Parc del Laberint d'Horta në Barcelonë

Parc_del_Laberint_de_Horta_Barcelona

Vend i përkryer për të shpëtuar zhurma dhe nxitojnë të qytetit është Parc del Laberint d'Horta. Ajo është parku më i vjetër në Barcelonë, dhe ajo është e vendosur në rrethin Horta-Guinardó. I ndodhur mbi qytet, ku ajri është i freskët dhe të pastër, park përfshin kopshte themed, ujëvarat, dhe një kanal të vogël.

Parku është e vendosur në pasuri e familjes Desvalls ish, dhe të punojnë në kopshte të mrekullueshme filloi në fund të shekullit të 18-të. Shumë nga ndërtesat e familjes janë ende atje për vëzhgim brenda parkut, duke përfshirë edhe pallatin Devalls. Në fund të shekullit të 19-, pasurive Desvalls u bë një vend i ngjarjeve shoqërore dhe kulturore, përfshirë shfaqje teatrore në natyrë. Ajo ishte vetëm në 1967 që familja Desvalls dorëzuar në park gjatë në qytetin e Barcelonës, dhe publiku do të mund të filloni duke shijuar ambienti romantike dhe exhilarating e kopshte në vitin 1971. hig hlight i parkut është labirint labirint. I tërë Parku ka elemente të mitologjisë klasike, por labirint është deri tani më madhështore. Në hyrje të labirint, ka një gdhendje që portretizon mitin e Theseus dhe Minotaurin, histori që labirint përfaqëson. Në këtë histori, Theseus sails në ishullin e Kretës, në mënyrë që të vrasë përbindëshin gjysmë-njeri e gjysmë dem, Minotaurin. Theseus nuk mund ta bëjë këtë detyrë të tmerrshme të tij, megjithatë, dhe princesha e bukur e Kretës, Ariadne, i dha atij disa ndihmë. Në mënyrë që të merrni në Minotaurin, Theseus do të duhet të kalojnë nëpër labirint në të cilën ai jetoi. Ariadne dha Theseus një shpatë, në mënyrë që të vrasë përbindëshin, dhe një bobinë e vargut, në mënyrë që të gjeni rrugën e tij nga labirint. Gdhendje në hyrje përshkruan atë transaksion ndërmjet Ariadne dhe Theseus. Edhe pse ky labirint nuk është mjaft e madhe për të marrë humbur në për shumë kohë, kjo është një aventurë që të përpiqen për të gjetur në qendër të labirint dhe për të marrë përsëri jashtë. Në qendër të labirint, ka një statujë që përfaqëson zot, eros, zot primordiale e dashurisë seksuale dhe bukuri.

Edhe pse labirint është pjesa më e njohur e parkut, ka shumë më shumë për të s ee dhe të gëzojnë. Park është e përbërë nga disa seksione të ndryshme themed. Prapa labirint, ka një strukturë me një pishinë të qetë dhe veçori të ujit. Ka edhe një pjesë e madhe e parkut me një kanal të vogël, ujëvarat, dhe zbulimet e tjera romantike.

Në mënyrë për të zbuluar Parc del Laberint d'Horta, vetëm të marrë gjelbër (L3) linjë metro në stacionin Mundet. Nga atje, ajo është një shëtitje pesë minuta.

Nëse jeni duke kërkuar për të vizituar Barcelonën dhe sidomos Parc del Laberint d'Horta, marrë me qera një apartament të Barcelonës në qendër të qytetit është ideale për cilindo që do të vizitoni këtë labirint të mahnitshme, apo ndonjë tjetër nga vendet kryesore turistike në Barcelonë. Ju gjithashtu mund të librit apartamente luksoze në Barcelonë dhe shikoni shumë Barcelona apartament oferta speciale. Një mënyrë e madhe për të gjetur njohuri të qytetit është duke u bashkuar me faqet tifoz Facebook e Apartamente në Barcelonë.
Bëhuni një fëmijë përsëri dhe për të vizituar Parc del Laberint d'Horta me familjen dhe miqtë tuaj dhe të gëzojnë një ditë të bukur në Barcelonë, Spanjë!

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places dhe tagged , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>