Барселона олимписки Наследството

Олимписки Нуркач Барселона

Anillo Olimpico Barcelona 1992 Олимписките игри во Барселона слезе во историјата како вистинска пресвртница за градот. Еден од нејзините најголеми дефинирање аспекти беше создавањето на километри на вештачки плажи, кои се водат од BARCELONETA плажа во Нова Мар Бела.

Организаторите на Олимписките игри во 1992 година сакаше да го постигне повеќе од само спортски наследство. Нивната главна цел беше да се користат игри за огромен Барселона урбана обнова план, кои користат јавни средства за подобрување на инфраструктурата во градот. На одличен пример е Порт олимписки кејот, која беше полу напуштените областа во тоа време. Ова беше трансформиран во милји на плажа, каде ресторани, барови и кафулиња сега напредува. Нови пристаништа беа креирани и инсталирани нови метро линии.
Barcelona Olympic Stadium Горе во ридот во Montjuïc некои од најпознатите иконски олимписки стадиони во историјата беа изградени и се уште се привлечат илјадници посетители секоја година. На Estadi Olimpic Луис Companys беше дом на локалните Барселона фудбалски тим РЦД Еспањол и сега е домаќин на разни спортски настани. Палау Сант Жорди беше домаќин на уметничка гимнастика, одбојка и ракомет конечниот финалето на Олимписките игри во 1992 година. На овој ден се уште се користи за повеќе намени, а не да стане многу популарен како музички место за големо име бендови и уметници.

Еден од најпознатите иконски фотографии од 1992 игри е зачудувачки позадина на конкуренцијата нуркање се одржа во писцина Општински де Montjuïc базен. Како нуркачи подготвени да се нурне, гледачите може да се види панорамски поглед на Барселона и Саграда фамилија. Овој базен е отворен за јавноста во текот на летото, па ако сте планира посета на Барселона во следните неколку месеци не заборавајте да го провериш!

Port Olimpic Gehry Fish Barcelona Нов плажи (замисли тоа!), Знаменитости и јавни современите уметнички скулптури, исто така, трајно наследство на Олимписките игри во Барселона. Еден од фаворитите со туристи и плажа посетителите е статуа Френк Гери е на џиновски златни риби со седиште во близина на казино и десната страна на еден од регенериран плажи на BARCELONETA, посебно направени за Олимписките игри во Барселона во 1992 година. Рибата стана еден од симболите на пост-олимписки Барселона, тоа е долг 56 метри и висок 35 метри. На сончева светлина совршено го одразува во крлушките на оваа скулптура што гледа на брегот на Олимписките Марина и околните плажи.

Барселона Олимпијадата во смени имиџот на Барселона во целиот свет, од "локалните" Европски град на "глобален" туристички град. Градот привлекува илјадници нови посетители и сега се смета за еден од најдобрите десет туристички градови во светот. Иако не се секогаш популарни со локалното население, тоа е признаен (дури и повеќе, па во тековната економска клима) дека туристите се од витално значење за овој град. Ако тоа не се за Олимписките игри во 1992 година во Барселона го знаеме и љубов во што можеше да биде многу поинаков град.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , туристички водич и обележани , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>