Барселона Туризам: Пристап за инвалидни посетители

Accesible Барселона

Accessible Beach, Barcelona Барселона е познат како град во состојба да понуди достапни туризмот за сите кои го посетуваат. Со постојана надградба на згради, метро станици и улици, посетителите инвалидното Барселона лесно може да се направи својот пат низ каталонски град. Од лифтови, специјално дизајнирани подови за лицата со оштетен вид, и многу лесно достапни тротоари на целиот град автобус систем се опремени со рампи, Барселона гарантира дека секој се чувствува смирено за време на нивниот престој.

За посетителите со посебни потреби, на турнеја низ главните споменици може да се направи удобно и лесно, особено кога се во придружба. Но тука ние ви нудиме неколку совети за тоа како најдобро да пристап до некои од најдобрите погледи на Барселона.

Ла Pedrera и Casa Batlló

Accessible Tourism, Casa Batlló Овие вонредни Гауди куќи, и двете многу популарни атракции, се познати по своите објекти и за пристап за лицата со посебни потреби во Барселона. Каса Мила беше дури и се додели награда на Пристапен Туризам награди. И двете содржат многу специјално адаптирани удобности како што се тактилни дисплеи, увеличително леќи, предавања со знаковен јазик, како и информации на повеќе јазици преку аудио водичи, преписи и Брајово писмо.

Специјално адаптирани колички се достапни на Casa Batlló кои се со соодветна големина за користење на лифтови. Иако постојат некои ограничувања на мобилноста на чекори кровни, поголемиот дел од двете згради може целосно да ужива. Информативните секции се предвидени на веб-страниците на двете згради кои детално објекти на располагање.

Метро: Passeig de Gracia L2 / L3 / L4 (Ова е нешто комплицирано станица да се движи околу дијагонала, L2 / L5 иако малку подалеку е многу подостапни.)

Автобуски линии: 7/16/17/22/24

Саграда фамилија

Барселона го одбележува Саграда фамилија што мора да се види за сите кои го посетуваат каталонската престолнина. Помош е од корист на влезот за посетителите со тешкотии мобилност поради прилично стрмни рампата, сепак внатрешноста на базиликата е рамен, овозможувајќи удобно посети за сите.

Тактилни материјали за слепите посетители се на располагање, како и аудио водичи на располагање во девет различни јазици. Ако убавината на изградбата го остави вас сакаат да научат повеќе, тогаш проверете го прикажува содржи информации за историјата на овој фасцинантен објект. Една работа е да се има предвид, сепак, е дека пристапноста на покривот за жал ограничени како колички не се вклопуваат во внатрешноста на лифт.

Метро: Саграда фамилија L2 / L5

Автобуски линии: 50/51

Santa Maria del Mar, Accessible Tourism, Barcelona Санта Марија дел Мар Црква

Овој средновековен базиликата е еден од најинтригантните и убави верски објекти во градот. За разлика од многу други историски градби, тоа не претставува проблем за оние со ограничена подвижност во посета на Барселона и е добро вреди да се посети. Постои инвалидски колички само на правото на главниот влез, и рамниот, компликација без внатрешни работи.

Метро: Jaume Јас L4 (постојат чекори во место што го прави тешко за корисниците на инвалидски колички)

Автобуски линии: V17 / 45/120

Ноу Камп

Една од најголемите личности на Барселона е неговиот фудбалски тим. Кога во посета на градот, зошто да не поминат неколку часа за да присуствува на играта? Стадионот содржи две посебни области со лесен пристап, и билети за овие инвалидска количка пријателски зони може да се купат на интернет страницата на ФК Барселона. Стадионот има услуга наречена "T'acompanyem", каде што членовите на Црвениот крст волонтер да придружба на корисниците со количка до и од нивните места на почетокот и на крајот од натпреварот. Повеќе информации може да се најде за достапни услуги на Камп Ноу на веб-страницата на клубот.

Метро: Мариа Кристина L3, L5 Collblanc

Автобуски линии: 6/7/33/34/63/66/67

Плажи во Барселона

Accessible Barcelona Каталонскиот главен град може да се пофали еден одличен крајбрежните локација, и нејзините плажи се, секако, вреди запирање од страна. Форуми покрај плажите е рамна и погодна за оние со ограничена подвижност. Како и оваа, многу плажи се адаптирани за да им овозможи на оние во инвалидски колички целосно да уживаат во оваа област. Сант Себастија Бич, на пример, има дрвени патеки до работ на водата, преференцијален зона за капачите исклучена, соблекувалната, адаптирана тоалет и туш кабини. Нова Icaria и Барселонета Плажи исто така, имаат слични карактеристики како и нуди помош за капење за оние што не можат да влезат во вода сам.

Метро: Барселонета L4

Автобуски линии: 45/59 / D20

Монџуик

MNAC, Barcelona Со парична казна поглед на градот и Средоземното Море, заедно со бујна зелени паркови, на покривот на Барселона, ридот Монтџуик, е мора да ја видите локацијата. Тука, голем број на музеи се наоѓаат, вклучувајќи го и MNAC (Националниот музеј на уметноста на Каталонија), кој има широк спектар на достапни капацитети како што се коси рампи и лифтови на сите катови, тури, аудио водичи и пријавете јазик PDA уредите. Земете на жичницата од метро станица паралелно на врвот на Монџуик. Тоа е целосно достапни за корисниците на инвалидски колички во Барселона, иако тоа не е препорачливо да се користи првиот превоз со цел да се избегне чекори по пристигнувањето.

Метро: Паралелно L3

Автобуски линии: 13/23/55

Автобуска Туристик

Bus Turístic, Barcelona А удобен и лесен начин за корисниците на инвалидски колички во Барселона за да ја видите знаменитости на градот е место автобус хоп-хоп-оф. Опремени со рампи, овие автобуси се овозможи пристап за инвалидски колички на долната палуба. Исто така, достапни се аудио водичи во многу јазици, кои нудат корисни и остроумен информации за знаменитости на патот.

Трасата на автобуска започнува на плоштадот Каталунја

Метро: Каталуња L1 / L3 (постојат чекори во место што го прави тешко за корисниците на инвалидски колички)

Автобуски линии: 9/14/17/24/58/59/141

Барселона има нешто да понуди сите свои посетители, и е добро заслужува својата репутација како еден навистина достапен градот како што постојано работи за понатамошно подобрување на објектите што се предвидени. Повеќе информации за пристапност во Барселона може да се најде на туристичката канцеларија веб-сајт. Овде можете да најдете делови покриваат различни теми како што се транспорт, споменици, музеи, и паркови.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>