Џоан Миро и Fundació Миро во Барселона

Fundacio Миро Барселона

На Fundació Миро е високо ценета како еден од најдобрите уметнички галерии на Барселона, а во 2015 година го слави својот 40-годишнината како пример за современа уметност. Фондацијата има креирано нов концепт за уметнички музеи, покажувајќи најдоброто од работа Миро е рамо до рамо со креативни, современи дела на други уметници. Избегаат од градот за неколку часа и да ја посетите овој спектакуларен музејот се наоѓа во рамките на тивка зеленилото на Монџуик Хил.

За Џоан Миро

Џоан Миро

Миро е роден во Passeig del кредит, Барселона во 1893 година Миро израснал во близина на Барселона Barri Gòtic и почна цртање класи на возраст од 7. Како млад уметник тој често неговата работа исмејувани и не бил задоволен со неговото формално уметност обука .

Сепак во текот на 1921 година, Миро се пресели во Париз, каде што тој разви попрецизни уметнички стил. Миро претходно се сретнал Пикасо назад во 1919. Тој беше, исто така, сега живее во Париз и наскоро стана влијателен контакт во професионалниот живот Миро е. Во 1924 година, Миро приклучи надреалистичка група Андре Бретон и често придонесуваат кон дела и идеи на групата.

Уметнички стил Миро е

Џоан Миро апстрактно сликарство

Стил Миро често вклучени апстрактна, сепак препознатливи, форми и светли бои. Тој беше добро познат за експериментирање со традиционалната перцепција и претворање на објекти во и на неограничени дела на уметноста, без целосно извршување на апстракција.

Во тоа време, овој стил беше нешто сосема ново во светот на уметноста и наскоро беше донесена на бродот од современи уметници како што се Ив Tanguy и Жан Арп. Перцепцијата е клучна тема меѓу делата Миро и често предмет на перцепција е речиси средно.

Миро јавна уметност во Барселона

Миро Мозаик Las Ramblas

Во 2014 година, Барселона беше прогласен за 4-ти најкреативни град во светот. Ова ќе дојде како изненадување за оние кои биле доволно среќни да го посетите овој жив град. Две скулптури Џоан Миро може да се најде во улиците и плоштадите во Барселона: на "Дона Ocell јас", која може да се најде во Parc Џоан Миро и мандалата мозаик врз основа на Las Ramblas.

Фондацијата Миро

Денес, музејот има повеќе од 14.000 парчиња, вклучувајќи ги речиси сите графички дела Миро, над 800 негови цртежи и над 400 дела на други уметници. Чести изложби за нови уметници се одржуваат тука, и на секои две години таа е домаќин на "Џоан Миро награда" со 70.000 € се доделува на победничкиот уметник. Ова е една од најзначајните награди за уметност во светот.

Фондацијата за првпат беше отворен во 1975 година со помош на пријател Миро е Џоан Пратс. Целта зад фондацијата беше да се создаде простор кој ќе ги охрабри уметниците да експериментирате со современата уметност. Единствениот услов Миро е при создавањето на Fundació Миро беше во тоа што мора да се промовира и да се обезбеди можности за младите современи уметници во Барселона.

Се стигне до таму

Fundacio Џоан Миро Барселона

Fundació на Миро се наоѓа во Parc de Монџуик во Барселона. Тоа може да се постигне од страна на 150 автобуси и 55, како и на жичница од паралелни метро станица.

Возрасни Влез: околу 11 €
www.fundaciomiro-bcn.org

Бидете во тек со најновите изложби Џоан Миро или да ја видите каталог на неговите дела на artsy.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

Апартман за Барселона

Стан Барселона е водечка компанија за изнајмување стан со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Старт, Места, Што да се стори, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>