6 мора да се види атракции во Барселона

Барселона одозгора

Барселона, најголемата метропола на Медитеранот, е дефинирана од страна на шпански и каталонски гастрономија, имагинативна фиести, стравопочит-инспиративна уметноста и својот спектакуларен архитектура. Како една од најпопуларните светски туристички дестинации, доби статусот "најдобра плажа на градот", од страна на National Geographic, дом на движење модернизам, со многу згради кои датираат уште од римско и средниот век, историјата на Барселона е богата смисла Има толку многу да се види за време на вашиот престој. Да ви помогнеме, ние сме на рака бере нашите врвни 6 мора да се види атракции во Барселона.

1. Барселона Плажи

Barceloneta Beach Barcelona Ах, на плажа! Плажи на Барселона кои се наоѓаат на врвот атракции во градот. Благословен со 4.5km на Златните Песоци, а девет одвоени плажи да се изберат, нема сомнение ќе најдете совршено место да се апсорбираат во шпански сонцето.

Најпопуларниот плажа, Барселонета, е сакан од страна на локалните жители и посетители. Како што споменавме порано, Барселона има дури и се додели статус "најдобрите плажа град" од страна на National Geographic.

2. готски населба

Gothic Quarter Barcelona Сопнуваат скриени скапоцени камења како шеташ по улици на овој историски дел од градот. Готски населба има автентичен изглед со својата ликвидација улички и уникатен бутици, и тоа е совршено место да се изгуби во богатата историја на Барселона. Катедралата во Барселона, римски рушевини и каталонскиот-готска архитектура, се само некои од причините зошто на Barri Gòtic треба да биде задолжително за време на вашето време во Барселона.

Sagrada Familia in Barcelona 3. Ла Саграда фамилија

Најважниот дел Антони Гауди е на работа, иако недовршена ремек-дело, Ла Саграда фамилија е навистина впечатлива ремек-дело и беше прогласен за најдобар атракција во Европа за 2015. Од својата моќна надворешноста на своите живописно детални внатрешни работи, оваа базилика е мора да се види за време на вашиот посета на Барселона. Бидете сигурни дека за да се донесе вашата камера како Саграда фамилија нема да изгледа исто следниот пат кога ќе бидете на вашиот пат до градот. Изградба е во тек за повеќе од 100 години, финансирана исклучиво од јавните донации и такси влез билет, но тоа треба да биде завршен околу 2026.

4. Ла Рамбла

La Rambla Barcelona Оваа 1.2km долга прошетка, исполнета со продавници за сувенири, локалните бутици, познатиот Ла Boqueria Mercat и многу врвни ресторани, е втор по одеше по улица во Барселона, веднаш до Портал de l'ангел. Поврзување на централниот Плаза Каталуња за споменик на Кристофер Колумбо во Порт Вел, Ла Рамбла е мора да се види за оние кои сакаат да истражуваат најдобрите на Барселона.


5. Ноу Камп

FC Barcelona Camp Nou А голем дел од животот во Барселона е фудбалот. Во посета на стадионот ФК Барселона и нивните историски музеј е мора за многу љубители на фудбалот. Ако може да се притисне во некои време да се фати играта, дури и подобро! Одиме по стапките на многу Барса легенди од минатото и сегашноста, на "Камп Ноу искуство" турнеја - доделување фанови уште поголемо разбирање на главната движечка сила за тимот. Ќе добиете ексклузивен пас пристап до области на стадионот вклучувајќи соблекувалните и на теренот.

6. Тибидабо Планина Tibidabo Ferris Wheel in Barcelona

Фати на краток жичницата-возот вози до една од најстарите забавни паркови во Шпанија на врвот Тибидабо планина. Уживаат 360º панорамски поглед над градот од врвот на храмот де Sagrat Кор или, ако се чувствувате авантуристички, хоп на панорамско тркало или еден од ролери coasters на паркот.

Апартман за Барселона

Стан Барселона е водечка компанија за изнајмување стан со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Старт, Места, Што да се стори, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>