Дневна посета на Maresme - сонце, море и песок Надвор Барселона

Pineda de Mar, Ел Maresme, Коста Брава

И покрај сите свои неверојатни атракции и прекрасни активности, кои престојуваат во еден голем град како Барселона понекогаш може да направи да се чувствувате ... гужва. Па кога ќе треба брзо да избега од метежот и вревата на градскиот начин на живот, а потоа еден ден патување е токму она што лекарот нареди. Без разлика дали сте во потрага за некои плажа забава, излети во парк, или само еден здив на свеж воздух, предлагаме насловот само надвор од границите на градот за одмор рај познат како Ел Maresme.

Ел Maresme е крајбрежен регион кој се наоѓа помеѓу Барселона и Ла Selva. Наоѓа десно на Медитеранот, тоа може да потрае малку, како и 20 минути за да се дојде до Maresme од центарот на градот на Барселона со воз. Областа е добро познат по своите прекрасни плажи и одличен одмор објекти, и е домаќин на голем број на активности за целото семејство да уживаат.

Кој е за sandcastle зграда?

Arenys de Mar, El Maresme, Costa Brava Ел Maresme е дом на чистото, никогаш не завршува плажи и постојат многу од нив за да изберат. Ако смиреност и релаксација се она што го барате, тогаш гости во Garbí Beach во Maresme е мора. Ова место го дефинира терминот убава и е признаен како таков од страна на добивање на сино знаме на квалитетот на секоја година од 1994 година ова е совршено место да ја ослободат назад и уживајте во некои топла медитеранска сонце.

Блиските плажи на Калелја и Sant Pol de Mar, исто така, добро вреди да се посети. Со своите прекрасни, кристално чист заливите и варосани прекрасни градови тие се малку Медитеранот рај. Не заборавајте го вашиот фото апарат - овие спектакуларни локации се небото фотограф! Или, ако бесконечна песочна протега повеќе вашата работа, тогаш бидете сигурни да се упатат кон Pineda de Март Со повеќе од 3 километри од плажа да уживаат на ова место е идеален за долго крајбрежен прошетка!

Гастрономските задоволства во Maresme

Japanese cuisine, El Maresme, Costa Brava Maresme е познат по својот прекрасен плажи, тоа, исто така, се гради само со репутација околу неговиот квалитет гастрономија. Ако сте во посета во текот на топлите месеци од годината, се препорачува да се упати на еден од 'Jornadas gastronòmiques del tomàquet' (домат фестивал прослава) се одржа во целиот регион од 18 јули до 31 август. На фестивалот се фокусира на традиционалните јадења врз основа на локално расте домати, кои доаѓаат во свои секое лето. Вкусни!

Исто така, постојат голем број ресторани во Maresme под влијание на различни региони и култури. Зошто да не пробате некои автентични јапонски кујна во Minato во Ел Masnou, каде ветеран готвачи роден на јапонските острови подготви freshest и повеќето единствен азиски јадења во оваа област. Или за нешто малку повеќе случајни, препорачуваме одјавувањето пивница Cantinflas, кој се наоѓа во Malgrat de Mar, кој служи врвен мексиканско-инспириран кујна на евтини. Фенси нешто навистина посебно? Вечераат во стил во три ѕвезда Мишелин ресторан Ruscadella во Sant Pol de Mar, која е специјализирана за сезонски производи, подготвени да највисок стандард.

Било културните мршојадци таму?

Santa Florentina, El Maresme, Costa Brava Поради неговата широка влијанија од многу региони на Шпанија, Maresme е фасцинантна област да дојдат и да ја посетите. Својата долга поморска историја остави свој белег врз регионот и стана испреплетени со локалните традиции и обичаи. Во Canet de Mar постои една прекрасна историска крајбрежен туристички понуди, "Gente Visiones де де Мар", кој ги опфаќа некои од најважните локации од поморската минато на областа.

Музејот на Arenys de Mar е исто така одлично место за луѓето од сите возрасти да се откријат некои локалната култура. Музејот е поделен на два различни дела, еден определен да чипка дизајни и еден на домување минерални експонати, од кои и двете се тесно поврзани со минатото на регионот. Или, ако класичната музика е нешто, тогаш не пропуштајте Дедо Флорентина музички фестивал, кој се одржа во совршено атмосферски средновековен замок во Canet de Mar до 17-ти август секоја година.

Се таму!

Parque del Montnegre y el Corredor, El Maresme

Чувствувајќи се активни? Потоа Ви препорачуваме да се упатат кон некои од природни паркови на областа. Паркот del Montnegre з ел Corredor е посебен л у убава област и има дури и забавно Segway авантура турнеја на располагање, така што навистина може да се види во природната убавина на Maresme со стил! . Или ако сте донесе децата со вас на семејството одмор потоа да минете во текот Parc de Франсес Macià во Malgrat de Mar Оваа масивна паркот е дом на многу зелени површини, плус некои чудни и прекрасни скулптури и градби - бајка авантура кои ќе ги задржат малите забавуваа со часови!

Без оглед на вашите интереси, Maresme е крајната дестинација за еден ден патување надвор од Барселона, па дури и еден викенд авантура. На својата посета ќе имаат можност да се доживее различни и пријатно активности и атракции. Без разлика дали сакате да Лазе околу во Медитеранот сонцето на една од многуте прекрасни плажи, има вкус на некои неверојатни кујна, посета и да се набљудуваат на локалната култура, или пак сето тоа, еден ден патување до Maresme е идеален за да избега од градот за некое време!

Како да одам таму: На Renfe R1 Cercanías воз трае околу секои 15 минути помеѓу Барселона и областа Maresme и е лесно доволно да се во костец со. Можете да добиете на во Барселона Сантс, плоштадот Каталунја, Триумфалната Triomf и Ел тромб-Arago станици и хоп надвор само за секаде по должината на брегот Maresme.

Submit to StumbleUpon Digg This Submit to reddit
Сподели

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Активности, Насловна, Места, Што да се стори, туристички водич и обележани , Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>