Магијата Фонтаната на Монџуик во Барселона

Фонт Magica, Барселона

Тука навистина не е ништо слично на спектаклот на Магијата Фонтаната во подножјето на Монџуик во Барселона. Како енергична гејзери осветли небото со поздравниот на боја, совршено темпиран музика и некои сериозно уметнички инженеринг, тоа е тешко да не се фатени во чудење на сето тоа. Овој приказ танцување вода е навистина волшебно и несомнено еден од најважните моменти од својата посета на Барселона.

Голем судски и смел дизајн

Првично изготвен како фокусна парче за 1929 Универзална Изложба на Барселона, на Магијата Фонтаната беше првично се смета дека е премногу ризично и комплицирана конструкција за овој настан. Но архитектот Carles Buigas крајот доби својот пат, а со помош на 3000 работници неговите colocolossal, смел и скапа 'дизајн беше виден преку и беше претставен на 19-ти мај истата година. Ова ремек дело на курсот воодушевен и воодушевени своите гледачи и продолжува да го стори тоа дури и денес.

Magic Fountain in Barcelona За жал, на фонт Magica де Монџуик стана оштетени за време на Шпанската граѓанска војна, се неповратно уништени и беше надвор од употреба од 1955 до 1970 години. За среќа, сепак, фонтаната беше педантно врати, па дури и со оглед на дополнителни преуредување за Олимписките игри во 1992 година.

Додавање на музика даде Магијата Фонтаната на Барселона уште поголема театарска присуство заедно со своите 3620 танцување авиони на вода, а денес многу различни кореографски спектакли со користење на различни музика, се движат од класичната и филмската музика за Фреди Меркјури и Монсерат Кабаје легендарниот песната "Барселона", сочинуваат викенд и вечерни емисии.

Годишен Определување

Magic Fountains of Barcelona Не е важно кога ќе ја посетите, на Магијата Фонтаната на Барселона секогаш е никој друг, од стравопочит-инспиративна. Сепак, за нешто навистина уникатно, нешто возбудливо, преку и преку, не заборавајте да ја посетите спектакл во текот Ла Mercè свечености Барселона, главен годишен фестивал во градот Фонтаната е домаќин на настанот "Piromusical": Зачудувачка финале на прославата на недела која обезбедува брилијантни огномет, рамо до рамо со светлина и вода шоу кој се базира на желни толпа од илјадници секоја година.

Алтернативно, постојат убави Божиќни прикажува во текот на декември, кои се една весела и празнична начин да ви влезе во расположението Божиќ.

Кога и како?

Font Màgica Montjuïc Како ако се потребни за убедлив, овој прекрасен атракција се прави сè повеќе и повеќе исплатлива со оглед дека тоа е бесплатно! Земе метро линија 1 или 3, хоп надвор во Плаза Espanya и главата горе минатото Венецијанската кули кон Палау Nacional de Монџуик, инаку позната како MNAC. За да се провери работното време да го посетат Фонтана на веб-сајтот.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Настани, Насловна, Места, Што да се стори и обележани , Обележувач на Линк до.

2 Responses to Магијата Фонтаната на Монџуик во Барселона

  1. Ширли Занг вели:

    Здраво,

    Видов во текстот што сте велејќи дека foutain е долу за одржување од средината на јануари до средината на февруари. Може да ве известам кога тоа ќе се отвори за 2015 година?

    Ви благодариме и со нетрпение очекуваме да слушнеме од тебе.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>