Një udhëtim i përkryer ditë në muze Dali në Figueres

Pushimet tuaja në Barcelonë nuk do të ishte i plotë pa një udhëtim në Figueres. Vetëm një makinë 1,5 orë nga Barcelona, ​​Figueres është një qytet i vogël në Katalonia afër kufirit të Francës. Ajo është vendlindja e botës të njohur artist surealist, Salvador Dali dhe është tani në shtëpi për të muzeut madhështor Dali, e cila pret disa nga punimet e tij më të frikë-frymëzuese. Nëse ju jeni a lover etur art, kritiku ose thjesht kanë një interes kaluese në Salvador Dali, ju jeni i detyruar të jetë magjepsur nga puna e tij shpesh të çuditshme, akoma të shkëlqyer artistike.

Turneu juaj Dali muze fillon edhe para se të hyjnë në muze. Ndërtesa vetë është i shquar dhe i flet vëllime për Dali's punë. Disa dekada prapa, vend i tanishëm me ndërtimin e muzeut përdorur për të strehuar teatrin town's, derisa ajo ishte rrënuar gjatë një lufte. Për vite, kjo faqe ka mbetur në rrënojat para Dali vendosur për të ndërtuar një muze këtu për të ekspozuar të gjithë punën e tij. U hap në 1974, ky muze ka qenë gjithmonë shtyhej nga mijëra turistë dhe vizitorë kureshtarë për të zhytem në kulturën e artit spanjoll.

Popular me arsye dhe një vend të nxehtë në mesin e turistëve, Muzeu Dali tregon mbi 1500 copë e artit të ndryshme nga piktura, 3 collages dimensionale, skulptura dhe skica të fotografive dhe gravura, dhe shumë më tepër. Ajo shtëpi shumë punë quirky Dali's dhe imagjinatës interesante që përfshin pajisjet mekanike, muraleve të mëdha dhe një dhomë që jetojnë me mobilje të bëra me porosi që duket si fytyra e Mae Perëndimit kur shihet nga një kënd të caktuar.

Muze ka një koleksion të vogël të punës nga artistë të tjerë si El Greco dhe Marcel Duchamp. Ajo gjithashtu përbëhet nga një galeri të veçantë të dedikuar për punën e një prej miqve të Dali's, Antoni Pitxot.

Nëse lejon koha, ju ose mund të vizitoni Pubol ose Girona, e cila është vetëm një 25 minuta udhëtim tren nga Figueres. Nëse ju doni të bëni më të mirë të ditë udhëtim, ne rekomandojmë që ju të merrni atje herët në mëngjes. Ju mund të kaloni deri pasdite duke marrë në kryeveprat e Dali, ndjekin atë me një drekë të qetë dhe të përfundojë ditën me një vizitë në Kalanë Pubol ose një shëtitje poshtë tremujorin hebre në Girona.

Si për të arritur atje:

Nëse ju keni një grup të madh dhe preferojnë ngarje poshtë ose në qoftë se ju thjesht të gëzojnë udhëtime rrugë, marrë me qera një makinë nga Barcelona për ditë do të jetë një mundësi ideale. Kjo është një makinë të shkurtër dhe të kënaqshme 1,5 orë në Figueres. Treni është një alternativë e mirë shumë me RENFE drejtimin trena të shpeshta në atë rrugë. Stacioni i trenit në Figueres është vetëm një 15 minuta në këmbë nga muzeu. Kliko këtu për të parë orarin RENFE.

Ku për të qëndruar në Barcelonë:

Nëse jeni duke kërkuar për të qëndruar në një apartament të Barcelonës në qendër të qytetit, marrë me qera një Apartament Las Ramblas në Barcelonë do të jetë një alternativë e mirë. Apo ndoshta ju mund të preferojnë një apartament plazh në Barcelonë ose diçka më pak të zhurmshme dhe më të banimit, të tilla si një prej apartamenteve Apartament Barcelonës Sagrada Familia, të cilat kanë qasje të lehtë me autobus ose metro në stacionin RENFE në Paseo de Gracia.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Aktivitete , Places dhe tagged , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>