Откријте Barcino: Роман Барселона во срцето на областа готски

barci

Дали сте знаеле римскиот град Барселона беше наречен Barcino? Тоа беше една од најважните градски општини на Иберискиот Полуостров. Но, денес она што некогаш беше римски Барселона сега е Ciutat Вела или Barri Gòtic. Влезот Barcino се наоѓа на десната страна од Барселона катедрала каде серија скулптури секоја околу половина метар високи запишува зборот BARCINO. Овие скулптури не се од римско време, но тие не се покажува кога сте стигнале на античкиот град. Откријте што е останато од римскиот Барселона ...

Аквадукти на Роман Барселона

Во минатото, две аквадукти зеде вода до влезот на градот и во римскиот Barcino од реките Llobregat и Besós. Веднаш зад Плаза де ла Catedral, во C / Sagistrans, дел од еден од старите аквадукти може да се проследи во ѕидовите на друга зграда. Чудно, нови тула работа е изграден круг аквадуктот, оставајќи ја својата морничав преглед како потсетник на римски наследство на Барселона. Жителите на Barcino беа Barcinonensis и во центарот на градот е на форумот, простор за трговија и состаноци.

Римскиот форум на Барселона и колони

Placa Свети Jaume Римскиот форум во Барселона се наоѓа во Плаза Сант Жом каде советот и згради локалната власт сеуште е позициониран денес. Постои страна на патот што води од плоштадот наречен Carrer Паради, која талка до минатото Ryans Ирски Паб. Иако оваа улица се чини дека е незначителен сокак начин, малку знак дека државите во уште помали букви "Да римски рушевини" лукаво укажува на кон бројот 10, Carrer Паради, на она што се чини дека е приватна станбена зграда.

Повеќето дефинитивно не се срамежливи, како, на вртење десно во оваа област, четири енормно прекрасен римски столбови скршне кон небото, во рамките на допирање на дистанца. Овие колумни формираше дел од оригиналниот Августин храм зградата на владата, населен со римскиот император Август себеси за кратко време. Ова место се користи за ознака на највисоката точка приземје во Barcino. Овие колумни сега стои како потсетник на структурата на античкиот град, врз чии темели Барселона како што ние знаеме дека е изградена.

Римски рушевини исклучите Ramblas

Вртење десно од Плаза Сант Жом и во Carrer Феран, уличка на Avinyo наведнува кон лево. Ќебапи барови и традиционални ресторани Каталонски наточи апетити со wafting нивната храна мириси. Гледам понатаму, иако, и тоа е можно да се видат голем број на барови на левата страна, која на овој пат таа куќа делови на античкиот град ѕид, сеуште недопрена. Антички римски гробишта заврши со гробници, да не зборуваме за сончање мачки скитници, седи на подземни ниво во Плаза Мадрид, кој се наоѓа помеѓу Ramblas портал del Ангел. Поголемиот дел од античкиот град сега е закопана длабоко под центарот на градот денес.

Барселона Градскиот музеј

Роман Барселона Ископување работа постојано се случува да се открие повеќе од римски Barcino туку она што се откопани може да се гледа во музеј на град, кој се наоѓа во Плаза дел Реи, во близина на Плаза Сант. Jaume. А лифт оди надолу во трезорите на градот, додека екран на фото година го одбројува времето во големи црвени броеви трепка. Вратите се отвори во 600AD и римски Barcino дише во таинствената подземни светлина. Обемна делови од римски ѕид, покрај основите на згради, цркви и капалишта може да се види. Можно е да се шета по урнатините на целата улица полн со систем за одводнување, трговски области и нивните соодветни подготовка зони за солена риба, вино, перална и ткаенина умирање.

Исто така постои и голема изложба на артефакти кои се пронајдени за време на ископувањата, како што се накит, монети, керамика и игли. Се чини дека жените во римско време беа склони да ги кубат веѓите како што се денес судејќи од голема колекција на римски пинцети, кои се, исто така, на екранот. Еден краток филм покажува графички приказ на приближни димензии Barcino и главните структури, и неговата географска локација во однос на реките и морето. Повеќето возбудливо, сепак, е сознанието дека Barcino полека, но сигурно расте како нови археолошки проекти открие повеќе урнатини. Обидете peeping круг ѕидови импровизираниот кои покриваат над работата на ископувањата!

Најдобар начин да се открие римски Барселона е да се обратите за талкаат во област готски, и да внимавате на плакети, кои им обезбеди повеќе информации во врска со историските остатоци што ќе најдете прошарани помеѓу продавница и барови на современата Барселона.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, населби и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>