Sitges филмски фестивал 2013

sitges 2013

Сакаат да се изгубиш во светот на хоророт и фантазијата, дури и ако само за неколку часа? Ако е така, бидете на вашиот пат кон годишната Sitges филмски фестивал! Смета за топ-of-the-култура во светот на фантазијата примери, Фестивалот Интернационал де кино фантастична Каталуња, да го даде својот полн назив,   се одвива во крајбрежниот град Sitges, која се наоѓа во непосредна близина на Барселона. Со сè, од изложби да играат заборавајте да ги задоволи оние кои уживаат во добар плашиш, овој фестивал има сите на најдобрите во до-и-доаѓаат шпански и меѓународни филмови, како и голем број на активности за да учествуваат во.

КОГА: Петок 11 октомври до недела, 20 октомври 2013

Каде што: Различни локации во Sitges, одам таму со Renfe воз или автобус

Дали навистина да ги знаете?

Секоја година фестивалот има различна тема и 2013 издание ветува дека ќе биде уште еден corker. Фокусирајќи се на идејата за "злото престојуваат на оние кои се најблиску до вас", како што се гледа во Полански "Розмари бебето, ние сме во за вистински плашиш со некои филмови оваа година! Во 2013 постер упатува на филм на Полански со својот имиџ на гори pushchair. Многу гаден, навистина!

Се мешаат со ѕвездите!

Elijah Wood, Grand Piano Филмскиот фестивал Sitges не е само жешка точка да биде за оние кои бараат да се фати последниот во фантазијата и ужас продукции, но исто така голем настан за оние кои не би ум триење на рамениците со познати личности! Со текот на годините на фестивалот е познат за добредојде започнува како Ентони Хопкинс, Џоди Фостер, Џорџ А Ромеро, Камерон Дијаз, Сара Мишел Гелар и Џон Лендис, за името, туку неколку. Оваа година, Elija Вуд ќе биде во градот со неговиот најнов филм, Гранд пијано, да се биде дел отворањето на фестивалот.

И наградата се доделува на ...

Постојат неограничен број на филмски проекции во текот на 10-дневниот настан, изложен вообичаените зомби и вампири, како и дела од страна на до-доаѓаат директори и класично класици премногу - оваа година ја гледа проекцијата на Волшебникот од Оз во 3D! На демонстрирани дела се поделени во различни фантазија-хорор категории кои дури и вклучуваат научна фантастика, комедии, анимации (со јапонски дела го зазема централното место оваа година) и документарни филмови (како што е со нетрпение чека Blackfish за оваа година), така што ќе бидете сигурни дека да се најде нешто да ви одговараат. Што повеќе, наградите ќе им бидат предадени на оние новодојденците покажува знаци на топла талент, како и почит за тие големи имиња што веќе знаете и љубов.

Прошетка како зомби

Zombie Walk Еден од најпознатите активности во текот на филмскиот фестивал во Sitges е несомнено зомби прошетка! Уживаат во забавата во саботата 12 октомври та како ќе се облекуваат како жив мртовец и се сопнуваат низ улиците на Sitges. Овој бесплатен настан нуди дури шминка зона за оние кои сакаат да ги направат своите зомби-Daze навистина незаборавна. Што повеќе, по овој кичмата-tingling собир, таму ќе биде бесплатна забава на плажа, каде што сите се добредојдени - мртви или на друг начин ...

За повеќе информации за билети и полн распоред на настани, посетете Sitges филмски фестивал вебсајт

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности , настани , места и обележани , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>