Ел повик - еврејската населба во Барселона

Ел повик, Барселона

Лута низ раздвижениот срцето на Барселона, заедно Las Ramblas и надолу нејзината мистериозна улици, минатото сите вкусни придонеси на предјадења, и гледајќи во примамливо излози на продавници, повеќето патници немаат поим што се поминува од еден од најпознатите фасцинантен и историски делови на градот. Ел Повикот е античкиот еврејската населба на каталонскиот главен град, каде што античките хебрејски улични знаци и гравури, тајната еврејски бањи, и најстарата синагога во Европа чекаат. Ова парче живеат еврејската историја е непознат за многумина од посетителите на Барселона, и тоа е добро вреди да се посети - но бидете внимателни! Трепнуваше, а може да го пропуштите.

Минато на прогонот

Еврејскиот кварт, Барселона

Како и многу од најфасцинантните градови во светот, каталонскиот главен град го имаше својот дел од мрачни времиња. Можеби еден од најдраматичните и деструктивни е дека на протерувањето на Еврејската заедница, откако најголемите и најважните во Каталонија. Се вели дека еврејскиот народ живеел во Каталонија од римскиот период, па се до трауматично шпанската инквизиција во 1391 нивната култура била процут.

Барселона еврејската населба Културниот центар на еврејскиот народ бил познат како Ел Повик (најверојатно од хебрејски 'Kahal' или на 'кехила' што значи заедница), на површина во Barri Gòtic која денес живее меѓу Las Ramblas, Плаза Сант Жом, и Барселона катедрала. Сепак ужасен масакр на еврејскиот народ, во август 1391 година и предизвика масовен егзодус од градот, како и голем број Евреи се принудени да го прифатат христијанството. Од тој момент, еврејски исчезна од јавниот живот во градот, и тоа не беше до стотици години подоцна во текот на 19-от век, кој еврејскиот народ почна да се врати во Барселона.

Антички фондации

Синагогата, Барселона

Еден од најпознатите фасцинантни места во Ел Повикот е Sinagoga мајор де Барселона. Откако главната синагога во градот, што се наоѓа на Carrer де Marlet 5, во срцето на Еврејското маало. Sinagoga мајор има антички фондации - буквално. Неговото основање беше поставен од страна на Римјаните, и се вели дека зградата има застана во некоја форма или облик од 5 век. Заедно со Остиа синагогата во Рим се вели дека е еден од најстарите во Европа.

Иако се верува дека четири синагоги постоеле во Барселона до 14-тиот век, "големи" е само еден чија вистинска минатото е откриен. Истражувачки проект за еврејската историја на Барселона открива потеклото на овој потоа заборавен зграда. По протерувањето на Евреите, зградата беше искористена како сè, од една продавница соба, за да една станбена зграда, со домување додадена на врвот на синагога во 17-ти век. Овие случајни дополнувања и трансформации на зградата сепак само додадете на нејзиниот шарм и интрига денес.

Како да се посети

Синагогата, Барселона

Во 2002 година, Sinagoga мајор беше отворена за јавноста, по период на реставрација. Синагогата е добро вреди посета - дури и влезот е фасцинантен! По влегувањето, мала врата води надолу по скали кон оригиналната улица ниво на Римската темелите. Во левата соба ќе најдете два големи прозорци, кои се соочуваат на исток, кон градот Ерусалим. Исто така, се најде во зградата и други интересни куриозитети, како што се прикажува на еврејската артефакти кои претставуваат култура и општество на заедницата. Овие денови, нема да видите сите што присуствуваат услуги во синагогата сепак посебни услуги повремено се одржа. Тури се нудат и на англиски и хебрејски, а работното време како што следува:

Лето Распоред

Понеделник - Петок: 10,30-18,30

Викенди: 10,30-14,30

Зимскиот Ред на летање

Понеделник - Петок: 11,00-18,00

Викенди: 11,00-15,00

Тајните на Ел Повик во Барселона

Кафе Caelum, Барселона

Додека на вашиот еврејски турнеја на Барселона, постојат некои големи места за јадење кои поседуваат по едно парче од еврејската историја. Кафе Caelum, пронајдени на Carrer де ла Palla 8, е интересно место за посета. Овој прекрасен кафуле, која служи прекрасен чај и колачи, всушност има фасцинантна подземен дел, кој се вели дека на локацијата на стариот еврејски женски бањи. Во близина барови предјадења Ла Vinateria del Повик и Ла Alcoba Азул се наоѓа на Carrer Сант Domènec del повик исто така, имаат интригантна, антички чувствувам кон нив, на Alcoba со некои многу љубопитни еврејски останува внатре ...

Значи, ако сте во потрага да се најде вистинската историја на Барселона, да погледнеме тајната уште волшебна Ел повик - може да биде изненаден од тоа што го бараат.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, населби, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>