La Boqueria Tregut në Barcelonë

La Boqueria Tregut në Barcelon Ramblas

Për të zbuluar pse kuzhina mesdhetare është i njohur ndërkombëtarisht për përbërësit e saj ju duhet të vizitoni La Boqueria Tregut. Ju mund të gjeni këtu të gjitha produkteve nga Katalonia: fruta, perime, peshk dhe ushqim deti, tapas dhe madje edhe bare pica dhe të tjerët. La Boqueria Tregut e kthen atë në një të detyruar duhet-shih për të gjithë turistët që vizitojnë Barcelonën.

La Boqueria Tregut ndodhet afër stacionit të metrosë "Liceu", por vendi është më i njohur sot me emrin e Las Ramblas. Që nga kohra të lashta, fermerët ishin të shitur prodhimet e tyre për tregtarët, apo Botiguers.
Si popullariteti treg u rrit, fermerët nga qytetet fqinje, si Corts Les dhe Sarrià, janë ndaluar nga tregtare atje. Për shkak të konkurrencës së lartë në tregun e, ka pasur disa lufton mes pemëshitësi të vjetra dhe ato të reja. Prandaj dy tregjet u shkrinë në një: La Rambla de Sant Josep. Dyqane peshk, kasapëve, dhe dyqane të shpendëve janë ndërtuar përreth vend të ri.

Në 1835 shkatërrimi i manastir të Sant Josep u zhvillua. Ai u zëvendësua nga një shesh, i cili në atë kohë ishte sheshi më i madh në Barcelonë. Rrethuar nga oborre, me kopshte dhe burime, ai u emërua placa del Treball. Kur ndërtimi ishte pothuajse i plotë, ajo u besohet e nevojshme për të instaluar përkohësisht në treg në vendin e vjetër të Sant Josep dhe kështu të jenë në gjendje për të hequr atë nga mesi i La Rambla. Guri i parë i tregut të La Boqueria ishte vendosur në ditën e Shën Jozefit në 1840.

Gjatë viteve, La tregut Boqueria është bërë një simbol i historisë së qytetit, të gjithë familjet e tyre, traditat e tyre, dhe festivale. Kjo është tregu më i madh në Spanjë. Tregtarët e tanishme janë kryesisht nga në brezin e tretë dhe të katërt të shitësit e tregut. Është bashkimi i kaluara dhe e tashmja.

Blerja përbërësit për enët tuaja

Nëse ju jeni duke qëndruar në një apartament Barcelonë, veçanërisht një apartament Las Ramblas në afërsi të La Boqueria, mund të jetë një ide e mirë për të marrë një pushim nga të hahet nga një natë dhe shëtitje poshtë në një nga Catalonia's tregjeve më të famshme. Test nga kuzhinës tuaj pajisur plotësisht duke u përpjekur receta tuaj të preferuar me disa nga Barcelona's përbërësit freshest!

Ka vende spektakolare fruta, në të cilën ju mund të gjeni fruta freshest dhe tregtarët janë përgjegjës për lëkurë dhe prerja, duke ofruar gota fruta të freskëta-prerë. Kjo për të mos përmendur lëngje shijshme frutash shtrydhur në vend.

Jo më pak tërheqëse janë ato pika të karamele me shumëllojshmëri më të madhe të ëmbëlsirave për të zgjedhur nga. Por ne mund të gjeni edhe stalla peshk, arra, perime dhe erëza. Çfarë është e rëndësishme është se të gjitha produktet janë të një cilësie të shkëlqyer dhe një freski për t'u patur zili.

Përveç sa më sipër, krahas tregut Boqueria shumë bare ku ju mund të mostrës një shumëllojshmëri të pjatave të bëra me produktet më të mira. Oferta komerciale është e ndryshme, peshk të freskët dhe prodhimet e detit, kripë dhe peshku i konservuar, mish dhe rropulli, pulave, lojë, dhe vezë, fruta dhe perime, bimor dhe dietë, bishtajore, drithëra, ushqim, buke dhe restorant, specialitete të ngrira, salcice, etj

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është i apasionuar pas udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që kam kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës zbuluar botën. Dhe, kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places , Restorante dhe Ushqimit dhe tagged , , , , . Bookmark Permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>