На Mercat Galvany во Барселона - на Барселона пазар со историја

mercat galvany

Барселона е еден од ретките европски градови да се има таква силна традиција на пазар на храна, со широко општински пазари во сите населби. Многу од овие започна како земјоделците пазари и еволуирале низ вековите. Оние обновена од модернистичките архитекти во крајот на 19 и почетокот на 20 век, како што се Барселона Boqueria и Mercat де Сант Антони сега се сметаат некои од најзначајните објекти во Барселона. Често се занемаруваат и добро вреди да се посети, на Mercat Galvany е вистински скапоцен камен.

mercat galvany Таа се наоѓа во станбена област на Sarria, на C / Santaló 65 во близина на Muntaner FGC, и веднаш паѓа во очи на секој кој оди минатото. Ова е најголемиот железо структура на градот, висок, елегантен и украсени со убави бои и стакло прозорци. Таа датира од историски Барселона, пред Eixample е создаден за да се приклучат Ciutat Вела со соседните села Sarria, Грација, и Сант Ендрју, и Sants.

Областа околните користи за да бидат опфатени со полиња, резиденции земјата и фарми. Фармерите се користи за да го поставите неделна пазарот; а потоа неколку месарите и рибарите почнаа да доаѓаат, и тоа постојано се зголемуваше, додека во 1868 година била изградена постојан пазар.

MARKET3 На Mercat Galvany во Барселона сега е ризница на тезги со сите видови на свежо овошје и зеленчук, а сè, од студ парчиња месо на свежа риба, сушени овошја и ореви, житарици, млечни производи, и интернационални специјалитети.

Таа има поинаков амбиент тука за да се центарот на градот пазари во Барселона, како што се Mercat де ла Boqueria; своите муштерии се претежно локалните жители, чии семејства се во шопинг тука за идните генерации. Оваа добро to-do барања соседството и може да се плати за најдобрите, па можете да бидете сигурни да се најде добар квалитет тука.

Дозволете ни да ве однесе за талкаат низ модернистичката Mercat Galvany и да ве запознаам со некои од неговите уникатни карактери и карактеристики. Пазар трговец Тристан Fidalgo работи на штанд, кој првпат беше формирана пред 70 години од својата голема дедо. Свежо ситно тиква коцки и артишок срца седат до подготвени подготвени традиционални јадења, салати сложена, guacamole и сонце сушено домати од Неапол.

MARKET8 Според Fidalgo, овој пазар Барселона е значително изменета во последната деценија. Луѓето претходно се користи да се купи еден или два предмети во најголемиот дел од секој штанд, за да се добие подобра цена. Сега тие имаат тенденција да се купи од страна на ставка. Берзанските трговци се едногласни во својата мислење дека иако супермаркетите секогаш може да понуди пониски цени, квалитет на пазарот е многу подобро. "Јас се мали количини од мали добавувачи," објаснува Fidalgo.

"Јас го продаде многу добар производ и по најдобра цена можам да се разбира, но јас не се обидувам да се натпреварува со супермаркет гиганти како Mercadona или Caprabo." Тоа би можело да биде изненадување да се открие дека тој не се смета за големи дистрибутери на претставува закана за мали дистрибутери и лозарите. "Малиот лозарите кои знаат како да работат и со нивните избрани производ всушност се направи добар живот", вели тој. "Тие имаат свои локални клиенти, на пазарот продавачи кои знаат дека можат да се потпрат на добар квалитет дека нивните клиенти бараат. Но, многу од нив не работат добро, и тие губат надвор. Ако првиот слој на портокали е убава, а следниот слој е со модрици, јас нема да се вратам ".

pescado

Стручност и висок квалитет се трговски марки на Mercat Galvany. Поминуваме штанд дека продава само свежи јајца фарма. "Зошто и вие ќе сакате да го добиете вашиот јајца од никаде на друго место ?!" grins Josep. Следниот штанд заедно специјализира во германски производи, од излечи месо и колбаси на вистински apfelstrudel и безброј други типични елементи. "Многу Германски жители дојдат тука", коментира Encarna од зад неа куп на добрите.

Претворајќи агол стигнуваме Charcuteria Карлес, кој ни поканува на chupito на црвено вино, и дарежлива примерок од Пиринејскиот шунка и вкусни сирење што се топи во устата ќе не потсетува на тоа колку добро овие работи навистина може да биде.

Овој свеж храна на пазарот е отворена секој ден од 09:00-02:00. www.mercatgalvany.es.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , Ресторани и храна , туристички водич и обележани , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>