Palau Guell ri-hap dyert në Barcelonë

Pas shtatë viteve të gjata të restaurimit, Pallati Guell ri-hap dyert e saj tërësisht të rinovuara mbajtur thelbin e saj origjinal, dhe mund të vizitohet nga e marta deri të dielën 10:00-8:00 me pranimin vetëm 10 euro. Antoni Gaudi ndërtoi shtëpinë Guell si kërkesë nga Eusebi Guell cili donte një shtëpi të re në Barcelonë dhe kishte një admirim të mahnitshme për Gaudi. Çudi arkitektonike është e vendosur në rrugë të Nou de la Rambla, 3-5, në rrethin Raval - lehtësisht të arritshme nga çdo apartament Ramblas në Barcelonë. Në fakt, ky pallat është e vetmja ndërtesë që Gaudi përfundoi plotësisht veten e tij dhe më pas nuk ka pasur ndryshime të konsiderueshme në renovim. Prandaj është një nga më ekspresive (architecturally folur) e punës Gaudi: një ndërtesë me një gojëtari kompleks të arkitekturës, deklaroi një Trashëgimisë Botërore nga UNESCO për kontributin e saj dhe ndikimi mbi teknikat dhe format arkitektonike treguar në ndërtimin modern të shekullit të njëzetë .

Për shkak të rrugës ngushtuar ku ndërtesa është e vendosur, është e vështirë për të vëzhguar tërë fasada; megjithatë, Gaudi projektuar një hyrje monumentale me portat madhështore hekuri i punuar, dekoruar me mburojën e Katalonjës, një kalorës mesjetar dhe një dragua, punë e Joan Oñós.

Madhësia Hyrja është aq mbresëlënëse, sepse ajo ishte projektuar, kështu që vizitorët mund të hyni në kuaj ose në qerre, ku ata do të shkojnë direkt në bodrum, të arritshme nëpërmjet një devijim të zgjuar spiral ku një të qëndrueshme për kuajt u ndërtuar. Një ide shumë inovative për atë kohë, e krijuar nga Gaudi, çdo gjë brenda në pallat është projektuar me një stil dekoruar maure, e cila nxjerr në pah tavan coffered me dru dhe hekur.

Nuk është një marrës tre katëshe të lartë i cili është fokusi kryesor i ndërtesës, i rrethuar nga dhomat kryesore të pallatit, nga ku ju mund të hyni në shkallët fisnik, duke pasur qasje në dhomat e tjera. Në katin kryesor ka pasur një seri e dhomave, ku mysafirët ishin të mirëpritur dhe të argëtuan, dhe Zyra kryesore e Count Guell. Si dhe zonat e tjera zbukuruar me piktura e "Dymbëdhjetë Apostujve" nga Aleix Clapp, dhe një organi tjetër të kapelës, punën e Aquilino Amezcua. Në katin e dytë janë dhoma gjumi, dekoruar në homazh të gruas Guell-së, Isabel López Bru, bija e Marquis de Comillas krijuar nga Alexandre de Riquer, dhe në katin e tretë ishin dhoma për shërbimin. Në platformën e fasadës, Gaudi përdorur një sistem origjinal të harqe dhe kolona me shtyllat në hyperboloid një stil kurrë punësuar nga Gaudi.

Në çati ka disa zjarrit, të cilat larg trajtimit të tyre si objekte të padobishme, Gaudi dha atyre protagonizmin dhe u bënë objekte të mahnitshme dekorative thelbësore për hapësirën që vetëm Gaudi do të kujtoj. Kjo mënyrë e hartimit të zjarrit do të zhvillohet në punën e tij të ardhshëm, për të arritur copë spektakolare mjeshtër si Casa Mila, ose siç e quajnë ata "La Pedrera". Në total janë 20 vatrat e shtëpive në forma gjeometrike, të mbuluara me qeramike gjallë dhe të gjallë në stilin mozaik. Ai gjithashtu thekson lartë fanar gjilpërë-formë që është shtënë jashtme e kube të sallës qendrore, e bërë edhe nga qeramike dhe në krye me një hekur të motit-lopatë i cili përmban era u rrit, një shkop dhe një kryq grek. Gjatë Luftës Civile Spanjolle, pallati ka shërbyer si një stacion policor, dhe në vitin 1944 një milioner amerikan u përpoq për të blerë atë dhe të lëvizin atë në gurin e tij vend nga guri, por për fat të mirë u bë pronë e qeverisë së Barcelonës. Në vitin 1996, ndërtesa u hap për publikun dhe për shumë vite ka tërhequr kureshtjen e vizitorëve nga e gjithë bota, duke admiruar si zakonisht punën e të krenarisë së Barcelonës, Antoni Gaudi dhe është padyshim një nga bizhuteritë arkitektonike e modernizmit Catalonian .

Nëse jeni në kërkim për strehim pak më larg nga aktiv Las Ramblas, por ende me qasje të lehtë në disa nga Gaudí's veprat më të famshme, marrë me qera një apartament plazh në Barcelonë ose një apartament Sagrada Familia në Barcelona është një opsion i mirë.
Për të gjetur njohuri të qytetit dhe të planifikojnë udhëtimin tuaj, ju mund të gjeni informacion mbi Apartament faqen Barcelona's Facebook.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Vendet dhe tagged , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>