Antoni Gaudi Arkitekturë

Antoni Gaudi Barcelona
Antoni Gaudi ishte një arkitekt katalanisht, udhëheqës i katalanisht modernizmit.
Stringël í ishte një arkitekt me një ndjenjë të lindur të gjeometrisë dhe volumin, si dhe një aftësi të mëdha imagjinative që lejoi atë për të mendërisht të projektuar shumicën e veprave të tij para se të kalojnë ato në për aeroplanët. Në fakt, shumë rrallë kryhen vizatime të detajuara të veprave të tij, duke preferuar për të rikrijuar ato në modele tre-dimensionale, i derdhur të gjitha detajet vijnë deri ishte duke shkuar mendërisht. Në raste të tjera, unë u improvizimet të fluturojnë, duke i dhënë udhëzime për stafin e tij për atë që ata kishin për të bërë.
Me një intuitë të fortë dhe aftësinë krijuese, Gaudi konceptuar ndërtesat e tij mbi një bazë globale, duke shërbyer si zgjidhje strukturore të tilla si funksionale dhe dekorative. Studiuar në detaje më të vogël e krijimet e tij në arkitekturën e integruar një sërë punimeve që ai zotëruar në përkryerje: qeramika, qelqe, hekur falsifikim, zdrukthtari, etj Ai gjithashtu futi teknika të reja në trajtimin e materialeve, të tilla si e tij "trencadís" e famshme të bëra me mbeturinat qeramikë.
Pas disa herët të ndikuara nga arti neo-gotik dhe tendencat e caktuara orientale, të udhëhequr Gaudi modernizmin në epokën e saj më dinamik midis të nëntëmbëdhjetë vonë dhe shekujt e parë njëzetë. Megjithatë, arkitekt Reus shkoi përtej modernizmit ortodokse, duke krijuar një stil personal të bazuar në vëzhgimin e natyrës, fryt i cili ishte përdorimi i tij i rregullave gjeometrike, të tilla si paraboloid hiperbolik, të hyperboloid, spirale dhe conoid.
Arkitektura Gaudi-së është shënuar nga një vulë të fortë personale, e karakterizuar nga kërkimin e zgjidhjeve të reja strukturore, e cila erdhi pas një jete të përkushtuar për analizën e strukturës optimale të ndërtesës, e integruar në rrethinat e saj dhe duke qenë një sintezë e të gjithë artit dhe vepra artizanale. Përmes Gaudi studim dhe praktika e zgjidhjeve të reja dhe origjinale, puna Gaudi-së do të kulmojë në një stil organik, i frymëzuar nga natyra, por pa humbur përvojën e fituar nga stilet e mëparshme, duke krijuar një vepër arkitektonike që është një simbiozë e përkryer e traditës dhe inovacionit. Gjithashtu, puna e tij është e shënuar nga ata që ishin katër pasionet e tij të mëdha në jetë: arkitekturë, natyra, feja dhe dashuria për Katalonjës.
Puna Gaudi-së ka arritur me kalimin e kohës me një ekspozim të gjerë ndërkombëtar, dhe studime të panumërta të përkushtuar për të kuptuarit e tij të arkitekturës. Sot ai është admiruar nga profesionistët dhe publiku në përgjithësi: Sagrada Familia është tani një nga monumentet më të vizituara në Spanjë.
Nëse jeni duke planifikuar për të vizituar Barcelonën dhe duan të shohin disa nga veprat më të famshëm Gaudi-së, duke qëndruar në një apartament në qendër të qytetit të Barcelonës është një opsion i mirë. Në veçanti, duke qëndruar në një apartament Ramblas në Barcelonë apo një apartament Sagrada Familia në Barcelonë është një mënyrë e madhe për të shijuar arkitekturës e tij të mahnitshme të përditshme. Ju gjithashtu mund të marrë turne nëpër rrethin Eixample ku ju mund të shihni dy vepra interesante të Gaudi: La Pedrera (e njohur edhe si Casa Mila) dhe Casa Batlló.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në shtëpi , Places dhe tagged , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>