Најдоброто од Гауди во Барселона

Гауди парк Guell

Антони Гауди и Барселона одат рака под рака, всушност, многу често се однесуваат на Барселона како "градот на Гауди! ' Ако го знаете името, но не се запознаени со неговите дела, која наскоро ќе се промени по вашето пристигнување во градот. Архитектонски ремек-дела на Гауди додадете поздравниот на боја на каталонскиот главен град и се меѓу некои од најголемите атракции во Барселона. Од Саграда фамилија да Casa Batlló, се подготвуваат да бидете воодушевени!

Каса Мила

La Pedrera Roof Terrace Исто така се нарекува La Pedrera, што значи 'каменоломот, Каса Мила е најдобро познат по своите чудат покрив кој е дом на голем број на надреалистичка-извајани оџаци. Гауди крши традиционалната архитектура не преку употреба на една права линија, но дозволувајќи им на ѕид да се одморат на столбови и лакови давање на зградата интригантна бран ефект. А мора да се види за време на вашето време во Барселона.

Адреса: Provença, 261-265 | Метро: Дијагонала (L3 зелена линија или L5 сината линија)

Ла Саграда фамилија

Sagrada Familia Barcelona Лесно Најпознатиот проект на Гауди, базиликата з Храмот Expiatori де Ла Саграда фамилија, да го даде својот целосен име, стана една од најпопуларните туристички атракции во светот. Очекуваме сложена детали на различни фасадите, маркантни кула мозаици, неверојатен базен на бои, со огромни колони и светлина сјајни преку обоени, витраж прозорци.

Саграда фамилија е стравопочит-инспиративна и од надвор и од внатре, и сè уште не е завршена! Финансирана исклучиво од донации и влез такси, Саграда фамилија, се очекува да биде завршен најдоцна до 2028, повеќе од 100 години по изградбата прв започна!

Адреса: Carrer де Мајорка, 401 | Метро: Саграда фамилија (L2 пурпурна линија или L5 сината линија)

Каса Vicens

Casa Vicens Barcelona Се смета за еден од најпознатите Гауди "важно" работи, Casa Vicens беше првата од многуте ремек дела за тогаш младиот архитект. Зградата е покриена со потпис на Гауди: шарени, плочки мозаици и леано железо огради.

Каса Vicens е едно семејство, приватна резиденција, наменета за Мануел Vicens, останува затворен за посетители денес, но не треба да те одврати од восхитував неговата убава структура од надвор.

Адреса: Carrer де лес Carolines, 18-24 | Метро: Фонтана (L3 зелена линија)

Casa Batllo Barcelona Casa Batlló

Гауди беше побарано да redeisgn резиденцијата Batlló и тука го постави за избегнување на прави линии, каде што е можно. Шарена скелетни зграда денес е неверојатен парче од модерната архитектура на познатата улица на Барселона, Passeig de Gracia.

Некои од повеќе стравопочит-инспиративна карактеристики на оваа зграда се чудно впечатлива колони кои се обликувани за да личат на коските, како и балкони кои се дизајнирани со железни огради, кој се појави како маски.

Адреса: Passeig de Gracia, 43 | Метро: Passeig de Gracia (L2 пурпурна линија, L3 зелена линија или L4 жолтата линија)

Парк Guell

Park Guell Mosaic Bench Гауди е овластена од страна Eusebi Güell за дизајн на станбени недвижности во комплет со куќи и еден парк. Како и повеќето од делата на Гауди, парк Guell зеде време да се изгради подоцна станува еден од повеќето спомене неговите дела. Всушност, парк Guell е најфотографираните во Барселона денес!

Овде можете да најдете прскање на бои насекаде, со ликвидација, мозаик клупи дизајниран за удобност, мозаик змеј и, на највисоката точка на паркот, ќе најдете голем камен крст симболизира верата на Гауди во католицизмот.

Адреса: Carrer Слоновата Olot, S / N | Метро: Vallcarca (L3)

Апартман за Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан изнајмување на компанијата со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Старт , Места , туристички водич и обележани , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>