Fushat e Barcelonës & Places për të vizituar

Fushat më të mira turistike të Barcelonës për të vizituar

Udhëzues nëpër vendet më interesante turistike dhe zona në Barcelonë:
  • L'Eixample
  • RAVAL
  • Ramblas
  • BARCELONETA
  • EL BORN
  • Montjuic

L'Eixample

Eixample area of Barcelona description Eixample është projektuar në mes të shekullit të 19-të zgjeruar qytetin mesjetar i Barcelonës në hapësirë ​​lënë jashtë citywalls. Saj karakterizohet nga rrugët e gjata drejt, përshkohet nga rrugët e gjerë, dhe blloqe katrore me qoshet chamfered. Rrugët gridded L'Eixample-së janë të mbushura me banorë relativisht të pasur, dyqane projektuesi, ndërtesat e korporatave, dhe eateries nga e gjithë bota. Shumica e turistëve vetëm shih fq. de Gracia dhe Sagrada Familia fusha, por në qoftë se ju keni energji për të eksploruar të gjithë lagjen, ju do të merrni një mësim të madh në Modernisme, dhe një të ndjehen më të mirë për Barcelonën përtej turistët.

RAVAL

El RAVAL është një nga dy lagje historike ndodhen pranë la Rambla (tjetra është e Gotic Barri) Pra çfarë është apel për El RAVAL? Zona është e gjallë, historike, autentike dhe i plotë i personalitetit. Kjo është një, lagje multi-kulturor të gjallë me një larmi të madhe të joshëse kafene, restorante dhe bare.

Ramblas

La Rambla mund të konsiderohet një seri e rrugëve më të shkurtra, secili me emrin ndryshe, prandaj formë shumësi Les rambles (Spanjisht: Las Ramblas). Nga drejt portit, rrugë është rradhazi Rambla de Canaletes, Rambla dels Estudis, i Rambla de Sant Josep, Rambla dels Caputxins, dhe Rambla de Santa Monika. Ndërtimi i në fillim të viteve 1990 rezultoi në një vazhdim të La Rambla në një vendkalim prej druri në port, Rambla de mars Marrja me qira një apartament Las Ramblas në Barcelonë është një nga opsionet më të mira për turistët si të gjitha tërheqjet kryesore janë të afërt.

BARCELONETA

La BARCELONETA është gjithashtu një vend i madh për të marrësh me qira një apartament plazhi në Barcelonë. Një lagje në qarkun Ciutat Vella të Barcelonës, ajo u ndërtua gjatë shekullit të 18 për banorët e Ribera të cilët ishin zhvendosur nga ndërtimi i Ciudadela. Lagje është afërsisht trekëndësh, kufizohet nga deti Mesdhe, të Muelle de España e Port Vell dhe lagjen El Born.

Plazh BARCELONETA fituar statusin si plazh më të mirë urban në Botë dhe total të plazhit më të mirë të tretë në Botë, sipas filmin dokumentar "Boterore plazhet më të mira" të prodhuar nga Discovery në 2005.

El Born

El Born ka rritur në të qënit një nga vendet më në modë në qytet.

Çdo ditë kafenetë janë të mbushura dhe me njerëz natën lëvizin së bashku për të Passeig de Born, që sipas vendasit ishte vendi i jousts, të mostrës shumë bare, të cilat i shërbejnë një Mojito mesatare. Gjithashtu në Passeig de Born aty është pretenduar të jetë vendi më i mirë pica në Barcelonë, dhe në 1,50 euro një fetë ju nuk mund të ankoheni.

Montjuic

Information about the Montjuic area of Barcelona Montjuic Barcelonës është një kodër të gjerë cekët me një top relativisht të sheshtë me pamje nga port, në jugperëndim të qendrës së qytetit. Anën lindore të kodrës është pothuajse një shkëmb absolut, duke i dhënë asaj një pamje komandues mbi portit të qytetit menjëherë poshtë. Maja e kodrës (një lartësi prej 173 metra), ishte vendi i disa fortifikimeve, e fundit e të cilave (Castell de Montjuic) mbetet sot. Kala kryesisht daton nga shekulli 17, me shtesa të shekullit të 18. Në 1842, garnizon (qeveria Madrid) granatuar pjesë të qytetit. Ajo shërbeu si një burg, shpesh mban të burgosur politikë, deri në kohën e Frankos. Kalaja ishte gjithashtu vendi i ekzekutimeve të shumta. Në 1897, një incident i njohur gjerësisht si Els processos de Montjuic nxitur ekzekutimin e mbështetësve anarkiste, të cilat pastaj çuan në një represion të ashpër të luftës të punëtorëve për të drejtat e tyre. Në raste të ndryshme gjatë Luftës Civile Spanjolle , të dy Nacionalistët dhe republikanët u ekzekutuan atje, secili në kohën kur vendi është mbajtur nga kundërshtarët. Udhëheqësi Katalonje nacionalist Lluís Companys i JOVER u ekzekutua edhe atje në 1940, duke qenë të ekstradohet në qeverinë Franco nga nazistët.

Rreth Marina - Ekipi Marketing

Marina është një shkrimtar nga Barcelona dhe është pasion për të udhëtimit dhe të teknologjisë. "Sa herë që keni kohë, ju do të gjeni mua me një shpinës duke zbuluar botën. Dhe kur nuk e bëjnë, unë shkruaj në lidhje me qytetin tim të mrekullueshëm për të ndihmuar vizitorët që të gëzojnë atë të plotë."
Kjo hyrje ishte postuar në Places dhe tagged , , , , , , , , . Bookmark permalink .

Lini një Përgjigju

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Ju mund të përdorni këto tags HTML dhe atributet: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>