcelonës.

Ne rekomandojmë: Margarita Blue në Carrer de Josep Anselm Clave. Ky bar fantastik koktej ndodhet në një rrugicë pranë fund të Las Ramblas dhe shërben kokteje shijshme dhe një përzierje të Mesdheut dhe kuzhinë meksikane.

Vjen në Barcelonë dhe duan të eksplorojnë Tremujori gotik të plotë të saj? Qira një nga apartamente të pajisura plotësisht Barcelona në Gotic Barri ose një apartament aty pranë Ramblas në Barcelonë dhe të fillojnë udhëtimin tuaj nëpër rrugët dredha-dredha mesjetare momenti që ju hap jashtë derën tuaj përpara.
Check out video të banesën e Barcelonës në tremujorin e gotik për një turne të shpejtë të këtij 'Barrio' historike.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk bëni, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi, Places dhe tagged ​​ ​​ Bookmark permalink.

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>