Вкусна кујна Каталонски

Bread, tomato and chorizo, Catalan Cuisine, Barcelona Таму е бескраен листа на активности во Барселона да уживаат, од истражување на ремек-дела на Гауди и талкање на ветровитите улици на готски населба да поминал еден ден во една од прекрасните плажи. Сепак, настрана од сите на фантастичен атракции на понуда, главниот град на Каталонија е исто така домаќин на некои од најдобрите кулинарски креации во Европа.

Овој медитерански жариште предизвикувачи оние вкус пупки со некои од најдобрите кујна во Шпанија, од едноставни домати леб да пуши и излечи месо за некои диви, рибен креации. Значи, за оние од вас бара да се добие вистинскиот вкус на градот, проверете го нашиот краток водич за кујна Каталонски во Барселона.

Каталонски кујна за почетници

PInchos, Catalan Cuisine, Barcelona Светски познат по својата спој на елеганција и едноставност, неговата употреба на здрави, свежи состојки и присоединувањето на идеи од различни култури, Каталонски кујна е енергична и засекогаш се менува табло. Ова, се разбира, се рефлектира и во зголемување на резолуцијата ресторан сцена Барселона, кој вклучува голем број на опции за јадење квалитет. Барселона, всушност, доби неверојатен учеството на високи оценки од заслужните анкета Мишелин.

Автентичното домашните фактор прави гастрономија во Барселона ох-толку посебен. Регионот изобилува со широк спектар на природните предели од Средоземното Море на Колсерола Планина, што значи готвачи во Барселона се расипуваат за избор кога станува збор за изборот на најдобрите состојки за нивните јадења.

Врвот изрез Јадење во Барселона

Ferran Adrià, Catalan Cuisine Каталонија ја има привилегијата да биде дом на една од најпознатите готвачи во светот: Феран Адрија. Започнувајќи како машина за миење садови, Адриа полета својот пат до редот да стане шеф готвач на три Мишелин ѕвезда ресторан Ел Bulli. Овој мајстор каталонски готвач има значително уникатен талент. Биде именуван за еден од 100 највлијателни луѓе во светот според магазинот Тајм, јасно дека неговата храна е форте Адрија, а можеби и тој е причината поради високиот квалитет, голем дегустација на храна произведена во Каталонија - тој се постави стандард!

Типичен Каталонски Садови

Pam amb Tomaquet, Barcelona Pa AMB tomàquet

Да започнеме со основите. Исклучително вкусна мезе во Каталонија и дефинитивно најпознатите иконски, е годишно AMB tomàquet или "леб со домат". Значи она што е оваа креација? Тоа е едноставно тост леб намачкани со свеж лук, сол, маслиново масло и сок или телото на зрели домати. Ова можеби звучи малку еднообразен, но тоа е всушност сосема спротивното. Каталонците некако се ова вкусно фантазија во делот на храна, дел општествен ритуал. Изработка годишно AMB tomaquet е половина од забава и суштински дел од било embotit вечера (ова е до следната).

Embotits

Embotits, Catalan Cuisine Значи, се комбинираат некои суво излечи месо и чак во малку црвен пипер и чадот што добиваш? Добро, одговорот ќе биде стручно возраст колбаси ака embotits или embutidos шпански. Овие вкусни месо колбаси стил се некои од повеќето традиционални шпански и каталонски производи и играат значајна улога во рамките на кујна во Каталонија по повеќе од еден век. Од домати и fuet да jamón од регионот Вик, се наоѓаат во Барселона embutidos се богато со вкус и целосно разноврсна, овозможувајќи им да се сервира ладна, топла, во paella или со сирење и леб.

Escalivada

Escalivada, Catalan Cuisine Изведен од регионите на Каталонија и Арагон, овој каталонски антена е совршен мезе или гарнир за вашиот оброк. Овој едноставен и вкусен малку број се состои од домати, модар патлиџан, пиперки и кромид. Името доаѓа од каталонскиот глаголот "escalivar", што во превод значи "да печење во пепел". Ова се однесува на тоа како зеленчук се готви - обично во текот на скара жар. На smokiness на овој зеленчук сад усогласува совршено со месо во потоплите месеци и оди одлично со некои садот леб како совршен како главно јадење.

