Откријте Топ 5 водни паркови во близина на Барселона

воден парк Lloret de Mar

Што е најдобар начин да се трошат Еден топол летен ден во каталонската престолнина? Ние не можеме да мислам на ништо повеќе забава отколку прскаат наоколу во студена вода парк. Еден ден на плажа е секогаш добра опција, но паркови на вода во близина на Барселона се уште повеќе возбудлива, а некои од најдобрите во Европа.

Пакет торба, се стави на вашиот костим за капење и сончање, а се избере една која од овие популарни летни дестинации повеќето зема вашиот фенси. Нека својата внатрешна дете губат и поминете одличен ден на различни започнување вози и слајдови!

1 Illa Fantasia, Vilassar де Dalt

Water Parks Barcelona

Еден од фаворитите тука во Каталонија е секогаш Illa Фантазија, само 25 минути возење од Барселона. Постојат 23 атракции и три големи базени, па се очекува експлозија! Некои од своите врвни атракции вклучуваат Торпедо возење и Pirate на лагуна водни авантура трага. Тие имаат многу вода слајдови, вклучувајќи го и Kamikazee, која има Вртоглавиот пад. И по долго ден на испробувањето на сите водни игри може да земам гориво на еден од неколку ресторани во внатрешноста на паркот.

Локација: Finca Мас Brassó, Vilassar де Dalt. Цени: 16,50 € под 1,2, 26 € повеќе од 1,2 милиони. Бесплатни автобуси и возови напушти Барселона секој ден.

2. вода светот, Lloret de Mar

Water Park Lloret de Mar Се наоѓа на Коста Брава во Lloret de Mar одморалиште, вода Светот е точно како што звучи. Таа има многу примамливата вози и базени и има сè, од семејни лагуна за порелаксирано искуство, на планината вода и Riu Salvatge за оние чувствувате авантуристички. Рафтинг е дури и нудат во овој кул воден парк во близина на Барселона. Неколку посебни области за деца се одлични за младите, исто така.

Локација: Ctra Vidréres км 1.2, Lloret Дел март бесплатни автобуски превоз од Lloret de Mar, Tossa де Мар, Blanes, како и други локации. Цени: 17 € по 1,2 милиони, 30 € повеќе од 1,2 милиони.

3 Aqualeón, Тарагона

Aqualeon Tarragona

Овој воден парк создава навистина уникатно искуство. Постојат две одделни области во Aqualeon каде што целото семејство може да се забавуваат: воден парк и сафари паркот. На Анаконда слајд ќе го објави својата внатрешна адреналин џанки, додека Лудиот трка слајдови овозможи на целото семејство да се вклучат. Ако се чувствувате како релаксирачки, да минете во текот Surf Beach, еден од најголемите базени во Шпанија. По сето тоа вода забава, можете да ги сафари автобус низ преријата исполнет со тигри и мечки - ох моја!

Finca les басови, Albinyana. Автобуски превоз од Sitges, Тарагона и други локации. Цени: 8 € од 0.9m 1,1 милион, 15 € под 1.4m, 1.4m над 24 €.

4 Aquadiver, Platja Слоновата Aro

Aquadiver, Platja d'Aro

Се наоѓа на Коста Брава, на Aquadiver воден парк има некои навистина возбудливо атракции. Проверете на водопад слајд дека упатува преку покриена цевка на возбудливо брзина. Рио RAPIDO е совршен семејство возење; тоа е долго реката со пресврти и се врти и две изненадување водопади. Вистински да се релаксира, по еден досаден ден, можете да поминете некое време во една од своите смирувачки топла вода и меур базени.

Локација: Carretera Circumval-lació S / N 17250 Castell-Platja D'Aro. Бесплатни автобуски услуги од Palamós, Сант Антони, Platja Слоновата Aro, S'Agaró, Сант Feliu де Guíxols и L'ESTARTIT. Цена: 17 € 0.80-1.20m, 30 € повеќе од 1,20 м и овде.

5 PortAventura Коста Caribe Водната парк

PortAventura Costa Caribe Aquatic Park Иако најпознат по неговите тематски парк, PortAventura има подеднакво забавна воден парк наречен Коста Caribe Водната парк. Некои области се повеќе одговара за деца, како што се Sesamo Бич, каде што може да се најде поплитки базен и дете-пријателски вози. Повеќе авантуристички треба да се провери од кралот Khajuna вода слајд, највисокиот слободен пад слајд во Европа.

Но, чекај, има уште! Патувањето нема да биде комплетна без качување до врвот на познати Barracudas вода слајдови и ликвидација одредување на своите облини падини.

Локација: Бул. Alcalde Пере Molas, km.2, Салоу. Директен возови од Барселона да PortAventura станица. Цена: 24 € возраст 4-10 и 60 +, 28 € возраст 11-59. www.portaventura.es

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдете со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за моите прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , Дома , лето и обележани , , , , , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>