La Фира де Санта Llúcia - Барселона Божиќ пазар 2013

Caga TiO, Каталонски Божиќ традиција

Ако се трошат дел од сезона во Барселона, вие сте во за вистински настан, како секоја година градот оживува со шарени светло прикажува и необични Каталонски обичаи. Еден од најзначајните Божиќ традиции во Барселона е најмногу дефинитивно Фира де Санта Llúcia: Најстарата Божиќ пазарот во Барселона. Оваа година се одбележува 227-годишнината од оваа празнична пазар каде што ќе најдете тони на рачно изработени подароци, фигурини за раѓањето сцени, и многу на традиционалните божиќни украси низ Фира 283 тезги.

Саемот ќе трае од 30 ноември до 23 декември ти, за кое време ќе биде домаќин на многу семејни активности, работилници, па дури и парада.

На пазарот се наоѓа во предниот дел на катедралата на Барселона во Pla де ла seu, во прекрасниот Барселона населба на Ел Gótico. За оние кои сакаат вистински да се потопи во духот Божиќ, ние препорачуваме да се избере да остане во еден од многуте Ramblas станови во Барселона, само неколку минути пеш од овој магичен фер.

Barcelona Cathedral Најстарите Божиќ пазар Барселона

Запознавање на целиот пат назад до 1786, овој прекрасен Божиќ пазар е именуван по Свети Луси, или Санта Llúcia. Легендата смета дека на 13 декември-та, денот на Свети Луси, луѓето ќе го преплават улиците околу Соборниот де Барселона за да ја одбележат нејзиниот живот. Таа беше позната како заштитничка на seamstresses, кројачи, needleworkers и слепи, така што се вели дека тие ќе се моли за јасност и видот. Записи покажуваат дека пазарот е, исто така, се нарекува како фер 'како што многу луѓе девојките веруваат дека младите дами ќе присуствува на Фира, во надеж дека на наоѓање на нивните идни сопрузи.

El Dia де Санта Llúcia

Fira de Santa Llúcia, Barcelona Еден од најдобрите денови во посета на пазарот е 13 декември година, Денот на Дедо Llúcia, кога на пазарот се посветува сите свои активности за Каталонски Божиќ традиции. Во текот на овој ден, може да се најдат себе си chiming во божиќни песни, кои го исполнуваат воздухот во текот на саемот, или можеби дури и се причестиме во стаклена лулка сцена одлуки се разбира. Бидете сигурни да го направат вашиот начин на Carassa де Надал парада, во која богатството на слатки се фрлени на децата како Божиќ бројки помине на раскошна плови.

Kids at Barcelona Christmas Fair Што повеќе, од гигантската TiO де Надал ќе бидат прикажани до 22 декември ри. Обичај TiO де Надал, ака на Caga TiO, е еден од необичните традиции во Барселона. Во периодот до Божиќ, децата имаат помали верзии на оваа смешковци-лице дрвени најавите во нивните куќи и училишта, кои тие "се хранат" со turrón (нугат) до Бадник, кога победи на дневникот со стапови додека не најдат подароци или бонбони скриени под неговата црвена ќебе.

Волшебен пазар

На Фира де Санта Llúcia Божиќ пазарот е поделена на четири дела, што го прави лесно да се најдат токму она што го барате. Одберам совршен Божик светла, baubles, свеќи и рачно изработени модели во Христовото раѓање и бројки дел, или акции врз среќен гранки, природни и вештачки дрвја или зграби вашата сопствена TiO де Надал во делот зеленило. И за оние кои бараат повеќе личен допир, вклучувајќи накит, облека и додатоци, делот Занаети е само во право за вас. Се разбира, никој Божиќ ќе биде комплетна без музика да ја постави таа радосна расположение во вашиот Божиќ партија, така да минете во текот на Simbombes четвртина и го имате вашиот Каталонски инструмент на избор.

Caganer, Barcelona Бидете сигурни да внимаваш за "Caganers", исто така! Овие мали бројки доаѓаат во многу форми и големини, и обично ќе ги најдат скриени во хороскоп сцени, или "pessebres, сквотирање со нивните панталони околу зглобовите. А Каталонски традиција која датира од 18 век, децата уживаат во потрага за овие малку момци кои се вели дека се fertilizing земјата. Можете да ги собереш свој хороскоп Покрај тоа во форма на добро познат лик на Фира де Санта Llúcia, бидејќи пазарот има многу тезги преполни со познати Caganers од Тито Vilanova да Алберт Ајнштајн!

Значи, без разлика дали сте во потрага за совршен подарок, или едноставно сакаат да се доживее духот Божиќ Каталонски-стил, Фира де Санта Llúcia е еден од оние Барселона настани што едноставно не може да го пропушти!

Како да одам таму: Метро L4 на Jaume Јас запре.

Работното време: Отвори секој ден од 10:00-09:00

За Марина - Маркетинг Тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдете со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Забелешка: Оваа страница е преведен од страна Активности , настани , Референци и обележани , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Линк .

Остави Одговори

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>