Тивкиот страна на Las Ramblas

Las Ramblas-

Секој знае дека мора да ја посетите Las Ramblas, најмалку еднаш на вашето патување до Барселона. Сепак, постојат толку многу луѓе околу кои секогаш се чини дека имаат иста идеја, изработка на големи знаменитости се пренатрупани и хаотични. Па зошто да не се обиде да фати поглед од место никој не зборува за и да се избегне толпата? Подолу ќе најдете неколку совети и трикови за да се доживее Las Ramblas надвор од тепани песна.

Скриена некропола

Само од Las Ramblas, во близина на Placa Каталонија, ќе најдете мал плоштад, богата со староградска историја. Placa де ла Вила де Мадрид е дом на една римска некропола датираат од 2 век. Оваа убава плоштадот содржи околу 70 гробници кои беа првично изградена надвор од стариот град, Barcino. Ова е тајната богатство кое не е често се посетувани од туристи во Барселона, и еден да се види додека сте истражување на Las Ramblas.

Поволни цени на Boqueria la-boqueria

Многу луѓе посета Ла Boqueria пазар, најпознатите иконски свежа храна на пазарот во градот. Тоа може да се добие многу зафатен време за ручек, но она што многу луѓе не го знаат е дека можете да добиете некои големи зделки, ако одите право пред затворање.

Скокни на пазарот во текот на денот, а над главата околу 17:00. Ќе најдете дека многу од продавачите се подготвени да ви даде договор, особено на свежо овошје. Можете да добиете одлични цени како 3 за 1 сокови, исто така. Можеби ќе треба да го практикува вашиот пазарење техники, но ако не се чувствувате храбри вие дефинитивно ќе биде во можност да заминат со некои големи закуски и уникатни спомени.

Посетете го фонтот де Canaletes

Font_de_Canaletes

Овој легендарен фонтана е шпекулира да послужи за унца на магијата заедно со својата вода. Стариот Легендата вели дека ако пиете од фонтаната се гарантира дека ќе се врати во Барселона. Секој ден минувачите стоп за маѓепсана голтка вода.

Друга тајна употреба за фонтаната е миење станица за вашиот свежо купи овошје и зеленчук од Ла Boqueria. Земи лесен ручек сирење, jamón, авокадо, домати, а можеби и свежо праска, да ги преземе сите да одат потоа запре од страна на фонтана и даде сè добро исплакнете пред да најде убав агол во Placa Catalunya или Порт Vell да се има малку пикник.

Гран Teatre дел Liceu

Многу луѓе одат на дневен тури на Liceu театар да се запознаат со својата долга историја во главниот град каталонски. За уникатно искуство што е сигурно да биде домаќин на повеќе локални жители од туристите, посетите некоја наша оперска или балетска претстава тука. Билетите може да бидат доста прифатлива, ако се купат во право време и може да се даде брз турнеја за време на паузата.

Може да се избега од метежот и вревата на Las Ramblas во театарот за вечер и уживајте во еден од многуте светски познати емисии кои се изведуваат тука. Не грижете се за излегување премногу доцна, бидејќи Las Ramblas е на улица кој никогаш не спие во Барселона.

За стан во Барселона

Стан Барселона е една од водечките стан за изнајмување компанија со седиште во Барселона. Тие имаат над 900 Барселона станови за изнајмување за краткорочни и долгорочни престој, како и станови за продажба.
Овој запис беше објавен во Насловна , Што да се прави , туристички водич и обележани , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>