Снаоѓање низ Битола Барселона: Автобуси

Автобус, Барселона

Ако доаѓате во Барселона и се во потрага за да го добиете најмногу од вашиот патување, тогаш најдобар начин да се направи на вашиот пат низ градот е со јавен превоз. И еден од најлесните и најевтините начини да ги добивате од А до Б е со автобус. На Шпедиција Митрополитите де Барселона (ТМВ) нуди чист, ефикасен, експанзивен, и лесен-за-користење, начин на транспорт, и она што е повеќе, автобуси Барселона ви даде директен пристап до повеќе места отколку на метро.

Систем на TMB автобус има флота од над 1.000 автобуси, со повеќе од 100 линии кои покриваат површина од над 900 километри во и околу Барселона, овозможувајќи ви лесно да се провери исклучите сите предмети на вашата Барселона to-do листа. Значи без разлика дали ви се случува да Gaudí's парк Guell, во насока на убава Саграда фамилија, па дури и притискање на еден од познатите фудбалски натпревари на ФК Барселона, автобусите на Барселона може да ве однесе таму.

Купување на билети

Bus Turistic, Barcelona Билетите може да се купи во било кој од многуте метро станици низ градот, како и на самите автобуси. Тие се релативно евтина и може да ги покрие патните од една посета на неограничен едномесечниот престој.

Цени (прибл.):

• еден билет: 2 €
• Т Кол (ден билет): 7,25 €
• Т-10 (десет една патувања): 9,80 €
• Т-50/30 (педесет патувања во триесет дена): 39,20 €
• Т-МЕД (неограничено патување месечна метро): 52,75 €

Совет: Ако сте престојуваат подолго од еден ден, можете да заштедите пари со купување на T-10 билет. Овој билет ви овозможува 10 патувања за 9,80 € и е најзгодно и економски избор за престој од неколку дена.

Hola BCN билети нудат неограничено патување на која било од услугите TMB за времетраење помеѓу 2-5 дена, во зависност од вашите планови за патување.

Како да се користи на автобуси во Барселона

Автобуси најчесто тече од 06:00-22:00. (Видете подолу за ноќно часа)

Најлесен начин да го најде вистинскиот автобус е да ја посетите веб-сајтот TMB на www.tmb.cat . Таму ќе најдете различни функции, за да ви помогнат.

  • "Одам да се": Оваа опција ви овозможува да планираат своето патување во целост со едноставно внесување на вашата моментална локација и саканата дестинација. Тогаш ќе биде кажано што автобус (es) треба да се преземат, каде се тие, и проценетата време на патувањето.
  • "Каде сум јас": Еден начин да се ориентира себе си и да добијат информации за тоа каде најблиску автобуси и метро постојки се до вашата локација. Таа, исто така ќе ви каже колку следниот автобуси се оставајќи од тие локации, и ако има било какви прекини со услугата.
  • Мобилен стан: За многумина, планови за патување се направени во движење. TMB нуди еден стан за Android телефоните и iPhone-и што го прави планирање на вашата ден патувања и правци супер лесен и пристапен. Преземете ја TMB Виртуелна стан на вашиот паметен телефон или iPad за да ги користите сите на информациски содржини на веб-сајтот TMB додека надвор и за.

Дополнителни функции понудени од страна на апликацијата се: иновативна виртуелна реалност услуга која ви овозможува да видите на автобуските постојки најблиску до вашата локација со внесување камера на вашиот телефон во која било насока. Кул, нели?

Совет: многу кафулиња и ресторани имаат бесплатни WiFi. Искористете ги предностите на ова за да користите стан додека во Барселона!

Некои корисни правци Барселона автобус

Bus stops, Barcelona Да се дојде до шарени парк Guell преземат која било од следните автобуси: 24-31-32-H6-92-Bus del barri 112

Да се дојде до Parc de la Ciutadella преземат која било од следните автобуси: 14-39-40-41-42-51-71-92-141-B20-B25-V21

Да се дојде до Саграда фамилија преземат која било од следните автобуси: 9, 33, 34, 43, 44, 50 y 51

Да се дојде до Камп Ноу преземат која било од следните автобуси: 7-15-33-43-56-63-67-68-70-72-74-75-78-113-153-157-158-167

Други важни и корисни услуги

Nitbus, Barcelona Aerobús: Овој автобус ќе ве однесе до или од аеродромот Барселона Ел Прат, кој се наоѓа во непосредна близина на градот. Автобусот работи често и има пристап до двете Терминал 1 и 2. Тоа е, секако, поевтини од такси.

Цена: прибл. 5.90 € 1-начин, или 10.20 € за возврат.

NitBus: На NitBus е услуга, која ќе трае цела ноќ, помеѓу часа на 10:00-06:00, во зависност од линијата. Повеќето автобуси помине низ Placa Catalunya, што е корисно ако сте малку изгубени по долга ноќ надвор на градот.

Автобуска Turístic : А многу популарна туристичка дејност во Барселона, на "хоп хоп надвор" Автобуска Turístic е автобус место која има три линии, дозволувајќи им на широк пристап до главните туристички места во градот. Сини и црвени линии заминуваат од Placa Catalunya, додека зелената пат заминува од Порт Olimpic. Баре во предвид, линиите за овие автобуси се многу долго, па тоа ќе биде мудро да се појават повеќе од неколку минути порано! Цена: прибл. 23.40 € за 1 возрасен.

Затоа, не се плаши за добивање наоколу, кога во посета на Барселона. Услуги на автобуски се безбедни, сигурни и ќе ви овозможи да се движат лесно низ градот, обезбедување за да не пропуштите еден удар на вашиот Барселона патување!

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , туристички водич , транспорт и услуги и означени , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашиот е-мејл адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>