Каталонски кујна - Закажување Во Барселона

Пан един tomate

Искуство на влијание и вкусови кои го прават кулинарски традиции на Каталонија, на повеќето единствен во Европскиот гастро регионот.

Pan con tomate

Како што ако на Барселона не се веќе го имаат сите: големиот плажи, пријателски луѓе и убава уметнички дела, единствен кујна на Каталонија е крајната бонус за посетителите. Во текот на вековите, Каталонија има вградени многу историски влијанија во нивната кујна. Ова ја вклучува и беспрекорна комбинација на слатки и солени од арапски кујна со традиционалните влијанија од Iberians, Феникијците и Грците. Контрастот меѓу сите овие култури прави за идеална мешавина.

Хосеп Пла, познат македонски писател, еднаш рече "кујна од земјиштето е нејзиниот пејзаж во внатрешноста на тепсија", и Каталонија нуди богата и оригинална пејзаж навистина.

Mar y Montaña Што е на менито?

Каталонскиот типичен јадења од месо, се познати по тоа што во комбинација со овошје, на пример пилешко со сливи, или патка и круши. Овие комбинации може да дојде како шок за вас, но тие се вкусно полни со вкус. Во одредени области, како што се Жирона, ќе најдете одлични јадења од живина служеше во лук, билка, домати, кромид и орев паста сос. Настрана од комбинирање на овошје и месо, Каталонците обично се комбинираат месо и морска храна, како и. Mar y Монтана или 'морето и планината "е типичен антена комбинирање говедско или пилешко и риба во различни начини.

Anchovies Регионални варијации

Гастрономија варира во различни региони, кој е зошто тоа е важен израз на локалниот идентитет. Специјализирани производи во секој регион се единствени, како што се сардината на L'Escala, на "вулкански кујна" на регионот Garrotxa и "мед кујна" околу Montsec. Да уживаат највисок квалитет на јадења, држи до одредени производи во секој регион во Каталонија.

Да се добие целосна чувство на автентични гастрономија во Каталонија, посета на еден од многуте ресторани рурален, првично големи куќи земја наречена Масиас. Овие куќи земјата откако успеа центарот на земјоделството и сточарството.

Calçots Вкусни промоции

Со секоја сезона, доаѓа нејзиниот потпис сад и овој месец специјалност е calçots. Тие се долги пролетта кромид готви над отворен пламен и се служи со вкусна портокал брцнувајќи сос наречен romesco. Ние Ви препорачуваме да уживате во автентичен оброк во село macia надвор Барселона како Ла Vinya Нова, www.restaurantvinyanova.com.

Најдоброто нешто во врска Каталонски кујна е сорта во видови на јадење. Од Мишелин-ѕвезда славна личност готвачи, на локалните ресторани со тајни рецепти, кујна во Каталонија е, секако, вреди да се открива!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, Ресторани и храна, туристички водич и обележани , Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>