Каталонски кујна - Јадење во Барселона

Искуство на влијание и вкусови кои го прават кулинарски традиции на Каталонија најпознатите уникатните во Европската гастро регионот.

Pan con tomate

Како да Барселона не веќе го имаат сите: големиот плажи, пријателски луѓе и убава уметнички дела, единствен кујна на Каталонија е крајниот бонус за посетителите. Во текот на вековите, Каталонија има вградени многу историски влијанија во нивната кујна. Ова вклучува и беспрекорна комбинација на слатки и солени од арапски кујна со традиционалните влијанија од Ибери, Феникијците и Грците. Контрастот меѓу сите овие култури прави за идеална мешавина.

Жозеп Pla, познат Каталонски писател, еднаш изјави "кујна на земјиште е неговата пејзаж во внатрешноста на тепсија", и Каталонија нуди богата и оригинална пејзаж, навистина.

Mar y Montaña Што е на менито?

Типичен Каталонскиот јадења со месо се познати по тоа во комбинација со овошје, како што се пилешко со сливи, или патка и круши. Овие комбинации може да дојде како шок за вас, но тие се вкусно исполнет со вкус. Во одредени области, како што се Жирона, ќе најдете Исклучителна живина јадења служеше во лук, билки, домати, кромид и орев паста сос. Настрана од комбинирање овошје и месо, Каталонците обично се комбинираат месо и морска храна, како и. Март y Монтана или "морето и планината" е типичен јадење комбинирање говедско или пилешко и риба во различни начини.

Anchovies Регионални варијации

Гастрономија варира во различни региони кој е зошто тоа е важен израз на локалниот идентитет. Специјализирани производи во секој регион се уникатни, како што е сардината на L'Escala, на "вулкански кујна" на регионот Garrotxa и "мед кујна" околу Montsec. Да уживаат највисок квалитет на јадења, се држиме до одредени производи во секој регион во Каталонија.

Да се добие целосна чувство на автентични гастрономија во Каталонија, посетете еден од многуте руралните ресторани, првично голема земја куќи наречен Macias. Овие куќите на село еднаш успеа центарот на земјоделството и земјоделство.

Calçots Вкусна промоции

Со секоја сезона, доаѓа својот потпис јадење и овој месец специјалност е calçots. Тие се долги пролет кромид готви над отворен пламен и се служи со вкусна портокал брцнувајќи сос наречен romesco. Ние Ви препорачуваме да уживаат во автентичните оброк во село Macia надвор од Барселона како La Vinya Нова, www.restaurantvinyanova.com.

Најдоброто нешто во врска Каталонски кујна е на сортата во типови на јадење. Од Мишелин-ѕвезда славен готвачи, на локалните ресторани со тајни рецепти, кујна во Каталонија е, секако, вреди да се открива!

За Марина - Маркетинг Тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдете со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Забелешка: Оваа страница е преведен од страна Дома , Ресторани и храна , туристички водич и обележани , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>