Barcelona -Still një nga destinacionet kryesore turistike te 2011 !!!

4 Barcelona në Top 9 destinacione të fjalës

Barcelona quajtur një nga vendet më të mira për të udhëtuar në 2011!

Çdo vit, ekspertë të ndryshëm dhe redaktorët, të vlerësuar qytetet më të mira, ishuj, plazhet malet, vendpushime ski dhe destinacione të tjera interesante në mënyrë që të zgjedhin destinacione të lartë. Një nga këto lista të rangut të ishte bërë nga CNN e cila përfshinte rekomandimet nga tre ekspertë të udhëtimit: Robert Reid, redaktor i SHBA udhëtimit për Lonely Planet ; Pauline Frommer, krijuesi i guidat Pauline Frommer-së ; dhe Martin Rapp, zëvendës president i lartë i shitjeve të kohës së lirë në Altour .

Nëse ju mendoni se disa destinacione të tjera të udhëtimit meritojnë të jenë në listën ju lutem bëni sugjerimet tuaja në komente.
Lexo më shumë: http://edition.cnn.com/2010/TRAVEL/12/28/top.destinations.2011/index.html?iref=allsearch

1. New York

Një destinacion i madh turistik në çdo vit, qyteti do të jetë veçanërisht e paharrueshme si ajo shënon 10 vjetorin e sulmeve të 11 shtatorit të vitit të ardhshëm.

Vizitorët që janë flocking në tokë zero janë më në fund pritet të marrë një shans për të paguar nderimet e tyre për viktimat në 11 shtator National Memorial , e cila është planifikuar të hapet në kohë për përvjetorin.

"Ajo do të jetë një moment i madh për Nju Jork," tha Reid. "Ajo ndjehet si fillon shërim."

Vizitorët gjithashtu nuk duhet të humbasë Lartë Line , një herë e një të braktisur ngritur udhë hekurudhore që është kthyer në një park popullor. Ajo zgjeron në pranverë, për kënaqësinë e Nju Jorkut.

"Ishte si një kopsht i fshehtë në mes të New York-ut," tha Frommer. "Është bërë një park që qendra të tjera urbane janë duke studiuar sepse është sjellë jetë të re, një vitalitet të ri në zonën poshtë atë."

Nuk është çudi Apple Big kryeson listën e Lonely Planet e lartë 10 qytete për 2011 .

2. Zelanda e Re

Kupa e Botës Rugby do të mbahen në vjeshtën tjetër në Zelandën e Re, duke shtuar eksitim në një destinacion tashmë popullor.

Wellington, e cila markave veten si "kryeqytetin coolest të vogël në botë," do të presë disa nga aktivitetet dhe shpreson të tërheqë tifozët që duan të eksplorojnë pjesë të tjera të vendit.

"Është një lloj i madh i trampolinë", tha Reid, i cili po planifikon një vizitë dhe është e vendosur për të mësuar Haka, valle ashpër Maori përdorur për të prish kundërshtarët para ndeshjeve.

Wellington është i njohur si "Wellywood", në sajë të një industri të lulëzuar të filmit dhe drejtori Peter Jackson, i cili tani është duke punuar në "Hobbit". Në të vërtetë, tifozët e "Zoti i unazave" filma tashmë e dini Zelanda e Re për disa prej mahnitëse Faqet e përdorura në trilogji.

Rapp gjithashtu rekomandoi vendin për të saj "shumicën e llozha fantastike luksoze," duke përfshirë The Farm në Cape rrëmbyesit, Huka shtëpizë dhe Otahuna shtëpizë.

3. peruan Amazon

Kur shumë njerëz mendojnë për Amazon, ata mendojnë për Brazilin, por Peru ofron një bazë të madhe për të eksploruar rajonin: Iquitos, një metropol prej gati gjysmë milion njerëz në zemër të xhunglës peruan.

Iquitos është një destinacion i përshtatshëm për 2011, i cili është shpallur nga Kombet e Bashkuara si Viti Ndërkombëtar i Pyjeve .

"Ju mund të krijoni aventurat tuaj kur ju jeni atje," tha Reid.

Është qyteti më i madh që ju nuk mund të përzënë deri në botë, shtoi ai. Ju duhet të fluturojnë në ose të marrë një varkë.

Për të përjetuar rajonin në një mënyrë unike, Rapp rekomanduar duke marrë një dalje në det lumit Amazon nga Iquitos në Delfin ose Aqua Ekspedita.

4. Barcelona, ​​Spanjë

Vizitorët mund të merrni një shans për të parë La Familia Sagrada, bazilikën katolike mahnitëse, por ende e papërfunduar, si kurrë më parë pas një vizite nga Papa Benedikti XVI në nëntor nxitur përparimin në brendësi të vendit, tha Frommer.

"Për herë të parë në vite, shumica e skeles atje është zhdukur," tha ajo.

"Të gjithë e dinë se si befasues ajo është në pjesën e jashtme. Brenda është po aq i lavdishëm. "

Foodies kanë arsyet e tyre për të vizituar Barcelonën dhe rajonin përreth. El Bulli , restoranti i famshëm kuzhinier Ferran Adria-së, mbyllet për të mirë vitin e ardhshëm.

Por edhe në qoftë se ju nuk mund të pengese një rezervë në tejet të vështirë-to-get-në restorant, Barcelona është e pasur me restorante të frymëzuara nga kuzhina Adria-së cutting-edge, si Moo, të cilat Frommer quajtur "befasues".

