Корисно шпански фрази за посета на Барселона

Говорејќи шпански Барселона

Ја сакам Барселона Барселона е одлично место за посета, и да биде главна туристичка дестинација, постојат многу јазици летаат низ градот. Додека повеќето услуги се на англиски и други опции за јазик, знаејќи неколку едноставни шпански фрази ќе направи вашето време во Барселона, па дури и повеќе специјални. Иако првиот јазик во градот е каталонски, практикување малку шпански додека си тука, ќе ви овозможи да Уживајте целосно во културата и да се создаде вистински автентични одмор.

Лесен старт

Еве неколку едноставни фрази дека секој во посета на Барселона треба да знаат.

Hola - Здраво

Adios - збогум

Хаста luego - Се гледаме подоцна

Хаста Манана - Се гледаме утре

Буенос Dias - Добро утро

Buenas noches - Добра вечер / ноќ

Пор корист - Ве молам

Muchas Gracias - Ви благодариме

Разговор Стартери

Тоа се сите едноставни фрази, па сега ние ќе се обидеме да ви помогнеме со некои разговор ...

¿Que tal / ¿como estas? - Како си?

Биен, ¿y tu - Добро, а ти?

¿Комо te лами - Како се викаш?

Ме llamo ... - Моето име е

Де ¿Dónde eres - Од каде сте?

Yo соја де ... - Јас сум од

Mucho ентузијазам - Ница да ви се исполнат

¿Hablas Inglés - Зборувате ли англиски?

Не entiendo - Јас не го разбирам

Дразни!

Barcelona Seafood

Се обидуваат на сите вкусни опции храната во Барселона е задолжително, па тука се и некои фрази, кои ќе ви помогнат да ...

Уна MESA став дос, Пор корист - на маса за двајца молам

La карта - Менито

Мени del Día - Дневен сет мени

Desayuno - Појадок

Almuerzo - ручек

Cena - вечера

Bebidas - Пијалоци

ОН Agua - А вода

Уна cerveza - А пиво

Пан - Леб

¿Que сено en Есте Платон? ¿Que lleva Есте Платон - Што е во овој сад?

Уна Копа де вино (Tinto / Бланко / Rosado) - Една чаша (црвена / бела / розе) вино

Соја vegetariano - Јас сум вегетаријанец

¿Que nos aconsejas - Што ви препорачуваме?

Соја vegetariano - Јас сум вегетаријанец

La cuenta, Пор корист - Проверката, ве молам.

semaforo_varios-300x177 Снаоѓање низ Битола

Таму фрази се мора за добивање на околу такви зафатен градот и ...

¿Мене puedes ayudar Пор корист? - Може да ми помогне ве молам?

Perdona / Disculpa - Извинете ...

Estoy perdido - Јас сум изгубени

¿Dónde ESTA ... - Каде е ...?

Entrada - Влез

Салида - Излез

Sigue довршување recto - Одете право напред

Derecha - Право

Izquierda - Лево

Necesito IR на ... - Јас треба да одат на ...

Busco де ла Estación Трен / метро - Јас сум во потрага за возот / метро станица

Necesito ОН такси -   Ми треба со такси

¿Cuánto Куеста ОН billete став ___ - Колку чини еден билет за ___ цена?

Abierto - Отворена

Cerrado - Затворено

¿Conoces ОН Buen Лугар ст ... - знаете ли добар да / за ...?

¿Dónde puedo cambiar divisas - Каде можам да разменуваат валута?

¿Dónde puedo encontrar ОН Buen Ресторант - Каде можам да најдам добар ресторан?

¿ESTA пребарување де тука? - Дали е тука во близина?

¿ESTA lejos де тука? - Далеку од тука е тоа?

Магазин 'Til го отфрлаш La Roca Village Barcelona

Вие ќе бидете изненадени од сите трговски постои во и околу Барселона, па еден ден шопинг е ден добро потрошени тука. Провери некои од овие корисни фрази, за да бидете сигурни дека ќе си оди дома со полна торба ...

¿Cuánto Куеста - Колку е тоа?

Соло estoy Мирандо. Gracias -. Јас сум само барате, ви благодарам.

¿Aceptan лас tarjetas кредитни карти? - Дали го прифатат кредитни картички?

¿Dónde ESTA ел probador - Каде е кабината за пресоблекување?

¿Tienes ...? - Имате ли ...?

Ме gustaría ... - Јас би сакал ...

Pequeno - Мали

Медио - Средни

Гранде - голем

Tienen повеќе mk Colores? - Дали имате други бои?

¿Puedo cambiarlo? - Може ли да се разменат ова?

Па таму ќе ја имаат! Не заборавајте, исто така можете да пробате некои каталонски!

Бон Кол - Добро утро!

Си ни plau - Ве молам

Gràcies / Merci - Ви благодариме

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт , туристички водич и обележани , , , . Обележувач на Линк до .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>