Легендите на Барселона

Teatre Liceu Барселона

Многу различни цивилизации живееле на земјата, како што ние сега го нарекуваат Барселона, и секоја остави своето културно траги. Од пред-христијански населби, во римско Барселона и ѕидови град на средновековна, слој по слој на историјата порасна и еволуирале низ вековите. Нејзините артефакти и објекти се дел од секојдневниот пејсаж, и вклучуваат топ Барселона знаменитости атракции како што се готска катедрала, фрагменти од римски град ѕидови, Ла базиликата де ла Mercè, и безброј други цркви и споменици.

Скриените тајни на Барселона

Сепак, помалку познати историја Барселона, исто така постои. Нејзините слоеви се формирани од страна лево од минатите настани енергичен траги, и својата суптилна бавни ефекти се пренесува од генерација на генерација како Барселона урбани легенди. Прочитајте, за, и ако се чувствуваат се тресат лази до вашиот 'рбет додека одење дома доцна во ноќта преку ликвидација назад улиците на област готска Барселона можеби ќе почнат да сфаќаат зошто.

Gran Teatre дел Liceu и фантомите на операта

Многу езотерични приказни и легенди опкружуваат најпознатата улица во Барселона, Las Ramblas. Еден од најпопуларните е кажано во врска со Gran Teatre дел Liceu Опера Хаус, која се вели дека се проколнати со лоша среќа. Според легендата, тој театар бил изграден врз урнатините на местото на извршување од средниот век.

Нејзината изградба беше завршена во 1847 година и има претрпено повеќе од својот фер удел на лоша среќа, бидејќи тогаш. Првиот трагичен инцидент беше голем пожар во 1861 година, а само неколку години подоцна повторно беше делумно уништен од анархистички бомби во 1893 година до денес, сепак има репутација за да биде прогонуван од духови, вклучувајќи необичен сеништа на сцена, или во публиката.

Ла Boqueria пазар: овошје, зеленчук и заклани монаси Boqueria пазар Барселона

Само неколку стотини метри по должината Las Ramblas доаѓаме до една од најголемите туристички атракции на Барселона, Ла Boqueria пазар. Оваа жива пазарот е полн со тезги кои продаваат сите видови на локални и егзотично овошје, свеж зеленчук, слатки, риба и сирење, и повеќе вкусни десерти.

Таа била изградена во текот на урнатините на манастирот кармилеца Descalços де Сант Јосеп, озлогласената сајт за чудни појави. Тоа беше речено дека група од мртвите калуѓерите еднаш се појави во овој манастир, пеење на сите браќа на општеството и одбивајќи ги малоумен. Според легендата Барселона, овие трупови се зголеми од своите гробови, а потоа се врати на гробиштата ...

Десет дена подоцна, на 25 Јули, 1835 година, манастирот бил нападнат и толпата на неидентификувани лица заклани Carmelites. Дури и до ден денес се вели дека како паѓа ноќта на 25 јули ќе може да го чуе звукот на пеењето одекнува низ Ла Boqueria.

Легендата на Placa del Pi

Само еден блок далеку од Las Ramblas ќе најдете Placa del Pi. Овој плоштад изгледа врз прекрасната црква Санта Марија дел на Пи, и е познат по своите редовни занаетчиски и уметнички пазари. Помалку луѓе се запознаени со мистериозен езотерични историја што го даде своето име.

Се вели дека некогаш одамна младо момче живееле тука, кој беше во можност да се направи "бесмислени изјави. Тој често задеваат од страна на децата од соседството, и се смета дека е одбиена од страна на Бога. По тој починал неговото семејство го погребаа во оваа плоштадот, кој тогаш бил парохискиот гробишта.

Набргу по неговиот погреб, бор со лисја исполнет со случаен избор на зборови врз нив почнаа да растат покрај неговиот гроб. Ова беше толку чудно што луѓе од сите делови на градот почна да дојдат и да ја посетат магичен дрво. Локалниот свештеник беше страв дека тоа значеше област е прогонуван, па дрвото беше откопани и отстранети од страна на црквата. Се вели дека кога тие се откопани на дрвото, корените доведе до отворање на устата на момчето.

18-ти век во сенките Placa Reial

Друг "прогонуван" плоштад на Барселона е Placa Reial. Неколку легенди опкружуваат овој исконски плоштад во центарот на Барселона, како што е приказната за духот на една млада девојка кој талка своите периметар во текот на ноќта. Многу луѓе се пријавени се види овој дух во изминатите два века. Оди приказната дека ова е духот на вицекрал на вдовицата на Перу. Таа била млада девојка која наводно била принудена во договорен брак со постар маж, таа не го сакаат.

Па кога ќе се шетаат во Барселона, земајќи ги во место, не заборавајте да се внимава од за сенките демнат во аголот; Тоа е нешто за легенди, тие ќе ве натера да размислувам 'би можело да биде вистина? "

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во активности , Насловна , туристички водич и означени , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>