На Gràcia маало во Барселона: Куса Водич

Декорирани Улиците, Феста мајор de Gracia

Ако сте во потрага да се доживее нова и поинаква страна на Барселона, нудиме истражување на шармантен соседството на Gràcia во Барселона. И покрај тоа што е позната по својот мал град чувствувам, ќе најдете дека овој каталонски "населба" е домаќин на голем спектар на егзотични вкусови, чудна продавници, возбудлив ноќен живот, а некои од ремек Антонио Гауди. Без оглед на вашите интереси, освежувачки промена на темпото Gràcia е сигурен да предизвика вашите сетила.

Gràcia Тогаш и Сега

Пред создавањето на една од најголемите и најскапи улици во градот, Passeig de Gracia, единствениот пат кој ги поврзуваoе чуден град на Gràcia до центарот на Барселона беше мала правливиот пат. Не до крајот на 1800 година се Gràcia станат достапни за посетителите на градот, и на тој начин, повеќе од само едно мало село на периферијата.

Иако Gràcia е присоединета кон Барселона во 1897 година, тоа е непобитен дека градот е под влијание на автентичен каталонски култура. Во денешно време, Gràcia продолжува да се изгради својата долга заработил репутација како енергична, уметнички и еклектичен соседството. Само се прошета одредување Carrer Верди и ќе бидете сигурни дека да се развива разбирање за традиционални уште трендовски вибрации Gràcia е.

Многу атракции на Gràcia Gaudí House Museum, Park Güell

Парк Guell - Не само што е парк Guell еден од најпосетуваните знаменитости Gràcia, тоа е исто така еден од најпопуларните атракции на Барселона. Создадена од страна на светски познатиот архитект Антонио Гауди, парк Guell првично беше замислен да обезбеди станбена површина за елитата Барселона. Денес, ремек-дело на Гауди нуди на јавноста панорамски поглед на градот, заедно со неверојатен архитектура која е само вреди посета на Gràcia.

Феста мајор de Gracia - Првично го прославуваат само жителите Gracia, денес, на Феста мајор de Gracia има изградено репутација на забава и возбуда за многу поширока публика. Секоја година во текот на неделата на август 15, на улиците во населбата Gràcia се полни со локалните жители и посетители, така, и се украсени со шарени домашна украси. Со голем број на активности на располагање за сите возрасти, овој фестивал е мора да се види ако се најдете во близина на областа во август.

Каса Vicens - Иако ова Светско наследство на УНЕСКО, често е во сенка на попознатите дела на Гауди низ градот, Каса Vicens (C / Carolines, 18) обезбедува детален поглед на еден од најважните проекти на каталонски архитект кој е. Овој прекрасен дом е изградена помеѓу 1883 и 1889 година за Manuel Vicens, добро познат индустријалец, и додека внатрешноста не е отворена за јавноста, тоа е вреди да се посети само за да се види светло фасади и сложена дизајни на надворешноста на оваа необична куќа .

Cines Верди - За сите љубители на филмот таму, толку Cines Верди (С / де Верди, 26) е совршено место за да уживаат во филмот на големиот екран. Cines Верди е особено примамливата како кинематографија на мулти-екран одликува секој филм на оригиналниот јазик без дуплирањето.

Гастрономија во Gràcia

Со сите исклучителни ресторани кои може да се најде во Барселона, тоа е понекогаш тешко за добри места за јадење да се издвоите. Тоа се рече, Gràcia и може да биде исклучок од овој тренд. Нудејќи фантастична палета на различни кујни, Gràcia е сигурно да се задоволи дури и најпознатите особено желба.

Asia amb Gràcia За вкусот на некои вкусни рецепти каталонски, проверете Roig robi (C / Tordera, 62), каде што се сретна со квалитет автентична атмосфера за пријатно јадење искуство. Ако сте расположени за некои прекрасна азиски копачка, од глава до Азија AMB Gràcia (Plaça Дијамант, 5), трендовски кинески-рок "вок" заеднички. И конечно, ако се наоѓате себеси се дел од поголема група, ние предлагаме да се упатат кон Ла Caleta de Gracia (C / del Охридска de l'Olla, 121), што е особено вешти во сместување на големи партии.

