Најдете на Топ 5 водни паркови во близина на Барселона

воден парк Lloret de Mar

Што е најдобар начин да го поминат денот топло лето во каталонската престолнина? Ние не можеме да мислам на ништо позабавно од прскаат наоколу во студена вода парк. Еден ден на плажа е секогаш добра опција, но водни паркови во близина на Барселона се дури и повеќе возбудлив, и се некои од најдобрите во Европа.

Пакувам торба, се стави на вашиот костим за капење и сончање, и одберете која од овие популарни летни дестинации најмногу зема вашиот фенси. Нека внатрешна дете изгубат и поминете одличен ден на различни започнување вози и слајдови!

1. ILLA Fantasia, Vilassar de Dalt

Water Parks Barcelona

Еден од фаворитите тука во Каталонија е секогаш ILLA Fantasia, само 25 минути возење од Барселона. Постојат 23 атракции и три големи базени, па се очекува експлозија! Некои од нејзините главни атракции вклучуваат возење Торпедо и лагуна водни авантура патека пиратски. Тие имаат многу вода слајдови, вклучувајќи Kamikazee, која има што е значително намалување. И по долго ден на испробувањето на сите водни игри можете да земам гориво на еден од неколку ресторани во внатрешноста на паркот.

Локација: Finca Мас Brassó, Vilassar de Dalt. Цени: 16,50 € под 1,2 милиони, 26 повеќе од 1,2 милиони €. Бесплатни автобуси и возови заминуваат од Барселона секој ден.

2. Вода светот, Lloret de Mar

Water Park Lloret de Mar Наоѓа на Коста Брава во одморалиштето Lloret de Mar, вода светот е точно како што звучи. Таа има многу примамливата вози и базени и има се што е од семејство лагуна порелаксирана искуство, со планинска вода и Riu Salvatge за оние чувствувате авантуристички. Рафтинг е дури на понуда во овој кул воден парк во близина на Барселона. Неколку посебни области за деца се одлични за младите, исто така.

Локација: Ctra Vidreres 1,2 км, Lloret del март Бесплатен автобуски превоз од Lloret de Mar, Tossa de Mar, Blanes, и други локации. Цени: 17 € по 1,2 милиони, 30 повеќе од 1,2 милиони €.

3. Aqualeón, Тарагона

Aqualeon Tarragona

Овој воден парк создава навистина уникатно искуство. Постојат две одделни области во Aqualeon каде целото семејство може да се забавуваат: воден парк и сафари паркот. Слајд Анаконда ќе го објави својата внатрешна адреналин џанки, додека Трка слајдови Лудиот овозможи на целото семејство да се вклучат. Ако се чувствувате како одмор, да минете во текот Surf Beach, еден од најголемите базени Шпанија. По сето тоа вода забавно, можете да ги искористат сафари автобус низ преријата исполнет со тигри и мечки - ох моја!

Finca les Басови, Albinyana. Автобуски превоз од Ситгес, Тарагона и други локации. Цени: 8 € од 0.9m 1,1 милион, 15 € под 1,4 милиони, 24 € над 1,4 милиони.

4. Aquadiver, Platja d'Aro

Aquadiver, Platja d'Aro

Наоѓа на Коста Брава, воден парк Aquadiver има некои навистина возбудливо атракции. Проверете на водопад слајд да се пука на опфатена преку цевка во возбудливо брзина. Рио Rapido е совршено семејство возење; тоа е долга река со пресврти и се врти и две изненадување водопади. Навистина да се релаксира по еден досаден ден, можете да поминете некое време во една од своите смирувачки топла вода и балон базени.

Локација: Carretera Circumval-lació S / N 17250 Castell-Platja d'Aro. Бесплатен автобуски превоз од Palamos, Сант Антони, Platja d'Aro, S'Agaró, Sant Feliu de l'Guíxols и ESTARTIT. Цена: 17 € 0.80-1.20m, 30 € над 1,20 м.

5. PortAventura Коста Caribe Водната парк

PortAventura Costa Caribe Aquatic Park Иако најдобро позната по својот тематски парк, PortAventura има исто толку забава воден парк наречен Коста Caribe Водната парк. Некои области се повеќе одговара за деца, како што се Sesamo Брег, каде што може да се најде поплитки базен и дете-пријателски вози. Повеќе авантуристички треба да се провери од кралот Khajuna вода слајд, највисоката слободно паѓање слајд во Европа.

Но, чекај, има уште! На патувањето нема да биде комплетна без качување до врвот на познатиот Barracudas вода слајдови и забавување своите облини падини.

Локација: Бул. Alcalde Пере Molas, km.2, Салоу. Директни возови од екипата на Барселона да станица PortAventura. Цена: 24 € 4-10 годишна возраст и 60 + 28 € возраст 11-59. www.portaventura.es

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Лето и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>