Sarria-Сант Gervasi маало во Барселона

Тибидабо Sarria Сан Gervasi

Sarria Сант Gervasi А Кратка историја на Sarria-Сант Gervasi

Оваа област е еден неодамнешен фузија на она што некогаш се два одделни области. Sarria е населен за многу векови и беше последен област треба да биде приложен од страна на Барселона во 1921 година, кој е зошто тоа го задржува многу уникатни карактеристики.

Првично врз мошне руралното општество, имаше промена во својата популација, која започнува во средината на 19 век, кога побогатите граѓани избираа да живеат тука, бидејќи на нејзината убавина и мир. Тоа се смета за еден од најбогатите области на Барселона со екстравагантни куќи изградени околу област. Но, сепак, сè уште го чувам многу од особините и објектите од старата населба.

Сант Gervasi, кој се наоѓа во близина на Тибидабо, отсекогаш била популарна област за да живеат и да ја посетите, бидејќи на неговата убава локација. Ова е откриено од страна на елитата на Барселона пред 19 век и ја прогласи својата независност од Sarria во 1714. Ќе најдете многу величествен, големи куќи во оваа област на Барселона.

Turo Parc Sarria Живеат во Sarria-Сант Gervasi

Сместување во Sarria-Сант Gervasi се уште некои од најбараните во Барселона денес. Оваа населба е населен од страна на повеќе-добро to-do жители. Таа има многу поинаков амбиент до центарот на Барселона, кој е магнет за туристите и за странските жители кои сакаат да бидат во право во средината на сите акција. Странците кои живеат тука се привлечени од предлогот на живеење како локални, како и квалитетот на сместување и начин на живот тие се најде тука.

Тибидабо Sarria Сан Gervasi Разгледување нагласува во Sarria-Сант Gervasi

Област на Sarria-Сант Gervasi има неколку убави зелени површини, како на Turo парк. Неговата близина до Тибидабо нуди лесен пристап до врвот на оваа планина, кој е познат по својот забавен парк, со рингишпил од филмот'Vicky Кристина Барселона ", и прекрасната црква Sagrat Кор. Ако одите на јасна ден, ќе видите некои од најпознатите неверојатен поглед на градот. Можете да го поминат целиот ден истражување и уживање Тибидабо и околните природен парк Колсерола.

Друго место вреди да се посети е научен музеј на Космокаикса, што е совршено место за ден за целото семејство.

Крем де ла крем на шопинг и јадење надвор

Се наоѓа далеку од центарот на градот, ќе најдете многу ексклузивни, high-end бутици и продавници во овие области. Се прошета одредување Carrer мајор де Sarria да ги проверите, или уживате во традиционален оброк во една од многуте квалитетни ресторани долж оваа улица, како што се бар Tomás на Carrer мајор де Sarria, 49, кој е познат по своите одлични patata bravas. Друг локален фаворит е трамвај, трамвај, Carrer мајор де Sarria, 121. Ова се наоѓа во традиционалната стара куќа и служи креативни потпис кујна.

mirablau Sarria Сант Gervasi Една ноќ на (до) градот

Иако многу релаксирачки во текот на денот, овие области стануваат живи од ноќта. Постојат многу барови и клубови низ улиците на Amigo, Santaló и Марија Cubi каде што можете да одат за некои пијалаци со пријателите. Ако одите понатаму нагоре кон Тибидабо ќе најдете коктел барови како легендарниот Mirablau, во Плаза доктор Ендрју, со спектакуларни панорамски поглед на градот. Друга популарна бар е Canalla, на Carrer мајор де Sarria, кој има атрактивни отворено тераса

Како да одам таму

Метро линија L3 поминува од страна на источната страна на Sarria-Сант Gervasi, но повеќето од оваа област не е лесно достапен со метро. Најдобар начин да се постигне таа област е преку FGC воз од плоштадот Каталунја. Исто така има и трамваи, кои го пресекуваат Зона Алта.

Следниот пат кога ќе се во Барселона, прошетај на стилски страна и да се добие чувство за овој елегантен област. Барселона надвор од тепани песна не се многу подобро од ова!

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, населби и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>