На Грација населба во Барселона: Куса Водич

Украсени улици, Феста мајор де Грација

Ако сте во потрага да се доживее нов и поинаков страна на Барселона, ние предлагаме истражување на шармантен соседството на Грација во Барселона. И покрај тоа што е познат по својот мал град се чувствувам, ќе најдете дека овој каталонски "населба" е домаќин на голем спектар на егзотични вкусови чудна, продавници, возбудлив ноќен живот, а некои од ремек Антонио Гауди. Без оглед на вашите интереси, освежувачки промена Грација на темпото е сигурен да предизвика вашите сетила.

Грација Тогаш и Сега

Пред создавањето на една од најголемите и најскапи улици во градот, Passeig де Грација , единствениот пат кој ги поврзувал чуден град Грација во центарот на Барселона беше мала правливиот пат. Не е до крајот на 1800 година се Грација станат достапни за посетителите на градот, и на тој начин, повеќе отколку само едно мало село на периферијата.

Иако Грација беше спроведен во Барселона во 1897 година, тоа е непобитен дека градот е под влијание на автентичен каталонски култура. Денес, Грација продолжува да се изгради својата долга заработил репутација како енергична, уметнички и еклектичен соседството. Само се прошета одредување Carrer Верди и вие ќе бидете сигурни дека да се развива разбирање за традиционалните уште трендовски вибрации Грација е.

На многу атракции на Грација Gaudí House Museum, Park Güell

Парк Guell - Не само што е парк Guell еден од најпосетените знаменитости Грација, тоа е исто така еден од најпопуларните атракции во Барселона. Креирано од светски познатиот архитект Антонио Гауди, парк Guell првично беше замислен да обезбеди станбена површина за елитата Барселона. Денес, ремек-дело на Гауди нуди јавноста панорамски поглед на градот заедно со неверојатен архитектура која е само вреди посета на Грација.

Феста мајор де Грација - Првично прослави со Грација само за жители, денес, Феста мајор де Грација има изградено репутација на забава и возбуда за многу поширока публика. Секоја година за време на неделата на август 15, на улиците во областа на Грација се полни со локалното население и посетителите слично, и се украсени со шарени домашна украси. Со голем број на активности се достапни за сите возрасти, овој фестивал е мора да се види ако се најдете во близина на областа во август.

Casa Vicens - Иако ова Светско наследство на УНЕСКО е често засенет од повеќе познати дела на Гауди во градот, Casa Vicens (C / Carolines, 18) обезбедува детален поглед на еден од најважните проекти на каталонски архитект кој е. Овој прекрасен дом е изградена помеѓу 1883 и 1889 за Manuel Vicens, добро познат индустријалец, и додека внатрешноста не е отворена за јавноста, тоа е вреди да се посети само за да види светло фасади и сложена дизајни на надворешноста на оваа необична куќа .

Лековите Верди - За сите филм buffs таму, лековите Верди (C / де Верди, 26) е совршено место да уживате во некој филм на големиот екран. Лековите Верди е особено примамливата како мулти-екран кино карактеристики секој филм на оригиналниот јазик, без изведување.

Гастрономија во Грација

Со сите исклучителни ресторани кои може да се најде во Барселона, тоа е понекогаш тешко за добри места за јадење да се издвоите. Тоа се рече, Грација и може да биде исклучок од овој тренд. Нудат фантастичен спектар на различни кујни, Грација е сигурно да се задоволи дури и најпознатите особено желба.

Asia amb Gràcia За вкусот на некои вкусни рецепти каталонски, проверете Roig Роби (C / Tordera, 62), каде што квалитетот исполнува автентична атмосфера за пријатно јадење искуство. Ако сте расположени за некои прекрасна азиски копачка, раководител на Азија Амбас Грација (Placa Дијамант, 5), трендовски кинески-рок "вок" заеднички. И конечно, ако се наоѓате себеси се дел од една поголема група, ние предлагаме да се упатат кон Caleta де Ла Грација (C / del Охридска de l'Olla, 121), што е особено вешти во сместување на големите партии.

Спроведување култура Ноќен живот

Иако центарот на Барселона стана светски познат по својата извонредна ноќен живот, на подрачјето на Грација не е непознат за концептот на "вечер на градот". За започнување бар или клуб искуство кое не го жртвува дека автентични локални чувствувам, се прошета низ улиците на Грација.

Една црта вреди да се посети е Calexico (C / del Охридска de l'Olla, 141), суета ноќен живот жариште со квалитетна музика. За порелаксирана атмосфера, ние препорачуваме да проверете го Бо (Placa де Rius јас Taulet, 11), што е идеално место да го зграби некои квалитет предјадења и ја ослободат назад со вашиот пијалок по избор, по долго ден на истражување на градот.

Референци во Грација

Vintage Stores, Barcelona

Согласност со темата на оригиналност и автентичност, Грација е прекрасно место да се дојде до продавница, ако сте по некои етикети надвор од мејнстримот. Во градот, како Грација, тоа ќе биде речиси невозможно да се сврти на уличниот агол, а не се најде уште еден трговски скапоцен камен. Од мали до големи продавници гроздобер еклектичен бутици, истражување на градот оди рака под рака со откривање на нови и интересни стилови.

За квалитетот гроздобер теми, шеф Ретро Сити на Travessera де Грација каде што низа на додатоци, чевли и стилот се сигурни да се удри на вашите фенси. Ако го цениме вашиот изглед и вашиот паричник, тогаш проверете го Филон на C / del Pendes. Оваа шик бутици е сигурен дека за да понудат некои од најжешките стилови кои не ќе се скрши вашата банка.

Градот - квадрат

Голем број локални плоштади Грација или 'Plaças' го отвори патот за многу пријатно активности под сонцето. Бегство од вашата секојдневна рутина под сенка дрво, го дофати со пиво и некои предјадења се со вашите пријатели, или едноставно да се релаксираат со вашата омилена книга и фати некои зраци.

Placa дел Сол - Постоечките како повеќето централниот плоштад во Грација, Placa дел Сол е трендовски место со локалните музичари и улични уметници кои вршат дневно. Предлагаме грабање освежителен пијалок од една од многуте кафулиња тераса и уживање во ритам на некоја музика во живо.

Placa де ла Вила де Грација - Со помош од највпечатливите Саат кулата во близина, Placa де ла Вила де Грација е лесно да се идентификува место за средба. Оваа област е совршено место да се земе вашето семејство и уживајте во еден касај да јадат додека избегнување на пладне сонцето.

Плаза де ла Virreina - Со црквата Сант Џоан во центарот, оваа населба е домаќин на низа на културата и дејноста. Посета на плоштадот во недела да се шета на пазарот кој нуди втора рака Ситните орнаменти од секој вид.

Престојуваат во Грација

Нема негирајќи богатството на културата зрели за набљудување додека скитници необичниот град Грација. Без разлика дали сте во потрага по необичен стил, Исклучителна кујна, познатиот место, или малку на сè, Грација нуди пријатна средина, со уникатни локални пресврт. Ако кратка посета не ви овозможи доволно време за да ја откријат дека Грација има да понуди, зошто да не остане во еден од многуте Барселона станови во Грација, каде што ќе имаат Каталонски-боем вибрации на оваа прекрасна "населба" право на вашиот праг.

За Марина - маркетинг тим

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологија. "Секогаш кога имам време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживам во потполност."
Овој запис беше објавен во Насловна , населби , Места , туристички водич и обележани , , , , , , , , , , , , , , , , , , , . Обележувач на Permalink .

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>