Пренесување на културата до Ноќен живот

Иако центарот на Барселона стана светски познат по својата извонредна ноќен живот, округот Gràcia не е непознат за концептот на "една ноќ на градот". За започнување бар или клуб искуство кое не го жртвува дека автентичен локален чувствувам, се прошета низ улиците на Gràcia.

Еден бар вреди да се посети е Calexico (C / del Охридска de l'Olla, 141), суета ноќен живот жариште со квалитетна музика. За порелаксирана атмосфера, ние препорачуваме да проверете го Бо (Плаза де Rius з Taulet, 11), што е идеално место да го зграби некои квалитет предјадења и удар назад со вашиот пијалок по избор, по долго ден на истражување на градот.

Шопинг во Gràcia

Vintage Stores, Barcelona

Согласност со темата на оригиналност и автентичност, Gràcia е прекрасно место да се дојде до продавница, ако сте по некои етикети надвор од мејнстримот. Во градот како Gracia, тоа ќе биде речиси невозможно да се сврти на уличниот агол, а не се најде уште еден трговски скапоцен камен. Од мали до големи продавници гроздобер еклектичен бутици, истражување на градот оди рака под рака со откривање на нови и интересни стилови.

За квалитет на гроздобер теми, од глава до Ретро Сити на Travessera de Gracia каде што низа на додатоци, чевли и стилот се сигурни да се удри вашите фенси. Ако вредноста на вашиот изглед и вашиот паричник, тогаш проверете го Филон на C / del Pendes. Оваа шик бутици е сигурен да понуди некои од најжешките стилови, кои нема да се скрши вашата банка.

Град - квадрат

Голем број локални плоштади Gràcia или 'Plaças' го отвори патот за многу пријатно активности под сонцето. Избегаат од секојдневниот вашата рутина со засенчена дрво, го дофати со пиво и некои предјадења со вашите пријатели, или едноставно да се релаксираат со вашата омилена книга и фати некои зраци.

Плаза дел Сол - Постоечките како повеќето централниот плоштад во Gracia, Плаза дел Сол е трендовски место со локални музичари и улични уметници кои вршат дневно. Предлагаме да грабање освежителен напиток од една од многуте кафулиња тераса и уживање во ритам на некоја музика во живо.

Плаза де ла Вила de Gracia - Со помош на ударниот часовник близина кула, Плаза де ла Вила de Gracia е лесно да се идентификува место за средба. Оваа област е совршено место да се земе вашето семејство и уживајте во еден касај да јадат додека избегнување на пладне сонцето.

Плаза де ла Virreina - Со црквата Сант Џоан во центарот, овој дел на градот е домаќин на низа на културата и дејноста. Посета на плоштадот и во недела да се шета на пазарот кој нуди половни ситници од секаков вид.

Кои престојуваат во Gràcia

Нема негирајќи богатството на културата зрели за набљудување додека скитници чуден град на Gràcia. Без разлика дали сте во потрага по чудни стилови, Исклучителна кујна, познати знаменитости, или малку на сè, Gràcia обезбедува пријатно опкружување со уникатен локалните пресврт. Ако кратка посета не ви овозможи доволно време за да ја откријат дека Gràcia има да понуди, зошто да не остане во еден од многуте Барселона станови во Gràcia каде што ќе имаат каталонски-боемски вибрации на оваа прекрасна "населба" право на вашиот праг.

За Марина - маркетинг тимот

Марина е писател од Барселона и е страстни за патување и технологијата. "Секогаш кога ќе имате време, ќе ме најдеш со ранец откривање на светот. И кога не се, јас пишувам за мојот прекрасен град за да им помогне на посетителите да уживаат во тоа во потполност."
Овој запис беше објавен во Старт, населби, Места, туристички водич и обележани Обележувач на Линк до.

Оставете Одговор

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени *

Можете да ги користите овие HTML тагови и атрибути: <a href="" title="" rel=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>