Esqueixada

Esqueixada, Barcelona cuisine Зачинат вашиот салата со латински пресврт. Esqueixada состои од солена треска, домати, кромид, маслиново масло, оцет и сол. Вкусен тајната зад ова јадење е да ги уништите солени бакаларот со прстите, создавањето на совршена текстура за салата. Ова е особено популарна гарнир во Каталонија во текот на летните месеци.

Botifarra AMB mongetes

Botifarra amb Mongetes, Catalonian cuisine Храната во Каталонија голема мера се должи на селата и не постои подобар пример за ова од месо јадење каталонски, botifarra AMB monegetes (колбаси со грав). Каталонски botifarra колбаси доаѓа во широк спектар на вкусови, од botifarra Blanca (бело колбас) да botifarra Negra (црна колбаси). Карамелизиран и варен во црвеното вино и путер, колбасите кисна искрен каталонски вкус. Служи на врвот на sautéed бебе бел грав и повремено пржено јајце, ова е еден рустикален, обилен оброк совршен за оние зиморничав дена во Барселона.

Crema Catalana

Creme Catalana, Barcelona Cuisine Како и секоја добра приказна има среќен крај, секој добар оброк има своја десерт. Одличен пример за тоа како Каталонците се преземат некои кулинарски инспирација од друга култура и додаде свои допир е Crema Catalana. Оваа популарна "postre" е инспириран од озлогласениот француски крем brulee, како што произлегува од жолчки од јајца, шеќер, цимет и една печена, садот полнењето. Не прават грешка, каталонскиот верзија е сосема уникатен со своите дебели текстура и избегнување на екстраваганција.

Референци за храна

Фантастична храна не би била ништо без своите фантастични состојки. Барселона дава дете-во-бонбони продавница искуство при подигање на свежи состојки за оние Медитеранот инспирирана јадења. Повеќето населби во градот имаат свои внатрешни / надворешни пазари, како што се на Mercat де Санта Катерина и Mercat де ла Барселонета. Најпознатите еден на листата е "Ла Boqueria", главна на пазарот на Барселона кој се наоѓа само надвор Las Ramblas. На Boqueria пазар се издвојува од другите со својата туристичка атракција привлечност и дистрибуција на храна за населението на градот. Внатре ќе најдете тезги, ресторани и состојките најинвентивните на екранот. Храна љубовници можат да шетаат наоколу и да ги тестираат некои од вкусни задоволства во текот на мали контра врвот барови, исто така.

Готвење класи

Yves Nicolier Cooking Class, Barcelona Каталонски кујна е премногу вкусно да се чува зад затворени врати. Со ова на ум, се повеќе популарна активност за посетителите е да се регистрирате за еден од готвење класи на Барселона. Препорачуваме да се земајќи вашиот следен готвење класа со готвач Ив Nicolier. Од приватни субјекти на врвот на својата три ката и тераса во ридовите на Барселона, на поголеми групи, кои може да се најдат на Ла Boqueria, Ив нуди некои многу пријатно и интересно класи кои се сигурни да се збогати вашето искуство Барселона и ќе ти испратиме извлечеш со некои врвот кулинарски вештини и незаборавни спомени!

Барселона: Повикувајќи сите foodies!

Истражувам длабоко во културата и секојдневниот живот на Барселона за време на своето патување низ недогледните избор на уста поење на Каталонски кујна. Со своите нови знаења и вештини, можете дури може да патува на Boqueria пазар, се поднаучи свежи состојки и да се обиде својата рака во подготовка на некои од овие вкусни јадења погоре од удобноста на вашата сопствена стан во Барселона!

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, Ресторани и храна, Што да се стори, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>