Duke qenë plot me turistë, është mirë të rezervoni banesën tuaj Barcelona paraprakisht, duke siguruar që ju të merrni zgjedhjen më të mirë nga apartamente plazhi në Barcelonë deri apartamente Las Ramblas në Barcelonë.

5. Norvegjia

Për dashamirët e jashtë, Norvegjia ofron një eksperiencë veçanërisht të shquar, tha Rapp. Udhëtarët aventurierë mund të shkoni Heli-ski, paragliding dhe hidhem nga lartësitë. (Rapp u konsideruar një bungee jump veten e tij gjatë një udhëtimi të ardhshëm veror në Norvegji.)

Për një përvojë më të arrirë, të punësojë një anije private në fjords dhe të shkojnë në hotele të vogla që ju nuk mund të merrni për të me anë të rrugës, ose të qëndrojnë në Opera Farm AMOT për një kombinim të pazakontë të strehimit dhe muzikë.

"Të gjithë e Skandinavi është nënvlerësuar me të vërtetë," tha Rapp.

"Njerëzit [zakonisht] të shkojnë në qytetet e mëdha, Kopenhagës, Stokholm ose Oslo, por fshat është i jashtëzakonshëm. Malet me të vërtetë madhështor, dhe fjords janë vetëm e pabesueshme - ata duket pafund kur ju jeni atje ".

6. Shqipëria

Vini të lartë në listën e Lonely Planet e lartë 10 vende për 2011 mund të jetë një surprizë për shumë njerëz, por Shqipëria i jep udhëtarëve një shije të Mesdheut pa turmat dhe çmimet, tha Reid.

Destinacioni i vërtetë në rritje është Gjirokastra, një qytet qendra historike e të cilit është një e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, shtoi ai.

"Është ky qytet me kalldrëm me pallate të kohës otomane," tha Reid. "Është një vend shumë atmosferik që ka një shumë të historisë."

Me plazhet piktoreske, ushqim të mirë dhe një numër të vendeve të trashëgimisë, Shqipëria nuk do të jetë jashtë udhë rrahur për një kohë të gjatë, Lonely Planet, thotë në shqyrtimin e saj.

7. Japoni

Shumë njerëz ende kanë keqkuptim se Japonia është shumë e shtrenjtë për të vizituar, por një herë ju merrni atje, ajo mund të jetë më e volitshme sesa një pushim në Nju Jork, tha Reid.

Pse të shkoj në 2011? Vendi po rrit përpjekjet e saj të marketingut të turizmit pas disa viteve të fundit zhgënjyese, kështu që numri i vizitorëve pritet të rritet së shpejti.

"Ne mendojmë se turmat do të merrni më keq. Ndoshta është koha për të menduar për këtë tani ", tha Reid.

Për ndihmë me prenotim një qëndrim të përballueshme, ai rekomandoi vizituar Qendrën Ndërkombëtare të Turizmit të Japonisë dhe duke kërkuar në minshuku, shtëpive tradicionale të ftuar që ofrojnë strehim shumë të thjeshta por të pastra dhe të lira. Ju mund të paguani 40 $ një natë në Tokio, për shembull.

8. Guatemala

Më shumë se 10 vjet pas përfundimit të luftës së saj civile, Guatemala po vjen në vete si një destinacion turistik, tha Frommer.

Vendi është një alternativë tërheqës për njerëzit që kërkojnë të udhëtojnë në jug të kufirit dhe duke u përpjekur të zgjerohet përtej vendeve të njohura si Kosta Rika, shtoi ajo. Pasi atje, ju do të jetë i habitur nga faqet - dhe çmime të ulëta.

" Liqeni Atitlan është një nga vendet më të bukura në botë. Në fakt, Aldous Huxley tha se ishte më i bukur se liqenit të Komos. Unë kam qenë atje në mars, dhe unë do të pajtohem ", tha Frommer.

Ajo e quajti destinacion "një wonderland të volitshëm." Një fluturim vajtje-ardhje nga Nju Jorku kushtojë Frommer 350 $, "hotele të mirë", i ngarkuar si pak si $ 35 a natë, dhe një vakt në një restorant të ulem-down mund të përcaktojë ju prapa vetëm $ 3, tha ajo.

9. Bullgari

Vitin e ardhshëm shënon 20 vjetorin e rënies së Bashkimit Sovjetik, duke ngjallur interes në ish-vendeve të bllokut sovjetik.

Zgjedhja e preferuar Reid në atë listë është Bullgaria, e cila ka më të mirë bregdetin e Detit të Zi për entuziastët e plazhit dhe të ofron ski madhe në malet në dimër, tha ai.

"Unë e dua duke bërë udhëtime të rrugëve në Bullgari. Ajo lutet për të. Është e bukur, dhe nuk ka shumë trafik. Ajo ndihet shumë e sigurt, "tha Reid, i cili hipi në të gjithë vendin vitin e kaluar në një të epokës sovjetike 1972 Moskovich, të cilën ai e bleu për 500 $.

Reid rekomandoi vizituar Veliko Tarnovo , një kapital të lashtë dhe qytetin piktoresk të Plovdivit , në shtëpi të rrënojat romake.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places , Travel & Pushimet dhe tagged , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>