Скијање во близина на Барселона - Топ установи во Пиринеите

Ски центри, Барселона

Барселона е град најдобро познат по своите прекрасни плажи, бескрајни лето фиести и пожелно клима, но она што многумина не го знаат е дека каталонскиот главен град е исто така популарна дестинација за одмор на зимата, исто така! Барселона се наоѓа во непосредна близина на многу од врвните Пиринеите скијачки центри, нудејќи им на посетителите можност да се направи поголемиот дел од снегот сезона со активности, почнувајќи од крос-кантри скијање да иглу за градење! Што повеќе, со многу ски станови во достапни за изнајмување за краток зимски одмори Пиринеите, ќе може да остане во близина на падините и да го извлече максимумот на планините секој ден од вашиот престој!

Тука, ние ќе ви даде основните информации за најдобрите скијачки центри во близина на Барселона:

Ла Молина, Жирона Mushing, Grandvalira Resort

Еден од нашите омилени скијачки центри е Ла Молина, кој се наоѓа само 2 часа од Барселона во каталонскиот Пиринеите. Ова отворено рај може да се најде во близина на границата со Франција и нуди по нешто за секој тип на скијач, од почетник да напредни. Со мноштво на скијачки патеки, плус активности како што се создаваат и mushing (HUSKIE вози), оние кои се во потрага за авантура на падините оваа зима нема да бидете разочарани. Направете вашиот пат до оваа зима на чудата од подрипнувајќи бродот Renfe воз или со користење на автобуската компанија Sagales. Проверете го официјалниот сајт Ла Молина за повеќе информации.

Барселона SkiBus

Може да се фати SkiBus од Барселона на летувалишта на Ла Молина и Masella. На SkiBus заминува Барселона во 6:30, а подоцна заминува вашиот склопот на ски-центар во 4 часот попладне. А еден ден поминат со било одморалиште чини околу 38,00 € која вклучува враќање тренер, ски помине, скијање осигурување и туристички водич на одборот на тренерот.

Grandvalira, Андора

Ова отворено игралиште зима, која се наоѓа во мала земја на Андора, е задолжително за снег љубители на спортот. Одморалиштето Grandvalira Андора се наоѓа на само неколку часа од Барселона, и е најголемиот комплекс во Јужна Европа. Тоа е повеќе од 210km на теренот и над 110 се извршува, се осигура дека сите, од оние кои само за да започнете на скии во про сноубордери, може да се направи поголемиот дел на планините! Што повеќе, Grandvalira поврзува шест одделни установи во Андора: Pas de la Casa, Grau Roig, Soldeu, El Tarter, Canillo и стан, што значи дека ќе може да поминат денови или недели истражување на патеките. Плус, има и други активности за да уживаат и тука, како што се иглу за градење и снег велосипедизам.

Две големи тренер цевките од аеродромот Ел Прат во Барселона да Grandvalira и можеш да падините за 3 часа. За повеќе информации за тоа како да одам таму и активностите што се нудат, посетете ја официјалната веб-страница Grandvalira.

World Snow Day [Photo via World Snow Day] Baqueira-беретки, Леида

Ова е една од Шпанија најпопуларните летувалишта. Таа се наоѓа во Леида, околу 4 часа од Барселона, и е всушност најголемиот зимски центар во каталонскиот Пиринеите. Тоа е поделено во 3 зони: Baqueira, беретка и Bonaigua, и може да се пофали над 70 падини, што го прави голем хит со напредни скијачи, вклучувајќи го сака на шпанското кралско семејство. Ако сте една преодна скијач, препорачуваме Сината Safari. Овој пат ќе ве однесе до сите делови на одморалиштето Baqueira со неколку топла пијалок запира на патот. За повеќе информации посетете ја веб страната Baqueira.

Vall de Nuria, Ribes де Freser

За оние кои допрва треба да господар на уметноста на скијање или аикидо, или оние што едноставно се бара да се обиде својата рака (или нога) на започнување зимски спортови, Vall de Nuria е совршено средство да го посетите! Ова е една од помалите скијачки локации во Пиринеите, кој се наоѓа само 1,5 часа надвор од Барселона, и почетници, ќе се чувствувате како дома тука. Vall de Nuria може да се пристапи од страна на Renfe воз или "Трен Блан". Посетете го веб-сајтот Vall de Nuria за повеќе информации за тоа што може да се најдат во оваа топ ски-центар во близина на Барселона.

Наскоро: Снег Свет Барселона

Наскоро ќе биде во можност да се префрлат од песок на снегот во прашање на минути со вештачки затворен скијачка патека на Барселона! Снег Свет во моментов е во процес на планирање, туку е поставен на функција 300 метри скијачка патека, како и 2 лизгалишта, многу ресторани, фитнес центар, зимска спортска продавница и многу повеќе. Фрлите поглед на нивниот веб-сајт за редовно ажурирање.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Места и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>