СА Pobla фестивал 2014: едно парче на Мајорка во Барселона

Традиционалните пожар Run, Барселона

Каталонскиот главен град, град почитуван за навидум бескрајна своите фестивали кои се секогаш шарени, енергична и единствен, се подготвува за уште една незаборавна прослава - ч Pobla фестивал 2014! Кои се одвиваат во текот на минатиот викенд на јануари во жива област на Грација, оние кои се наоѓаат во Барселона се сигурно во продавница за еден незаборавен настан, исполнет со каталонскиот обичаи, музика во живо и се разбира, еден допир на Mallorcan традиција!

Тука е она што е за сите:

Што: Sa Pobla фестивал 2014

Кога: јануари 28

Каде: Во текот на целата соседството Грација

Како да стигнете до таму: Метро Фонтана L3

Огнови, оган Работи & Танцување ѓаволи

Fire Run, Sa Pobla Festival, Barcelona Оваа весела фестивал во Барселона се одржува во чест на Сант Антони, кој живеел меѓу 3-ти и 4-тиот век од н.е., и посвети својот живот за да им помогне на оние помалку среќните. Според легендата, огнови беа поставени и ритуали беа рецитирани околу крајот на јануари, со цел да го сочуваат добиток и помогне на плодноста на култури. Секоја година ч Pobla фестивал во чест на овие многу традиции со неверојатни огнови во срцето на прослави.

Giant Dragons, Traditional Custom, Barcelona Festival

За време на фестивалот, на улиците на Грација се исполнети до гребенот со танцување ѓаволи, поворки тапанари и танчери, и, се разбира, типична Каталонски обичаи, вклучувајќи Castellers (човечки кули) и џиновски змејови! Бидете сигурни дека нема да пропуштите многу очекуваната Correfoc, ака оган рок, да ја заврши својата Барселона фестивал искуство. И да внимаваш за рогови ѓаволи спортски огномет како тие трчаат низ улиците на Грација, исто така.

Со вкус на Мајорка

Sobrasada, Mallorcan Traditional Food, Sa Pobla Festival Barcelona Познат како еден од најголемите празници во годината на островот Мајорка, ч Pobla фестивал е мора да се види за секој во посета на Барселона во јануари. Без разлика дали тоа да биде вашата прва посета на градот или вашиот десеттиот, ч Pobla фестивал има по нешто за секого и е исто така одлична можност да уживаат во некои традиционални Mallorcan храна, како sobresada: вкусна месо со АП јаделе -како текстура.

На "населба" на Грација е Mallorcan близина на градот и се карактеризира со многу убави отворени простори кои, исто така, се зголеми двојно, театарски платформи, каде што талентирани улични изведувачи се сигурни да се возбуди и да се забавуваат со целото семејство. Не пропуштајте ја покажува одвива во Placa del Дијамант и Placa de la Virreina за еден магичен Mallorcan искуство!

Апартмани во Грација за Sa Pobla фестивал Gracia Apartments, Apartment Barcelona

Ако ч Pobla фестивал ѕирнав вашиот интерес, сакате да се осигура да не им недостасува еден единствен момент на оваа прослава Барселона. Со закуп на една од многуте централна станови Барселона или станови во областа Грација, ќе се најдат себе си во право во срцето на сите активности на оваа традиционална манифестација. Па повелете, од глава до Грација овој јануари и се подготвуваат да танцуваат меѓу ѓаволи!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , настани , Насловна , Ресторани и храна и означени , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>