Култура во Барселона: paella и фламенкото

Фламенко, Барселона

Paella и фламенкото се честа пар во шпанската култура и Барселона нуди прекрасни комбинации од двете во една вечера-шоу искуство. Зошто да не уживате во една ноќ полна со солени шпански кујна додека се забавувале со професионален, талентиран екипаж на танчери; искуство обезбедување на спомени кои траат цел живот на времето! Постојат, се разбира, постојат многу начини за да учествуваат во Програмата за каталонскиот тим на културата за што Барселона е позната исто така, но за една вечер на шпанската традиција, овој динамичен дуо е одличен избор!

Постојат голем број на paella и фламенко борилишта во Барселона придонес во живо со вкусна кујна, па го користите нашиот водич и добијте ги Lo-долу на најдобрите места за таму да уживаат во традиционалниот шпански вечер.

Tablao Flamenco Cordobes, Barcelona

Фламенко Барселона Tablao Cordobés

Еден од најпознатите фламенко места во Барселона е во право на Las Ramblas. На Tablao беше дизајниран да личи на Андалузија Алхамбра палата. Овде можете да уживате во една вечер на воодушевување на вистинската уметност на фламенко.

Кои се движат од вкусно месо и риба, со традиционалните, вкусна paella, трпезарија вклучена стил е сигурен да наточи вашиот апетит. Барселона фламенко шоу се одвива во една помала просторија, обезбедување на едно интимно доживување за сите!

Ла Рамбла, 35.

Барселона Фламенко Paella, Барселона

Во ова место дека сте во за практично искуство на учење како да се готви вашиот омилен paella во Барселона. Исто така, ќе бидат третирани на приватен настап фламенко, ретка можност за сигурно. Оваа активност е одличен начин да се доживее и да учествува во некои возбудливи шпанската култура.

Ноу де Ла Рамбла, 42.

Ел Патио Andaluz

Ел Патио Andaluz, Барселона

Овој кул Andalucian влијание hangout наоѓа во областа Еихампле, е место исполнето со егзотични цвеќиња, бои, и мозаик плочки. Овој светол амбиент создава пријатна атмосфера кога претставата оживува со сето она што го опкружува. Тука ќе се пушти во класичен шпанската култура со заживување на музика, танц и храна. Нема потреба да се секираат над кој се разбира да се избере, вашето мени е поставено со најдобрите paella и sangria во градот!

С / де Aribau, 242.

За мала варијација на тема, да проверат што на други места имаат на понуда за различни пресврти на храна и фламенко во Барселона.

Ресторант Паласио Дел Фламенко е местото за вас, ако сте заинтересирани за некој познавач вечер. Овој театар е старомоден, убава, и има добра атмосфера, ако сте во потрага за нешто посебно. Нудат тука се избрани менијата во комбинација со настапи, а една ноќ вие секогаш ќе се сеќавам.

Музичка кариера де Балмес, 139.

Patatas Bravas Барселона PATA Negra ќе ви служи на high-end предјадења и рустик атмосфера во комбинација со одлична музика. На широк спектар на храна понудено е вкусен застапеност на домот стил кујна на југ.

Музичка кариера де Касерес, 32.

Tarantos, Барселона Лос Tarantos, се најде во Плаза Reial, држи 30 минути концерти 3 пати во една ноќ, нуди брз излив на шпанската култура. Локацијата е совршен за една ноќ на забава и кујна, како што е опкружена со голем број на опции на кулинарски оваа прекрасна плоштад.

Plaça Reial, 17

Изберете било која од овие локални места и ќе бидете сигурни во за незаборавно искуство. Можете дури и може да се земе дома некои инспирација за да се обиде фламенко премногу!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт , Ресторани и храна , Што да се стори и обележани , , , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк до .

Коментарите се затворени.