Зошто Вие треба да ја посетите Pedralbes манастир: скриен дијамант во Барселона

ped3-манастир-300x101

Како да планираат своето патување во Барселона, има многу места за да се разгледа во посета. За сите во првиот тајмери ​​на прекрасниот град, не можете да пропуштите Саграда фамилија, најпознатиот архитектонско ремек-дело на Гауди, катедралата во готски населба и базиликата Santa María del март На едно место, што не е толку често од страна на суета толпи на посетителите на градот, сепак, е Pedralbes манастир во Барселона.

Историја на манастирот

Кои датираат од 14-от век, овој каталонски структура се наоѓа во област на Pedralbes, во северниот дел на Барселона. Pedralbes манастирот привлекува посетителите сакаат да го напуштат центарот на градот, со цел да се доживее помалку турнеи области.

Основана од страна на кралицата Elisenda де Montcada во 1326, манастирот Pedralbes е задржан од страна на монахињите Сен Клер, и уште содржи својата убавина и денес како музеј. Комбинацијата на црква и манастир направи за единствено место за посета во Барселона.

-Мора Да гледа во Pedralbes манастир
Monastery Pedralbes in Barcelona

Од неверојатниот фрескосликарство од Ферер Bassa во приватни соби на монахињите, на витраж прозорци сочувани од 14 век, тука ќе видите уметност во многу форми. Гробот на кралицата Elisenda е во внатрешноста на црквата и нејзиното претставува низ две перспективи, кралица, и жалост вдовица.

Музејот прикажува скулптури, уметноста и сребро и злато се користи од страна на монахињите. Кога монахињите на Свети Клер се пресели во 1983 година, манастирот да биде јавно, и уметноста беше инаугуриран за собирање.

Во текот на летните месеци, Pedralbes манастир опслужува повеќе цел отколку само да се биде убав приказ на уметнички дела, тоа, исто така, е домаќин на концерти и други активности. Често се наоѓа во градините, музика во живо е големо искуство за оние кои се во посета на оваа неверојатна манастир за прв пат.

Автобус, Барселона Како да одам таму

Имаш многу опции за превоз до Pedralbes манастир.

* На Бас Туристик, ги опфаќа повеќето од Барселона, исто така, ќе престане во Pedralbes манастир.
* Линија 6 од FGC воз до крајната станица, Реина Elisenda, проследено со брз 8 минути пешачење.
* Во јавните автобуси 22, 63, 64, 75, и 78 се запре во рамките на одење

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, населби, Што да се стори и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>