Horchata во Барселона - најдобрата летен пијалок

Horchata

Може да се види 'horchata' продаваат на многу места во Барселона во текот на летните месеци, но она што всушност е тоа? Па, тоа е многу зелено да пијат за повеќето Каталонците на топло, летен ден.

Horchata се продава во многу различни варијации во целиот свет, сепак каталонскиот horchata е многу уникатна. Покрај млечно својот изглед, horchata во Барселона е совршено во ред да се пие за оние кои се неподносливост на лактоза.

Што точно е Horchata?

Horchata in Barcelona Horchata (каталонски: orxata) во Барселона е составен од 3 едноставни состојки: вода, шеќер и tigernuts - можеме да ве уверам дека нема никаква врска со тигри или ореви. Всушност, се tigernuts погон се состои од здрави масти и витамини, изјави за намалување на холестеролот, што значи вашето тело сигурно ќе се согласат со ледена чаша horchata. Вкусот на horchata може да се опише како слатка, млечно и налудничав (иако не постојат ореви или млеко се вклучени), со малку горчлив вкус.

Каде може да се добие еден во Барселона?

Како што претходно рековме, horchata се продаваат низ Барселона во текот на топлите месеци. Многу ресторани во градот сервираат horchata во стил машина лапавица-Puppie, и тоа исто така може да се купи во многу супермаркети. Сепак, ако сакате да пробате некои од највкусното horchatas во градот, ви препорачуваме една од овие точки:

1. Tío Ел Че

El Tio Che Horchata Погодно лоциран во близина на плажа, што значи дека ќе може да се разладат тука со кул horchata на топли лета ден, Ел Tío Че Horchatería сервираат еден од најдобрите horchatas во градот, како и вкусни сендвичи и десерти, идеален за оние кои бараат да го зграби еден касај да јадат. Ова место е често зафатен па да бидат подготвени да задача - тоа е вреди да се чека!

Адреса: Рамбла del Поблену, 44-46.

2. Sirvent

Sirvent Барселона Horchata Оваа вкусна десерт продавница се наоѓа во близина на градот Еихампле и е околу од 1920 - што говори чуда за нивните производи и услуги. Sirvent често е зафатена и можеби ќе треба да се почека малку, но ние ветуваме нивните horchata, меѓу многу други работи, исто така е добро вреди да се чека.

Адреса: Carrer del парламент Каталуња, 56 (оригинал продавница) и Carrer де Балмес, 130

3. Planelles Донат

planelles Donat Барселона Познат по своите Turrón (нугат), Planelles Донат и сервираат некои од најдобрите horchata во градот, кој парови и со еден од своите познати барови на нугат или вкусен сладолед! Тие се во склопот наоѓа во срцето на Барселона, во готски населба, со што Planelles Донат совршено место за одмор horchata среде ден на разгледување во Барселона.

Адреса: Avinguda del Портал de l'ангел, 7

Дали сте се обиделе horchata? Дозволете ни да знам што си мислел во коментари подолу!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

Апартман за Барселона

Стан Барселона е водечка компанија за изнајмување стан со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Старт, Ресторани и храна, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>