А Барселона Тапас пат - A Perfect Combiation за култура и кујна!

Сиудад Condal, Барселона

Земање мостри некои од фантастични шпански кујна е приоритет за повеќето кои доаѓаат во Барселона, и еден од најдобрите начини да се истражуваат прекрасна храна градот има да понуди е со копање во некои од нејзините вкусни предјадења. Tangy patatas bravas, рачно изработени croquettes, и свежи домати врвот леб сите осигура дека ќе имаат сосема полн стомак за време на вашиот престој!

Испробаните и вистински начин да уживаат во предјадења како на локалното население е да се направи кулинарски 'бар ползи, се' пукање во ресторани, кафулиња и барови предјадења да се обиде да понуди секој еден е. На големо нешто во врска со тоа на предјадења турнеја е да добиете можност да се провери од некои од најдобрите погледи во градот на патот! Не грижете се за обидот да се види голем соседството или убави Гауди изградба на следниот ден - можете да уживате во место додека јадеш.

Tomato Bread, Barcelona

1. Топ Глетката: Грација Соседство

Топ Тапас точка: Ноу Candanchu, Placa де ла Вила де Гр àcia, 9

Познат како еден од hippest, боемски населби во градот, Грација привлечност со неговите локални вибрации, кул продавници, и интригантна архитектура. Право во на една од прекрасните плоштади Грација е Ноу Candanchu, познат по служејќи се некои од најдобрите предјадења на оваа област. Често се полни со локалното население и во-знам туристи, ресторанот има голем избор предјадења и здрав дел големини врвот Мени:. Обидете се еден од нивните свежи јадења од риба, нивните вкусни домати леб или нивните вкусна patatas bravas.

Tapes Gaudí, Barcelona 2. Топ Глетката: Ла Саграда фамилија

Топ Тапас точка: Ленти Гауди, Avinguda де Гауди, 44

Спектакуларниот ремек-дело на Гауди, Ла Саграда фамилија, е добро познат како еден од најдобрите места за посета во Барселона. Така што подобар начин да ја погледнете, отколку да ги тестираат некои од најдобрите предјадења на градот десно од спротива на улицата додека сте глупак на своите високи кубиња и неверојатни детали! Касети Гауди е соодветно дизајнирани во чест на архитект, со чудат, обоени плочки, и нуди голем избор на омилени. Од шпански ќофтиња за мини chorizos, таму е, секако, доволно за да ги задоволи дури и на најгладните набљудувачите.

Txapela, Barcelona 3. Топ Глетката: Casa Batlló и Ла Pedrera

Топ Тапас точка: Txapela, Passeig де Грација, 58

Држејќи се со Гауди (што е тешко да се избегне), да минете во текот на суета Passeig де Грација следната. Овде ќе најдете уште две од неговите инспиративни дела, Casa Batlló и Каса Мила (или Ла Pedrera). Неверојатната фасадите на овие две згради се доста волшебна, како и нивните ентериери се не помалку импресивен. Сега, почитување на сето ова маестрално архитектура без сомнение ќе добиете вашиот стомак негодуваат, а во близина Txapela може да хит на самото место! А Баскија стил предјадења бар, тоа е специјализирана во нешто што се нарекува pintxos, кои се мини предјадења кули се одржа заедно со коктел стапчиња. Визуелно задоволство мени слика Txapela ќе ви помогне во вашите напори да се избере помеѓу опциите за уста поење, па не се грижи ако не зборуваат на јазикот! Исто така, бидете сигурни да се добие чаша јаболковина куќа - совршено за перење надолу оние вкусни предјадења.

 

Ciudad Condal, Barcelona 4. Топ Глетката: Placa Catalunya

Топ Тапас точка: Cervecería Сиудад Condal, Рамбла де Каталуња, 18

Додека Passeig де Грација, секако, со плочест, Placa Catalunya е срцето на градот. Овој портал на сите нешта Барселона е совршено место за одмор на вашиот пат ... и јадете повеќе прекрасни предјадења! Кул Cercevería Сиудад Condal е одлично место да се разладите, голтка на жед-калење пиво, и примерок на каталонската TAPA Вие исто така ќе уживате во прошетка до бар -. На домот Рамбла де Каталуња нуди прекрасна архитектура и некои трендовски шопинг .

El Quim de la Boqueria, Barcelona 5. Топ Глетката: На пазарот Boqueria

Топ Тапас место: Ел Quim де ла Boqueria, Mercat де Ла Boqueria, Las Ramblas

Наградуваниот Boqueria пазар секако не е лоша самото место да се погоди до следниот на вашиот предјадења турнеја низ Барселона. Откако прогласен за најдобар на пазарот во светот, оваа храна-љубовникот небото е незаборавно место, со бескрајни низа на прекрасни производи. . Во центарот на овој сладострасноста џунглата ќе најдете Ел Quim де ла Boqueria Оваа прекрасна предјадења заеднички е само по себе доста искуство - седат на врвот на еден удобен столче и да се види на готвачот работат својата магија создавање на некои Каталонски специјалитети токму пред твоите очи!

Tasca el Corral, Barcelona 6. Топ Глетката: готски населба

Топ Тапас точка: Tasca ел плот за стоката, Carrer Mercè, 17

Готски кварт во Барселона е интригантна областа на со серија на ветровитите улици кои создаваат свет за себе. Скриени длабоко во "Ел Gótico" е Tasca ел плот за стоката, стар Барселона предјадења бар каде што зборот "селски" нема да дојде блиску до фаќањето нејзиното историско и чудат чувствувам. Виси од таванот се големи hunks шунка, старите правливи шишиња и крцкавиот барели линија на ѕидовите, и избледени фотографии и Ситните орнаменти пополни местото со носталгија. На предјадења служеше тука се вкусни и уникатен на свој начин, со оние на месо се некои од најдобрите наоколу.

Jai-Ca, Barcelona 7. Топ Глетката: BARCELONETA и плажите

Топ Тапас точка: Дже-Ca, Carrer Ginebra, 13

Како што беше порано да биде соседството стариот рибарите, BARCELONETA денес се уште го одржува својот поморската чувствувам. Се разбира, има најдобрите плажи во Барселона право во близина помага да се даде на посетителите вистински медитерански искуство. Истражување на море улиците навистина работи до апетит, па од глава до Jai-Ca да ја добиете вашата предјадења се пополни. Ова зуењето Барселона предјадења бар е локален фаворит, па се очекува да биде во тесни кругови за време на вашиот оброк, или чекање да се обезбеди маса. Но, како и секогаш, локалните жители никогаш не се управува ви е грешно! На предјадења тука се и уста поење и близината на медитеранските солена вода обезбедува овој ресторан со многу свежа, риби јадења. Обиди се со pescadito Frito или salpicón де Gambas по вкус некои реални морска храна третира!

Barcelona Tapas Route

Па таму ќе ја имаат! На врвот место на каталонскиот главен град во комбинација со некои врвот предјадења! А одличен начин да поминат еден ден во Барселона!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , Ресторани и храна , Што да се прави , туристички водич и означени , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>