5 бизарни музеи во Барселона - НЕ. 4. Треба да се види да се верува!

Museu де Ла Xocolata 1

Без разлика дали тоа е вашиот прв пат во Барселона или сте живееле тука целиот свој живот, мора да ги провери овие пет бизарен музеи! Секој музеј го креативност на едно ново ниво и ве поттикнува да го отворите вашиот ум со своите изненадувачки преземе во врска со историјата и иновации. Земете краток скршнување од типичен посети музејот и да го направат вашиот начин на еден вид на авантура!

1. Музејот на идеи и пронајдоци

Museum of Ideas and Inventions Barcelona

Ние потсвесно смислат идеи секој ден, не со намера да ги имаме патентиран, но само за да го направи животот малку полесен. Во Музејот на идеи и пронајдоци, Пеп Торес (творец, писател и пронаоѓач), нè воведува во три различни светови; Неограничени општество, пример за оние пронаоѓачи, кои сакаат да ги споделат своите креации на екранот; Reflectionarium, за пронајдоци кои ќе направат да се размислува малку потешко и евентуално смените перспектива; Агол на апсурдот, Тоа се идеи кои ќе ви даде добри се смееш како што се, четка затворена со микрофон (гениј) или такси чадор со светлина прикачен укажува достапност. Музејот на идеи и пронајдоци е само еден од ваков вид и е чисто блаженство за оние со амбициозни умови и имагинации, млади и стари. По вашето заминување ќе имаат потреба да го зграби некои белешки и ги ставаш рацете и ум да работат!

Музичка кариера де ла Ciutat, 7
Метро: L4 Jaume I

2. Museu del Perfum

Оваа необична колекција домаќините преку пет илјади парфем артефакти што го прави дефинитивен "одат на" Стоп за парфем познавачите. Во Museu del Perfum ќе откриете шишиња и порцелански садови лојални на Роман, грчки и египетски култури повлекува во минатото само за да ви даде малку историја. Врвот брендови како Ателје Келн, Шанел и Guerlain Après, L'Ondée само за да именува неколку, се прикажуваат зад стаклото ви ограничување од појавување на мирисот со шишето, само недостаток на музејот.
Passeig de Gracia, Nº 39
Метро: L3, L2, L4 Passeig de Gracia

3. Museu де Ла Xocolata

Chocolate Museum Barcelona

Ги повикува сите љубители на чоколадо! Museu де ла Xocolata пречекува со брилијантен мириси и на способноста да се закачам сите апетити. Истражување на историјата на Европа никогаш не изгледаше толку вкусни. Скулптури и познати слики се пресликани и во декадентен чоколадо, аудио / видео презентации прикаже историјата и индустриско производство на какао / чоколадо, и машини за прикажување на процесот на производство, како зрна какао трансформира во една прекрасна чоколада - сите под еден покрив!

Се здобијат со поголемо знаење за историјата и уметност во светот на чоколадо и види само колку тоа го направи својот пат во Европа во овој уста поење Барселона музеј. По истражување на светот од страна на Европската станица чоколадо подарок продавница или кафуле каде што можете да ги купите на различните видови на чоколадо, па дури и да ги вкусат оригинал Xocolata потекло од музејот! Yum!

Дел Comerç музичка кариера, 36
Метро: L1 Триумфалната Triomf

4. Музејот на погребот на вагони

Овој музеј е за разлика од било кој друг; Всушност тоа е прв од ваков вид во Европа! Музејот на Погребални Пајтони се наоѓа во внатрешноста на Монџуик гробишта и ја прикажува убавината во тоа како погребните обичаи имаат развиено во Барселона во текот на вековите. Од петте наведени на овој почитуван Музејот има потемна, но домот шарм. Презентирање на некои од најдобрите антички погребот вагони и hearses, оваа изложба е пример за традиција, историја и еволуција. Секое парче од историјата си има значење; тоа се случува да биде таа која треба да се види да се верува.
Mare де ДЕУ де Порт, 56-58
Автобус: L21 (во внатрешноста на гробишта)
Излез 13 Ронда Литорал

5. Museu дел Реи де ла Magia

Museu del Rei de la Màgia Barcelona Museu дел Реи де ла Magia, крал на Магијата, е една од најстарите продавници и музеи во Барселона посветена на Тајната на магија. Основана во 1881 година, овој enchantingly бизарни музејот има ноќни театарска магија емисии и организира практични работилници и курсеви со цел да очаровам главите на двете деца и возрасни. Украсени во наплативоста предмети како што се книги, постери, фотографии и антички магија алатки кои датираат од колку што е 19 век, Museu дел Реи де ла Magia едуцира умови на зацртаната цел на магијата и неговото постоење во Шпанија. Замислете да има моќ да го сецира магија трик пред магионичар вели "abracadabra!"

Jonqueres, 15
Метро: L1 и L4 станица Urquinaona

Апартман за Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан изнајмување на компанијата со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Старт , Што да се стори , туристички водич и обележани , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>